Senioriem ar 2.tipa cukura diabētu un strauju HbA1c samazinājumu augstāks demences risks

Doctus . | 2020. gada 2. janvāris

2.tipa cukura diabēts divreiz paaugstina demences risku, tomēr, vai glikozes līmeņa stabilizēšana samazina demences risku nav zināms.

Šī pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai sasniedzot rekomendēto glikozes līmeni gada laikā, demences risks sešu gadu laikā mazinās. Šis bija populācijā balstīts novērojuma pētījums, tajā iekļāva 2246 seniorus ar 2.tipa cukura diabētu, visiem dalībniekiem sešus gadus novēroja HbA1c līmeni un izziņas spējas. Glikēmijas mērķis bija HbA1c <7,5 %. Pētījuma iznākums bija demences diagnoze sešu novērošanas gadu laikā.

Tiem dalībniekiem, kuriem HbA1c pētījuma sākumā bija >= 7,5 % un HbA1c pēc gada bija < 7,5 % bija augstāka, nevis kā tika sagaidīts zemāka,  demences incidence, neatkarīgi no hipoglikēmijas smaguma pakāpes, glikēmijas variabilitātes un citiem veselības faktoriem. Jutības analīze uzrādīja, ka HbA1c samazinājums gada laikā >=10 %, bet ne par 5 – 10 %, ir saistīts ar augstāku demences incidenci tiem, kuriem sākotnēji bija augsts (>=8 %) vai vidēji augsts (6,5 – 7,9 %) HbA1c līmenis.

Pētnieki secina, ka liels HbA1c samazinājums var būt demences riska faktors gados veciem cilvēkiem ar 2.tipa cukura diabētu. Glikozes līmeņa optimizēšana šajā populācijā jāveic ļoti uzmanīgi.

 

AVOTS: Lee ATC, Richards M, Chan WC, et al.  Higher Dementia Incidence in Older Adults With Type 2 Diabetes and Large Reduction in HbA1c. Age Ageing. 2019;48(6):838-844. 

 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu