PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aktivizējies noravīruss

Latvijas Infektoloģijas centrs
Aktivizējies noravīruss
Latvijas infektoloģijas centrs (LIC) ziņo, ka novembrī salīdzinājumā ar oktobri pieaudzis ar noravīrusu saslimušo skaits. Oktobrī laboratoriski apstiprināti 88 gadījumi, novembrī - 151 gadījums.  

Pavisam Latvijā šā gada vienpadsmit mēnešos 1425 slimniekiem konstatēta norovīrusu infekcija, tostarp 966 bērniem.

LIC imunizācijas nodaļas vadītāja Irina Lucenko stāsta, ka norovīrusu infekcija jeb „ziemas vemšanas slimība", kam raksturīga caureja, spontāna vemšana, sāpes vēderā, neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, slikta dūša. Lielākajā daļā gadījumu slimība bērniem sākas ar vemšanu, bet pieaugušajiem raksturīga caureja.

Inkubācijas periods noravīrusam ir no 10-12 stundām līdz 4 dienām. Lielākoties inficēšanās pazīmes pirmoreiz parādās  24 - 48 stundu laikā. Parasti slimība ilgst 2 līdz 3 dienas. Īpaši bīstama tā ir zīdaiņiem, maziem bērniem un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu. Lielāko bīstamību rada dehidratācija.

Infekcijas izraisītājs ir RNS (ribonukleīnskābi) saturošs vīruss, kas pieder pie Caliciviridae dzimtas. Inficējošā deva ir ļoti maza, kontagiozitāte augsta. Pret dezinficējošiem līdzekļiem vīruss ir izturīgs.