Bezmiegs saistīts ar lielāku sirds slimību un insulta risku

Doctus . | 2019. gada 20. augusts

Cilvēkiem, kuri cieš no bezmiega, var būt paaugstināts koronārās artēriju slimības, sirds mazspējas un insulta risks, secināts pētījumā, kas publicēts Amerikas Sirds asociācijas žurnālā Circulation.

Iepriekš veiktos novērojumu pētījumos ir atklāta saistība starp bezmiegu, kas ietekmē līdz 30% no visiem iedzīvotājiem, un paaugstinātu sirds slimību un insulta attīstības risku. Ar šiem novērojumu pētījumiem nevarēja noteikt, vai bezmiegs ir cēlonis, vai tas ir tikai saistīts ar šo slimību risku.

Šis bija pirmais šāda veida pētījumā par bezmiegu, pētnieki izmantoja nejaušināšanu - paņēmienu, kas izmanto ģenētiskos variantus, kas zināmi kā potenciālie riska faktori, piemēram, bezmiegs, lai mazinātu novirzes rezultātos. Pētījumā tika iekļauti 1,3 miljonu dalībnieku ar sirds slimībām un insultu vai bez tām dati no četriem lieliem pētījumiem.

Pētnieki atklāja bezmiega ģenētiskos variantus, kas bija saistīti ar ievērojami lielākām koronāro artēriju slimības, sirds mazspējas un išēmiska insulta izpausmēm - īpaši lielo artēriju insultu, bet ne priekškambaru mirdzēšanu.

Pētnieki norāda, ka ir svarīgi identificēt bezmiega cēloni un ārstēt to, miega režīms ir uzvedība, ko var mainīt ar jauniem ieradumiem un stresa pārvaldību.

Šī pētījuma ierobežojums ir tāds, ka rezultāti atspoguļo ģenētiskā varianta saikni ar bezmiegu, nevis pašu bezmiegu. Pēc pētnieku teiktā, nebija iespējams noteikt, vai personām ar sirds un asinsvadu slimībām bija bezmiegs.

AVOTS: Larsson SC, Markus HS. Genetic Liability to Insomnia and Cardiovascular Disease Risk. Circulation, 2019

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu