Britu pieeja par kolektīvo imunitāti. Kāpēc riskanta?

Ričika D. | 2020. gada 16. marts

Visā pasaulē notiek sociālā distancēšanās. Tiek slēgtas valstu robežas, ierobežota cilvēku pulcēšanās, ieviesta divu metru distancēšanās. Apvienotā Karaliste runā par kolektīvās imunitātes izveidošanu. Kāpēc šī pieeja ir riskanta?

Apvienotās Karalistes pieeja

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis vairākkārt norādījis, ka neatbalsta britu un daļēji zviedru pieeju un domā, ka viņi ļoti riskē.Kolektīvā imunitāte

World Economic Forum rakstā “Vai kolektīvā imunitāte var pasargāt no koronavīrusa?” raksta, ka Apvienotās Karalistes mērķis ir, izveidojot kolektīvo imunitāti, cīnīties pret COVID-19. Proti, ļaut lielākai sabiedrības daļai izslimot ar vīrusu palēlinātā tempā, pasargājot riska grupas. Līdz ar to Apvienotajā Karalistē netiek ievēroti tik strikti sociālās distancēšanās pasākumi kā citviet Eiropā.

Vīrusu var apturēt tikai vienā veidā, izveidojot imunitāti. Ja pietiekami daudziem cilvēkiem izveidosies imūnā atmiņa, tad vīruss pārstās izplatīties. Tā strādā vakcīnas – radot imūno atmiņu. Kolektīvo imunitāti (herd immunity) uzskata par profilaktisku stratēģiju vakcinācijas programmās. Ja nav vakcīnas (kā COVID-19 gadījumā), tad nepieciešams, lai saslimtu un izveseļotos ievērojama sabiedrības daļa.

Aprēķini par kolektīvo imunitāti COVID-19 gadījumā Apvienotajā Karalistē

Iedzīvotāju procentuālais daudzums, kuriem jābūt imūniem, lai nodrošinātu kolektīvo imunitāti, atkarīgs no tā, cik transmisīva ir slimība. Tiek lēsts, ka COVID-19 gadījumā šis pārneses cipars ir 3,28, lai gan pētījumi turpinās, un šis skaitlis var mainīties. Tas nozīmē, ka Apvienotajā Karalistē 70% populācijas (47 miljoniem cilvēku!) jābūt imūnai pret COVID-19. Ja tiek lēsts, ka mirstība šī vīrusa gadījumā ir 2,3% un smagi gadījumi veido 19% gadījumu, tad tas nozīmētu vairāk nekā miljons nāves gadījumu un vēl 8 miljonus smagu gadījumu Apvienotajā Karalistē. Pat ja vīrusa izplatība tiek palēlināta un tiek aizsargātas riska grupas, mirstība veselajā populācijā veido 0,5%, kas ir aptuveni 23 tūkstoši nāves gadījumu.

Piemēri pasaules vēsturē

CNN raksta par ieskatu pasaules vēsturē, minot kā piemēru Filadelfijā 1918. gada septembrī neatcelto parādi spāņu gripas laikā. Atcerēsimies, spāņu gripas laikā inficējās trešdaļa pasaules iedzīvotāju - 500 miljoni, nomira 50 miljoni. Filadelfijā ieradās ap 1,7 miljoni cilvēku, 12 tūkstoši nomira 6 nedēļu laikā (fiksēti tika 47 tūkstoši inficēšanās gadījumu), 6 mēnešos nomira 16 tūkstoši cilvēku (pusmiljons inficēšanās gadījumu). Šis ir piemērs no vēstures, kas parāda, kāpēc svarīgi ir ierobežot sociālo distanci.

Attēls: AAP.org

 

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti