Žurnāli

UZ SEPTEMBRA NUMURA VĀKA

Dr. med. Iveta Mintāle

 Mūsu trauksmainajā laikmetā viss mainās grūti izsekojamā ātrumā, tik daudz jaunu, vēl neizzinātu lietu, diemžēl arī jaunas diagnozes, piemēram, datorlietotāja redzes sindroms. Izrādās, dators 21. gadsimtā nebūt nav cilvēka labākais draugs! Prātīgi tomēr “vecās” un stabilās vērtības neatstāt novārtā un datora vai TV pārraides vietā izvēlēties grāmatu lasīšanu, sarunas ar draugiem, ēst gatavošanu tuvākajiem par prieku... Diez vai viedierīces un attālinātas mācības spēs aizstāt sarunas aci pret aci. Saskarsme un komunikācija ir arī ārstnieciska.

Šajā žurnāla numurā turpinās detalizēts izklāsts par cukura diabēta izraisītām neiroloģiskām komplikācijām. Ar interesi izlasīju arī ekspertu skatījumu par bronhiālas astmas un HOPS mūsdienīgu ārstēšanu — abas šīs slimības var pastāvēt vienlaicīgi.

Mediķiem ar pacientu jārunā — jāskaidro, jāizglīto, jānomierina, tas pacientam ir svarīgāk par visu. Tas mums jāmāca arī topošajiem ārstiem. Diemžēl situācija nav īsti saskarsmi veicinoša: darba temps un pienākumu apjoms, piespiedu distancēšanās pandēmijas dēļ. Ārsti ir pakļauti milzu spriedzei un atbildībai, sarunām vairs nav ne laika, ne spēka, mediķi ir augsta riska grupa depresijai (raksts par depresiju un trauksmi ģimenes ārstiem).

Bet saldajam ēdienam atstājami divi raksti — par Dr. Ievu Trēziņu un Dr. Nellijas Lietuvietes stāsts, desmit gadu jubilejas sakarā izvērtējot darbu Ginekoloģijas klīnikā Gaiļezerā. Cik labi, ka jaunajiem ārstiem ir tik brīnišķīgi piemēri — izcili ārsti, kuri mīl savus pacientus, kuri vienmēr atrod iedvesmu apgūt ko jaunu un kuriem nezūd interese par darbu, pat ja to nepietiekami novērtē sabiedrība...

Satiksimies, sarunāsimies un teiksim labus vārdus kolēģiem!

Uz augšu ↑