Covid-19 pozitīvu sieviešu, kuras saslimšanas laikā bija grūtnieces, placentās konstatē traumas

Doctus . | 2020. gada 26. maijs

Patoloģiskajos placentas izmeklējumos, kas tika veikti tūlīt pēc dzemdībām,16 sievietēm, kurām bija pozitīvs Covid-19 grūtniecības laikā, konstatēja ievainojumus.

Pētījuma mērķis bija aprakstīt histopatoloģisko slēdzienu placentām, kas bijušas sievietēm ar grūtniecības laikā izslimotu Covid-19.

Tika identificētas grūtnieces ar Covid-19, kas dzemdēja no 2020. gada 18. marta līdz 2020. gada 5. maijam. Placentas tika pārbaudītas un salīdzinātas ar kontroles placentām no sievietēm bez pārslimota Covid-19.

Tika pārbaudītas sešpadsmit placentas no pacientēm ar smagu akūtu elpošanas sindromu koronavīruss 2 (SARS-CoV-2) (15 ar dzīvi dzimušiem bērniem trešajā trimestrī, 1 dzemdības bija otrajā trimestrī pēc intrauterīnās augļa bojāejas). Salīdzinot ar kontroli, placentas trešajā trimestrī ievērojami biežāk uzrādīja vismaz vienu mātes asinsvadu nepareizas infūzijas pazīmi, īpaši patoloģiskus vai ievainotus mātes asinsvadus un trombus. Netika konstatēta atšķirība starp grupām akūta un hroniska iekaisuma biežumos.  

Pacientes ar intrauterīno augļa bojāeju placentā parādījās vāja tūska un retroplacentāla hematoma.

Pētnieki secināja, ka salīdzinot ar kontroli, Covid-19 pacienšu placentas uzrādīja paaugstinātu arteriopātiju un citas mātes asinsvadu nepareizas infūzijas pazīmes, placentas ievainojuma veidu, kas atspoguļo novirzes no skābekļa starpvilozajā telpā, kas saistītas ar nelabvēlīgiem perinatālajiem iznākumiem. Neskatoties uz mātes asinsvadu nepareizas infūzijas pazīmju saistību ar hipertensīviem traucējumiem un preeklampsiju, tikai vienai no COVID-19 pacientēm bija hipertensija. Šīs izmaiņas var atspoguļot sistēmisku iekaisuma vai hiperkoagulējamu stāvokli, kas ietekmē placentas fizioloģiju.

 

AVOTS: Goldstein JA, Miller ES, Azad HA, et al. Placental Pathology in COVID-19. American Journal of Clinical Pathology, 2020

Uz augšu ↑