Eiropas Kardiologu biedrības paziņojums par AKE inhibitoru un angitensīna reseptoru blokatoru lietošanu hipertensijas pacientiem Covid-19 pandēmijas laikā

Doctus . | 2020. gada 18. marts

Balstoties uz sākotnējiem ziņojumiem no Ķīnas un sekojošiem pierādījumiem, ka arteriāla hipertensija var būt saistīta ar paaugstinātu mirstības risku hospitalizētiem pacientiem ar COVID-19, ir izvirzītas hipotēzes, kas liek domāt par angiotenzīnu konvertējošā enzīma (AKE) inhibitoru un angiotenzīna receptoru blokatoru (ARB) iespējamo nelabvēlīgo iedarbību.

Ir izskanējuši viedokļi, jo īpaši sociālo mediju vietnēs, ka šie tipiski lietotie hipertensijas medikamenti var palielināt gan infekcijas risku, gan SARS-CoV2 smagumu. Bažas rada novērojums, ka līdzīgi kā koronavīruss, kas izraisa SARS, COVID-19 vīruss saistās ar īpašu enzīmu, ko sauc par AKE2, lai inficētu šūnas, un AKE2 līmenis paaugstinās pēc terapijas ar AKE inhibitoriem un ARB.

Sociālajos medijos izplatījušo ziņu dēļ pacienti, kuri lieto šīs zāles paaugstināta asinsspiediena dēļ, un viņu ārsti ir kļuvuši aizvien bažīgāki un dažos gadījumos ir pārtraukuši lietot AKE inhibitorus vai ARB.

Šīm spekulācijām par AKE vai ARB drošību saistībā ar Covid-19 nav nekāda zinātniska pamatojuma vai pierādījumu, kas to apstiprinātu. Patiesībā uz dzīvniekiem veiktos pētījumos pat pierādīts, ka šie medikamenti varētu pasargāt no nopietnām plaušu komplikācijām pacientus ar Covid-19, taču līdz šim nav datu par cilvēkiem.

Eiropas Kardiologu biedrības Hipertensijas padome vēlas uzsvērt pierādījumu trūkumu, kas apstiprinātu AKE inhibitoru un ARB kaitīgo iedarbību Covid-19 pandēmijas uzliesmojuma kontekstā.

Hipertensijas padome stingri iesaka ārstiem un pacientiem turpināt ārstēšanu ar parasto antihipertensīvo terapiju, jo nav klīnisku vai zinātnisku pierādījumu, kas liecinātu par nepieciešamību pārtraukt terapiju ar AKE inbibitoriem vai ARB Covid-19 infekcijas dēļ.

AVOTS: The Council on Hypertension of the European Society of Cardiology, https://www.escardio.org/Councils/Council-on-Hypertension-(CHT)/News/position-statement-of-the-esc-council-on-hypertension-on-ace-inhibitors-and-ang

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti