Mazāk REM miega saistīts ar augstāku mirstību
Īsāks REM (ātras acu kustības) miega posms saistīts ar paaugstinātu nāves risku cilvēkiem pusmūža vecumā un vecākiem, secināts pētījumā.
Ātro acu kustību (REM) miegs ir saistīts ar veselības iznākumiem, bet maz līdz šim ir bijis zināms par saistību starp REM miegu un mirstību.
Pētījuma mērķis bija novērtēt REM miega saistību ar augstāku nāves risku 2 neatkarīgās kohortās (Outcomes of Sleep Disorders in Older Men (MrOS) un Wisconsin Sleep Cohort (WSC)) un noskaidrot, vai citas miega fāzes to var ietekmēt.
Šis bija daudzcentru populācijā balstīts šķērsgriezuma pētījums, kurā iekļāva datus no diviem neatkarīgiem pētījumiem.
Galvenie pētījuma iznākumi bija visu cēloņu mirstība un cēloņu specifiskā mirstība, kas apstiprināta ar miršanas apliecībām.
MrOS kohortā bija iekļauti 2675 dalībnieki (vidējais vecums 76,3 gadi (SD 5,5) un šos dalībniekus novēroja vidēji 12,1 gadu. WSC kohortā bija iekļauti 1386 dalībnieki (753 vīrieši (54,3 %); vidējais vecums 51,5 gadi (SD 8,5 gadi)) un šos dalībniekus novēroja 20,8 gadus.
MrOS dalībniekiem bija par 13 % augstāks mirstības rādītājs uz katriem 5 % samazinātam REM miegam, rezultāti samēroti pēc demogrāfiskiem, miega un veselīgu raksturojošiem rādītājiem (vecuma samērots HR=1,12; pilnībā samērots HR=1,13; 95 % TI [1,08 – 1,19]).
Rezultāti bija līdzīgi attiecībā uz kardiovaskulāro mirstību un citu cēloņu mirstību.
WSC kohortā tika iegūtu līdzīgi rezultāti, neskatoties uz to, ka dalībnieki bija jaunāki, bija iekļautas arī sievietes un vija garāks novērošanas periods (HR=1,13; 95 % TI [1,08 – 1,19]).
Pētnieki secināja, ka mazāk REM miega ir saistīts ar augstāku visu cēloņu, kardiovaskulāro un citu cēloņu mirstību divās neatkarīgās kohortās.
AVOTS: Leary EB, Watson KT, Ancoli-Israel S, et al. Association of Rapid Eye Movement Sleep With Mortality in Middle-aged and Older Adults. JAMA Neurol. Published online July 6, 2020.
-
Par ārkārtas situācijas turpināšanu varētu lemt pēc "luksafora principa"
Pēc 7. februāra par ārkārtas situācijas virzību varētu lemt pēc “luksofora principa”, nosakot konkrētus saslimstības rādītājus, proti, pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Lasīt visu
-
Paaugstināts Pārkinsona slimības risks pacientiem ar šizofrēniju
Jaunā pētījumā pierādīts, ka šizofrēnija un šizotipiskie traucējumi paaugstina Pārkinsona slimības risku vēlāk dzīves laikā. Palielinātais risks var būt saistīts ar izmaiņām smadzeņu dopamīna sistēmā, ko izraisa dopamīna receptoru antagonisti, vai šizofrēnijas neirobioloģiskām sekas. Lasīt visu
-
ZVA skaidro Covid-19 vakcīnu atšķirības
Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju (“Pfizer” un “BioNTech” un “Moderna”) vakcīnas pret Covid-19. Kas tām kopīgs, kas atšķirīgs? Lasīt visu