PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Diabēta perifērās neiropātijas medikamentozā ārstēšana

Doctus
Diabēta perifērās neiropātijas medikamentozā ārstēšana
Pētījumā pierādīts, ka daži antidepresanti un pretepilepsijas medikamenti ir starp medikamentiem, kas efektīvi ārstē diabētiskas neiropātijas sāpēs. Pētījums publicēts žurnālā Neurology.

Pētījuma mērķis bija sistemātiski novērtēt diabēta perifērās neiropātijas medikamentozās ārstēšanas efektu uz sāpēm un dzīves kvalitāti.

Tika meklēti sistemātiski pārskati PubMed un Cochrane datu bāzēs par laika periodu 2011. gads – 2015.gada 12.oktobris, kā arī primārie pētījumi par laika periodu 2013.gada 1. janvāris – 2016.gada 24.maijs. Divi neatkarīgi pētnieki novērtēja pētījumus.

Tika papildināts nesen publicēts sistemātisks pārskats (57 pētījumi) ar 24 papildus publicētiem pētījumiem un 25 nepublicētiem pētījumiem.

Pētnieki atklāja, ka neiropātijas izraisītu sāpju ārstēšanā serotonīna-norepinefrīna atpakļsaistes inhibitori duloksetīns un venlafaksīns, tricikliskie antidepresanti, atipiskie opioīdi un botulīna toksīns ir efektīvāki par placebo. Diemžēl attiecībā uz dzīves kvalitāti secinājumus izdarīt nevarēja, jo trūka pierādījumu. Visi pētījumi bija īstermiņa (mazāk kā 6 mēnešus) un visiem efektīvajiem medikamentiem bija vairāk nekā 9 % pārtraukšanas biežums blakusparādību dēļ.

Pētnieki secināja, ka sāpju mazināšanā duloksetīns un venlafaksīns, pregabalīns un okskarbazepīns, tricikliskie antidepresanti un atipiskie opioīdi un botulīna toksīns ir efektīvāki par placebo. Tālāki pētījumi nepieciešami, lai novērtētu ilgtermiņa iznākumus, izmantojot metodes un mērījumus, ko rekomendē sāpju asociācijas, kā arī jānovērtē dzīves kvalitāte.

 

AVOTS:Julie M. Waldfogel, Suzanne Amato Nesbit, Sydney M. Dy, Ritu Sharma, Allen Zhang, Lisa M. Wilson, Wendy L. Bennett, Hsin-Chieh Yeh, Yohalakshmi Chelladurai, Dorianne Feldman, Karen A. Robinson. Pharmacotherapy for diabetic peripheral neuropathy pain and quality of life. Neurology, 2017