Pasaulē tetovētākā ārste. Kā drīkst izskatīties ārsts?

Dr. Sarah Gray ir ķirurģijas rezidente no Adelaides (Austrālijā) un tiek dēvēta par pasaulē tetovētāko ārsti. Viņa lauž stereotipus par to, kā pieklājas izskatīties ārstam.

Pie sava pirmā tetovējuma Sāra tika 16 gadu vecumā, tagad 31 gada vecumā viņa savu ķermeni eksponē kā mākslas dabu. Kopīgi ar vīru viņai pieder tetovēšanas salons, bet Instagram kontā — vairāk nekā 91 tūkstotis sekotāju. Viņas strādā Karaliskajā Adelaides slimnīcā un sauc sevi par viskrāsaināko ārsti šajā slimnīcā. Uz Medscape jautājumu, kā viņas tetovējumus uztver kolēģi un pacienti, Sāra atbild: pozitīvi. It īpaši jaunā paaudze, kas domā, ka tetovējumu dēļ viņa izskatās pieejamāka nekā tradicionāla izskata ārsti.

“Ja proti klausīties, ja piemīt empātija, līdzjūtība, tad māksla uz ķermeņa nav svarīga, “ uzskata Dr. Gray. Viņasprāt, ķermeņa māksla ir personiska izvēle un profesija to nevar ierobežot. “Tas, kā cilvēks izskatās, nedefinē viņa profesionālo kompetenci.” Viņa gan norāda, ka nekad netetovētu uz sava ķermeņa ko aizvainojošu. Dr. Gray uzsver, ka viņa ir smagi strādājusi, lai kļūtu par lielisku ķirurgu, taču dzīve ārpus medicīnas ir tikpat svarīga.

Vai ārstam drīkst būt tetovējums, kas tiek atklāts pacienta acīm, pīrsings, neona krāsas mati? Šī ir pelēkā zona — raksta Medscape. Nav vienotu vadlīniju par ārsta izskatu, tas ir katra darba devēja ziņā. Ir iestādes, kur ir stingra politika par matu krāsu, rotaslietām, nagu laku, apģērbu. Ir ierosinājumi apsegt aizvainojošus vai biedējošus tetovējumus. Kādā pētījumā Dandī universitātē Skotijā, aptaujājot studentus un personālu, prevalē uzskats, ka dažus tetovējumus ārstiem nevajadzētu atklāt pacientiem. Visstrīdīgākie ir tetovējumi uz sejas. Šajā gadsimtā tetovējumi ir piedzīvojuši renesansi. Tiek lēsts, ka tetovējums ir katram piektajam pieaugušajam Lielbritānijā, bet Austrālijā aptuveni 15% pieaugušo.

Pacientiem rūp, kā izskatās ārsts. Ir pētījumi, kur secināts, ka pīrsingu ārsta degunā vai lūpā pacienti saista ar vājāku kompetenci. Taču parasti šādos pētījumos pacientiem domas jāizsaka hipotētiski, ārstus vērtējot pēc fotoattēliem.

Apjomīgā pētījumā (publicēts British Medical Journal) 2015.—2016. gadā aptaujāja 4062 pacientus desmit universitāšu slimnīcās Amerikā, un 53 % respondentu norādīja, ka viņiem ir svarīgs ārsta apģērbs, trešdaļa uzvēra, ka tas ietekmē viņu apmierinātību ar aprūpi. Taisnības labad jāpiebilst, ka pacientiem vajadzēja aplūkot ārstu fotoattēlus ar septiņām dažādām ļoti konservatīvām apģērbu formām. Visaugtāko punktu skaitu guva formāls apģērbs (gaišzils krekls, tumšzilas bikses, melni ādas apavi) ar balto halātu.

Pensilvānijā Sv. Lūka universitātes veselības aprūpes tīklā neatliekamās medicīnas ārsti — četri vīrieši un trīs sievietes — izlēma praksē pārbaudīt pacientu reakciju. Negatīvu attieksmi par tetovējumiem uz savām rokām un pīrsingu degunā viņi nesaņēma 924 pacientu epizodēs, tikai pozitīvas replikas. Turklāt, kā norādīja ārsti, daļai viņu pacientu arī bija gan pīrsings, gan tetovējumi.

Skaidrs, ka mileniāļi maina pasauli un uztveri, kā raugāmies uz lietām, arī ārsta izskatu.

________________________________________________

AVOTI

 1. https://www.medscape.com/viewarticle/920155
 2. https://metro.co.uk/2019/09/03/worlds-tattooed-doctor-wants-break-traditional-stereotypes-10678068/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6110655/
 4. https://bmjopen.bmj.com/content/8/5/e021239

Foto: INSTAGRAM

Uz augšu ↑
 • Lielbritānija: kāda būs maksa par novēlotu rīcību?

  Dr. VITA ZĪDERE, MD FRCP ir latviešu sirds ķirurģe, kas strādā par virsārsti fetālajā un bērnu kardioloģijā Fetālās medicīnas institūtā, King‘s College slimnīcā un Evelīnas bērnu slimnīcā Londonā, Svētā Tomasa slimnīca NHS Foundation Trust. Viņa saka: Lielbritānijas rīcība Covid-19 pandēmijā bija novēlota. Viņa un vairāki virsārsti ir jau saslimuši. Lasīt visu

 • Šveice: slimnīcas ilgi būs kaujas gatavībā

  VITA ZAČESTA, latviešu gienkoloģe dzīvo Bellizonozā. Statistika Tičīno kantonā nav mazāk dramatiska kā Itālijā. Viņa stāsta, ka arī ārpus slimnīcas, piemēram, dodoties uz veikalu, uzliek masku. Un tā dara lielākā daļa sabiedrības. Lasīt visu

 • Norvēģija: uz krīzi skatās pusotra gada perspektīvā

  ANITA DRESMANE, latviešu ginekoloģe dzīvoTronheimā, strādā Aleris, kas ir viens no lielākajiem privātās medicīnas pakalpojumu sniedzējiem Norvēģijā ar klīnikām arī Zviedrijā un Dānijā. Viņa saka: ja sākumā norvēģi uz zviedru taktiku skatījās ar milzu skepsi un nosodījumu, tad tagad izskan viedoklis - iespējams, zviedri rīkojušies pareizi. Lasīt visu