Spontānu abortu risks ar katru nedēļu pieaug, ja grūtniecības sākumā lieto alkoholu

Doctus . | 2020. gada 12. augusts

Ja sieviete lieto alkoholu pirmo piecu līdz desmit grūtniecības nedēļu laikā, ar katru nedēļu aborta risks pieaug par 8 %, pētījuma rezultāti.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp alkohola lietošanu nedēļu pēc nedēļas grūtniecības sākumā un spontāno abortu risku.

Pētījums bija sabiedrībā balstīts perspektīvs kohorta pētījums. Pirmajā grūtniecības trimestrī dalībnieces ziņoja par alkohola lietošanu iepriekšējo 4 mēnešu laikā, tai skaitā, vai tika mainīti alkohola lietošanas paradumi, datums, kad tie tika mainīti, lietošanas biežums, daudzums un alkohola veids pirms un pēc paradumu maiņas. Tika novērtēta saistība starp spontānu abortu risku un alkohola lietošanu nedēļā, kumulatīvo nedēļu ekspozīciju, izdzerto dzērienu skaitu nedēļā, alkohola veidu un pārmērīgu alkohola lietošanu.  

No 5353 dalībniecēm 49,7 % ziņoja par alkohola lietošanu agrīnā grūtniecības laikā, 12 % bija spontānais aborts. Mediānais gestācijas vecums, kad tika mainīti alkohola lietošanas paradumi bija 29 dienas. Alkohola lietošana 5 – 10 nedēļu laikā pēc pēdējām menstruācijām bija saistīta ar paaugstinātu spontāna aborta risku, visaugstākais riska pīķis bija 9. nedēļā. Katru nedēļu, kad tika lietots alkohols, spontāna aborta risks pieauga par 8 %, salīdzinot ar tām grūtniecēm, kuras alkoholu nelietoja (HR=1,08; 95 % TI [1,04 – 1,12]). Risks ir kumulatīvs. Turklāt risks nav atkarīgs no izdzertā dzēriena daudzuma, veida vai pārmērīgas alkohola lietošanas.  

Pētnieki secināja, ka alkohola lietošana grūtniecības sākumā paaugstina spontānu abortu risku, pat tad, ja lietotā alkohola daudzums ir ļoti neliels.

AVOTS: Sundermann AC, Velez Edwards DR, Slaughter JC, et al. Week-by-week alcohol consumption in early pregnancy and spontaneous abortion risk: a prospective cohort study. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 2020.

Uz augšu ↑