Žurnāli

UZ JŪNIJA NUMURA VĀKA

Jeļena Vrubļevska, Dr. med., docente, psihiatre

 Šajā Doctus numurā ļoti veiksmīgi apvienoti ārstiem vienmēr tik aktuālie tematiskie virzieni: klīniskie jautājumi ar zinātnisku pamatojumu, klīniskā gadījuma apraksts ar teorētisko skaidrojumu, aktualitātes preklīniskajā zinātnē, pieredzes stāsti un iedvesmu rosinoša saruna.

Visbiežāk, lasot kādu medicīnisku izdevumu, pirmais, kas piesaista manu uzmanību, ir atziņas, ko pamato zinātniski pierādījumi. Šoreiz pirmais raksts, ko patiesi izbaudīju, bija intervija ar Sandru Pūci. Šī iedvesmojošā intervija raisīja pārdomas, kādas ir manas vērtības šajā laikā, kas manī rada mieru un notur līdzsvarā un cik svarīgi ikdienas skrējienā palaikam apstāties, ieklausīties un ieskatīties sevī...

Ar lielu interesi izlasīju interviju ar vadošo pētnieku un laboratorijas vadītāju Latvijas Organiskās sintēzes institūtā asoc. prof. Kristapu Jaudzemu. Manuprāt, varam būt lepni par Latvijas zinātniekiem un viņu potenciālu.

Žurnāla rakstos rastās atziņas noder arī klīniskajā darbā, tā, piemēram, ļoti pamatīgs prof. Ineses Folkmanes un kolēģes Lindas Kuhtas raksts par pēctransplantācijas cukura diabētu un ar to saistītajām problēmām. Vienmēr aktuāla ir tēma par dzelzs preparātiem un to lietošanas veidiem, kas detalizēti izklāstīta Alīnas Kriviņas rakstā. No klīniskā viedokļa sevišķi pediatriem saistošs ir Alises Purviņas un Kristīnes Rasnačas raksts par iedzimtu citomegalovīrusa infekciju un tās sekām jaundzimušajiem, ko vēl interesantāku dara klīniskā gadījuma apraksts.

Saulainās vasaras dienās sevišķa uzmanība būtu jāpievērš ādas pasargāšanai no saules tiešās iedarbības — par melasmas iemesliem, profilaksi un ārstēšanu izsmeļoši izklāsta Dr. med. Elga Sidhoma. Visbiežākās problēmas vasaras periodā podologa praksē ilustratīvi apkopotas kolēģu Agnijas Heldes, Mārītes Saulītes, Tatjanas Ivanovas rakstā.

Uz augšu ↑