PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Satversmes tiesa esošo zāļu kompensācijas sistēmu atzīst par tiesisku

Veselības ministrija
Satversmes tiesa esošo zāļu kompensācijas sistēmu atzīst par tiesisku
Šodien, 9.aprīlī, Satversmes tiesa par tiesisku un atbilstošu Satversmei atzina esošo zāļu kompensācijas sistēmu saistībā ar lētāko savstarpēji aizvietojamo medikamentu izrakstīšanu un izsniegšanu aptiekās. Satversmes tiesa savā atzinumā norāda, ka valsts ir izpildījusi savu pienākumu nodrošināt kompensējamo medikamentu pieejamību.

Jau ziņots, ka pagājušā gada 1.februārī spēkā stājās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka kompensējamo medikamentu un medicīnas ierīču apmaksas kārtību. Noteikumi paredz, ka ārstiem, izrakstot valsts kompensētās zāles vai medicīnas ierīces pacientam pirmo reizi, receptē jānorāda to starptautiskais nepatentētais nosaukums (INN), savukārt, aptiekā pienākums izsniegt lētākos attiecīgās zāļu grupas medikamentus vai medicīnas ierīces.

Vērtējot 11.Saeimas deputātu iesniegumu, kurā tiek apstrīdētas augstākminētās normas, Satversmes tiesa konstatēja, ka šāda kārtība veicina zāļu un medicīnisko ierīču ražotāju un izplatītāju konkurenci, tādējādi pazeminās zāļu un medicīnisko ierīču cenas. Līdz ar to iedzīvotāji gūst iespēju iegādāties lētākus medikamentus un samazinās valsts budžeta izdevumi par medikamentu iegādes izdevumu kompensācijām. Ietaupītos līdzekļus var izmantot, lai nodrošinātu kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču pieejamību plašākam personu lokam.

Vienlaikus tiek uzsvērts, ka medicīniski pamatotos gadījumos, ārstam ir tiesības kompensācijas kārtības ietvaros izrakstīt arī citas zāles vai medicīniskās ierīces, sākot ar nākamo zemāko cenu. Līdz ar to valsts ir nodrošinājusi kompensējamo medikamentu pieejamību.

Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stājās spēkā pasludināšanas brīdī. Sprieduma teksts pieejams Satversmes tiesas mājas lapā.