Vairāk nekā pusei pacientu ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi saglabājas nogurums pēc izveseļošanās

Doctus . | 2020. gada 12. novembris

Vairāk nekā pusei cilvēku ar akūtu Covid-19 infekciju 10 nedēļas pēc sākotnējo simptomu parādīšanās joprojām ir ilgstošs nogurums, liecina jauna pētījuma rezultāti.

Nogurums ir bieži sastopams simptoms tiem, kam ir simptomātiska Covid-19 infekcija. Tomēr nebija zināms, vai Covid-19 izraisa pastāvīgu nogurumu tiem, kas atveseļojušies no akūtas infekcijas. Pētījumā pārbaudīja noguruma izplatību cilvēkiem, kuri ir atveseļojušies no Covid-19 slimības akūtās fāzes, izmantojot Chaldera noguruma rādītāju (CFQ-11). Pētījumā analizēja iespējamos noguruma prognozētājus pēc Covid-19 infekcijas, novērtējot Covid-19 smaguma rādītājus, perifērās imūnās aktivācijas marķierus un cirkulējošos pro-iekaisuma citokīnus. No 128 dalībniekiem (49,5 ± 15 gadi; 54% sieviešu) vairāk nekā puse ziņoja par noturīgu nogurumu (67/128; 52,3%), vidēji 10 nedēļas pēc sākotnējo Covid-19 simptomu parādīšanās. Netika konstatēta saistība starp  Covid-19 smaguma pakāpi (nepieciešamība pēc uzņemšanas stacionārā, papildu skābekļa vai kritiskā aprūpe) un nogurumu. Turklāt nebija saistības arī starp parastajiem laboratorijas iekaisuma marķieriem un šūnu apriti (leikocītu, neitrofilu vai limfocītu skaits, neitrofilu un limfocītu attiecība, laktāta dehidrogenāzes, C reaktīvā proteīna) vai iekaisumu veicinošu molekulu (IL-6 vai sCD25) un nogurumu pēc Covid-19. Sieviešu dzimums un tās, kurām jau ir diagnosticēta depresija / trauksme, bija augstāka iespējamība, ka būs nogurums. Pētījuma rezultāti apstiprina ievērojamu pēc vīrusa noguruma slogu cilvēkiem ar izslimotu Covid-19. Šis pētījums uzsver to, cik svarīgi ir novērtēt tos cilvēkus, kas atgūstas no Covid-19, neatkarīgi no sākotnējās slimības smaguma pakāpes.

 

AVOTS: Townsend L, Dyer AH, Jones K, et al. Persistent fatigue following SARS-CoV-2 infection is common and independent of severity of initial infection. PLOS ONE, 2020; 15 (11): e0240784

 

Uz augšu ↑