Pētījums atklāj, ka bērni ir izturīgāki pret koronavīrusu

Doctus . | 2020. gada 1. jūlijs

Analizējot bērnu, kuri slimo ar Covid-19, slimības klīnisko gaitu, secināts, ka bērni vieglāk izslimo Covid-19, salīdzinot ar pieaugušajiem.  

Pētnieki no Teksasas Universitātes sagatavoja pētījumu, kas ir līdz šim lielākais sistemātiskais pārskats bērniem un jauniešiem ar Covid-19. EClinicalMedicine 26. jūnijā publicēja pētījumu rezultātus, kas aptver pētījumus, kas publicēti laika posmā no 24. janvāra līdz 14. maijam.

Galvenie secinājumi:

  • 19 % bērnu ar Covid-19 nebija simptomu;
  • 21 % bērnu plaušu rentgenā tika novēroti bojājumi;  
  • 5,6 % bērnu papildus Covid-19 bija blakus infekcijas, piemēram, gripa;
  • 3,3 % tika ievietoti intensīvās terapijas nodaļās;
  • Tika ziņots par septiņiem nāves gadījumiem.

Sistemātiskajā apskatā dati ir apkopoti no 131 pētījuma, un tie aptver 7780 pacientus, kuri aptver visu bērnu vecuma spektru.

Pētījumā tika ziņots par biežāk sastopamajiem simptomiem, kvantitatīvi tika noteikta laboratorijas atrade un aprakstīti attēldiagnostikas rezultāti bērniem ar Covid-19.

Biežākie simptomi, līdzīgi kā pieaugušajiem, bija drudzis (59 %) un klepus (56 %).

Par 233 bērniem bija pieejama iepriekšējo slimību anamnēze, un šajā grupā 152 bija bērni ar novājinātu imūnsistēmu vai kuriem bija elpošanas vai sirds slimības.

Analizējot laboratorisko atradi, secināja, ka bērniem ar Covid-19 novēro novirzes iekaisuma marķiera rādītājos, piemēram, kreatīna kināzē, interleikīnā 6 un prokalcitonīnā.

Bērniem reti tika novērota smaga slimības gaita. Mazai daļai bērni tika konstatēts multisistēmu iekaisuma sindroms (multisystem inflammatory syndrome). Bērniem ar sistēmisku iekaisumu, ievērojami samazinājās limfocītu daudzums asinīs. Covid-19 pozitīviem bērniem, kuriem nebija galējās slimības formas, asinīs bija 42 % limfocītu, salīdzinot ar 11 % bērniem ar multisistēmu iekaisuma sindromu. Limfocīti ir viens no galvenajiem imūno šūnu veidiem organismā. Nieru mazspēja tika novērota deviņiem pediatriskiem pacientiem, aknu mazspēja arī deviņiem un šoks 19 pacientiem. Mehāniskā ventilācija bija nepieciešama 42 pacientiem.

 

AVOTS: Hoang A, Chorath K, Moreira A, et al. COVID-19 in 7780 pediatric patients: A systematic review. EClinicalMedicine, 2020; 100433.

Uz augšu ↑