Žurnāli

UZ NOVEMBRA NUMURA VĀKA

Prof., urologs Egils Vjaters

 Novembris — Latvijas dzimšanas dienas mēnesis augšupejošā Covid zīmē. Droši vien labākā dāvana valstij ir atcerēties: katrs esam valsts, proti, izturēties atbildīgi. Ja Covid pacientu skaits augs, bravurīgajiem nebūs tādu iespēju ārstēties kā Džonsonam un Trampam. Atkal apstāsies plānveida palīdzība, Latvijas veselības aprūpes potenciāls diemžēl ir izsmeļams ātri.

Šajā numurā dažādas tēmas: par HOPS pacientu līdzestību, par kognitīvajām spējām, par pleca sāpēm. Medicīnas tendence ved uz vēl šaurāku katras nozares specializāciju, tāpēc ir labi, ka Doctus dod iespēju paskatīties uz pacientu kopumā — zinām, ko ieteikt, kādus jautājumus uzdot kolēģiem.

Atklātās jaunā ārsta pārdomas par smago atbildības vieglumu mums, vecākajiem kolēģiem, atgādina: tā nedrīkstētu būt, nedrīkstētu jauno ārstu atstāt vienu ar viņa šaubām, bailēm uzdot jautājumus, pieņemt lēmumus. Jau daudzus gadus strādāju par Eiropas Urologu asociācijas Rezidentu apmācības komitejas viceprezidentu, kuras darbības princips ir vienkāršs: ieguldījums jāprasa ne tikai no rezidenta, bet jānodrošina apstākļi jaunā ārsta izaugsmei. Ikvienam jaunajam ārstam mācu: kauns nav pajautāt, kauns ir domāt, ka esi gudrs, un rīkoties aplami.

Dr. med. Gunta Sumeraga uz jautājumu “Kāds ir ārsts Misters Lieliskais?” intervijā atjoko: kāpēc ne Misis Lieliskā? Taisnība, Latvijā pēc Eurostat datiem trīs ceturtdaļas ārstu ir sievietes. Un ja tomēr — ārsts misters Lieliskais? Pirmkārt, viņam patīk profesija, viņš gūst patiesu gandarījumu, jo nav to izvēlējies tādēļ, lai celtu savu vērtību vai kompensētu savus kompleksus. Otrkārt, jauki, ja viņam ir laba ģimene, labi draugi un labi kolēģi. Tātad viņš ir apmierināts ar dzīvi, jo darbaprieks tad daudz lielāks. Labi, ja var strādāt vienā darbvietā un pilnvērtīgi atpūsties, tas noteikti pievieno vērtību paveiktajam. Un vēl viņš pilnveidojas un jūt atbalstu no valsts, sabiedrības, savas slimnīcas. To tad arī novēlu kolēģiem ceļā uz izcilību.

Uz augšu ↑