Kontracetīvās tabletes var pasargā no olnīcu un endometrija vēža

Doctus . | 2020. gada 22. decembris

Upsalas universitātē veiktā pētījumā, iesaistot vairāk nekā 250 000 sieviešu, pierādīja, ka perorālo kontracepcijas tablešu lietošana aizsargā no olnīcu un endometrija vēža.

Olnīcu un endometrija vēzis ir viens no biežāk sastopamajiem ginekoloģiskajiem audzējiem, un risks, ka mūža laikā varētu attīstīties kāds no šiem diviem audzējiem ir 2 %. Endometrija vēzis ir nedaudz izplatītāks, taču, tā kā tam ir skaidrāk izteikti simptomi un tāpēc to bieži atklāj agrīnās stadijās, mirstības līmenis ir zems. Tomēr olnīcu vēzis ir viens no nāvējošākajiem vēža veidiem, jo ​​to bieži atklāj novēloti, kad tas jau nav izplatījies citos orgānos.

Pirmā perorālā kontracepcijas tablete tika apstiprināta jau pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, un 80 procenti no visām Rietumeiropas sievietēm, kādā dzīves posmā ir lietojušas perorālos kontracepcijas līdzekļus. Perorālie kontracepcijas līdzekļi ietver estrogēnu un progestīnu, kas ir sieviešu dzimumhormonu sintētiskās formas. Perorālie kontracepcijas līdzekļi estrogēns un progestīns novērš ovulāciju un tādējādi aizsargā pret grūtniecību.

Pašreizējā pētījumā zinātnieki salīdzināja krūts, olnīcu un endometrija vēža sastopamību starp sievietēm, kuras lietoja perorālās kontracepcijas tabletes, un tām, kuras nekad tās nebija lietojušas.

Pētnieki norāda, ka sievietēm, kuras bija lietojušas perorālās kontracepcijas tabletes, bija daudz mazāks risks saslimt gan ar olnīcu, gan endometrija vēzi, nekā sievietēm, kuras nebija lietojušas.  Piecpadsmit gadus pēc perorālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas pārtraukšanas risks bija par aptuveni 50 procentiem mazāks. Tomēr joprojām tika konstatēts samazināts risks līdz pat 30-35 gadus pēc lietošanas pārtraukšanas.  

Tomēr perorālo kontracepcijas tablešu lietošana iepriekš veiktos pētījumos ir saistīta ar paaugstinātu krūts vēža risku. Arī šajā pētījumā atklāja nedaudz paaugstinātu krūts vēža risku perorālo kontracepcijas līdzekļu lietotāju vidū, tomēr risks izzuda dažu gadu laikā pēc pārtraukšanas.

Pētnieki norāda, ka papildus aizsardzībai pret grūtniecību, pierādīts, ka perorālajām kontracepcijas tabletēm ir arī cita pozitīva ietekme. Pētījuma rezultāti var dot iespēju sievietēm un ārstiem pieņemt apzinātākus lēmumus par to, kurām sievietēm jālieto perorālās kontracepcijas tabletes.

 

AVOTS:Karlsson T, Johansson T, Höglund T, Ek W, Johansson Å. Time-dependent effects of oral contraceptive use on breast, ovarian and endometrial cancers. Cancer Research, 2020 DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-20-2476

Uz augšu ↑
 • Solitāri fibrozs pleiras audzējs

  Tas ir rets mezenhimālas izcelsmes audzējs. Visbiežāk labdabīgs, malignitātes risks 10 % gadījumu. Ļaundabīgie gadījumi saistīti ar paraneoplastisko sindromu, hipertrofiskām osteoartropātijām (14—19 %) un hipoglikēmijām (Doege Potter sindroms, 4—14 %), jo audzēji producē insulīnam līdzīgo augšanas faktoru–2. Pēc audzēja izņemšanas simptomi izzūd. [2] Lasīt visu

 • Novēlota vēža ārstēšanas uzsākšana var būt nāvējoša: 5 un 10 gadu dati

  Doctus . | 2021. gada 4. janvāris

  Covid-19 pandēmija ir rezultējusies ar vēža skrīninga, diagnostikas un ārstēšanas aizkavēšanos - un jauns pētījums parāda, cik nāvējoša var būt vēža ārstēšanas aizkavēšanās. Lasīt visu

 • Izkāpt no (dis)komforta zonas

  Pirmais cilvēks pasaulē, kurš airu laivā pievārēja Kluso okeānu — latvietis Kārlis Bardelis —, par izkāpšanu no komforta zonas saka: “Kāpēc jākāpj no tās ārā? Kāpēc jāaicina izkāpt? Ir vienkārši jāatrod tā!” Piedzīvojumā, jaunos mērķos, jaunās interesēs, sevis izaicināšanā. Sarežģītās operācijās. Par to trīs ārstu stāsti. Lasīt visu