Krūts barošana var mazināt 2.tipa cukura diabēta risku sievietēm ar gestācijas diabētu

Doctus . | 2020. gada 27. februāris

Jo ilgāk sieviete, kurai bijis gestācijas diabēts, baro bērnu ar krūti, jo zemāks viņas risks, ka vēlākos gados attīstīsies 2.tipa cukura diabēts, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Diabetes Care.

Pētījumā iekļāva 4372 sievietes, kurām bijis gestācijas diabēts. Pētījumā tika analizēta laktācijas anamnēze un savāks asins paraugs 58 gadu vecumā, lai noteiktu 2.tipa cukura diabēta esamību/ neesamību.

25 gadu laikā tika konstatēti 873 2.tipa cukura diabēta gadījumi. Pētījumā atklāja, ka garāks laktācijas periods (gan kopējais laktācijas laiks, gan ekskluzīvā krūts barošana) ir saistīts ar zemāku 2.tipa cukura diabēta risku arī pēc samērošanas pēc vecuma, etniskās piederības, cukura diabēta ģimenes anamnēzē, vecuma pirmajās dzemdībās, smēķēšanas, uztura kvalitātes, fiziskām aktivitātēm un ķermeņa masas indeksa pirms grūtniecības.

Salīdzinot ar sievietēm kurām bija gestācijas diabēts, bet kuras nezīdīja bērnu, tām, kuras zīdīja 6 – 12 mēnešus, bija par 9 % zemāks 2.tipa cukura diabēta attīstības risks, tām, kuras zīdīja 1 - 2 gadus, risks bija par 15 % zemāks, savukārt tām, kuras zīdīja ilgāk par 2 gadiem, risks bija par 27 % zemāks.  

Ilgāks laktācijas periods bija saistīts arī ar zemāku HbA1c līmeni, zemāku tukšās dūšas glikozes līmeni un zemāku C-peptīdu koncentrāciju sievietēm bez 2. tipa cukura diabēta.

Ārstiem iespēju robežās vajadzētu rekomendēt sievietēm ar gestācijas diabētu zīdīt bērnus, lai mazinātu 2.tipa cukura diabēta risku.

 

AVOTS:Ley SH, Chavarro JE, Li M, et al. Lactation Duration and Long-term Risk for Incident Type 2 Diabetes in Women With a History of Gestational Diabetes Mellitus. Diabetes Care 2020 Feb; dc192237.

Uz augšu ↑