Koronovīrusa izplatīšanās risks ar asarām ir zems
Lai gan pētnieki ir pārliecināti, ka koronavīruss izplatās caur gļotādām un pilienu veidā, kas izdalās klepojot vai šķaudot, nav skaidrs, vai vīruss izplatās arī ar citiem ķermeņa šķidrumiem, piemēram, asarām.
Tikko publicētā pētījumā secināts, ka maz ticams, ka iespējams inficēties no Covid-19 saslimušā asarām. Tomēr jāņem vērā, ka nevienam no pētījumā iekļautajiem pacientiem nebija konjunktivīta. Tomēr tiek lēsts, ka konjunktivīts attīstās tikai 1 – 3 % pacientu ar koronavīrusu. Pētījuma autori secina, ka vīrusa pārnešanas risks caur asarām ir neliels.
Pētījumā iekļāva 17 Covid-19 pacientu no Singapūras asaru paraugus, asaru paraugi tika ņemti no simptomu sākuma līdz personas izveseļojās (apmēram 20 dienas). Vīrusu asarās divu nedēļu periodā neatklāja ne audzējot vīrusu kultūrās, ne ar apgrieztās transkripcijas polimerāzes ķēdes reakciju (RT-PCR).
Pacientiem paralēli asaru paraugiem ņēma arī paraugu no deguna aizmugurējās sienas un rīkles. Lai gan aizdegunes un rīkles paraugos vīrusu konstatēja, asarās vīrusa nebija.
Neskatoties uz šo atklājumu, ļoti svarīgi ir sabiedrībai saprast, ka jāaizsargā acis, tāpat ka rokas un mute, tādejādi palēninot vīrusa izplatību.
AVOTS: Yu Jun IS, Anderson DE, Kang AE, et al. Assessing Viral Shedding and Infectivity of Tears in Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Patients. Ophthalmology, 2020.
-
ZVA skaidro Covid-19 vakcīnu atšķirības
Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju (“Pfizer” un “BioNTech” un “Moderna”) vakcīnas pret Covid-19. Kas tām kopīgs, kas atšķirīgs? Lasīt visu
-
Smēķēšana saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu un smagākas slimības gaitas risku
Smēķēšana ir saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu risku, un smēķētājiem var būt smagāka slimības gaita un biežāk ir nepieciešama hospitalizācija, liecina Thorax publicētais pētījums Lasīt visu
-
Par kādām Covid-19 blaknēm ZVA saņēmusi ziņojumus?
Līdz 12. janvārim bija vakcinēti vakcinēti 9899 cilvēki, un Zāļu valsts aģentūra saņēmusi 11 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu blaknēm jeb par blaknēm ziņojis mazāk nekā 1% vakcinēto. Visbiežāk saņemtajos ziņojumos norādītās blaknes ir sāpes vakcīnas ievadīšanas vietā, apsārtums, tūska, limfmezglu jutīgums, kā arī vispārējas sūdzības par nogurumu, paaugstinātu temperatūru, drudzi, galvassāpēm, locītavu un muskuļu sāpēm un miegainību. Lasīt visu