Amlodipīna lietošana saistīta ar zemāku podagras risku

Doctus . | 2020. gada 11. februāris

Senioriem ar hipertensiju amlodipīna lietošana samazina iltermiņa podagras risku, salīdzinot ar lisinoprilu vai hlortalidonu.

Podagra ir bieži sastopama asinsspiediena pārvaldības komplikācija un bieži ir iemesls medikamentu nelietošanai. 

Pētījumā analizēja pacientu sūdzības par podagru, lietojot amlodipīnu, hlortalidonu vai lisinoprilu. Vidējais novērošanas laiks bija 4,9 gadi un kopā bija 597 sūdzības par podagru.

Amlodipīna lietošana samazināja podagras risku par 37 % (HR=0,63; 95 % TI [0,51 - 0,78]) un hlortalidons samazināja risku par 26 % (HR=0,74; 95 % TI [0,58 - 0,94]). Savukārt lisinoprila lietošana statistiski ticami nesamazināja podagras risku (HR=0,85; 95 % TI [0,70 - 1,03]. Podagras riska samazinājums tika novērots pēc vinna gada novērošanas. 

Amlodipīna lietošana ilgtermiņā samazina podagras risku, šo faktu jāņem vērā pacientiem, kuriem jau ir podagras risks, izvēloties antihipertensīvo terapiju.   

 AVOTS: Juraschek SP, Simpson LM, Davis BR, et al. The effects of antihypertensive class on gout in older adults secondary analysis of the Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial. Journal of Hypertension, 2020, January. 

Uz augšu ↑
 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu