PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dzīvesveida izmaiņas var mazināt hroniskas nieru slimības risku

Doctus
Aktīva dzīvesveida izvēle, piemēram, dārzeņu ēšana, fiziskās aktivitātes un smēķēšanas atmešana, var samazināt hroniskas nieru slimības risku, vēsta jauns pētījums, kurš veikts Zviedrijas Karolinskas institūtā un Austrālijas Grifita universitātē.

Lai novērtētu pierādījumu konsekvenci, kas saistīta ar mofificējamiem dzīvesveida faktoriem un hroniskas nieru slimības attīstību, tika meklēti pētījumi MEDLINE, Embase un CINAHL datubāzēs līdz 2019. gada jūnijam. Pētījumā tika iekļauti kohorta pētījumi, kuros analizēja pieaugušos bez hroniskas nieru slimības pētījuma sākumā un analizēja dzīvesveida iedarbību (diēta, fiziskās aktivitātes, alkohola lietošana un tabakas smēķēšana). Primārais iznākums bija hroniska nieru slimība (eGFR <60 ml / min uz 1,73 m2). Sekundārie iznākumi bija citi hroniskas nieru slimības rādītāji: RRT, GFR samazināšanās un albuminūrija.

Tika identificēti 104 pētījumi ar kopējo dalībnieku skaitu 2 755 719. Pētnieki secināja, ka lielāka kālija uzņemšana ar uzturu, ir saistīta ar ievērojami zemākām hroniskas nieru slimības attīstības izredzēm  (OR= 0,78; 95% TI [0,65 - 0,94]), tāpat kā lielāka dārzeņu uzņemšana (OR =0,79; 95% TI [0,70 - 0,90]). Savukārt lielāka sāls uzņemšana ir saistīta ar ievērojami paaugstinātām hroniskas nieru slimības attīstības izredzēm (OR=1,21; 95% TI [1,06 - 1,38]). Starp fiziski aktīvajiem arī retāk novēroja hroniskas nieru slimības attīstību, salīdzinot ar mazkustīgajiem (OR=0,82; 95% TI [0,69 - 0,98]). Pašreizējiem un bijušajiem smēķētājiem bija ievērojami lielākas hroniskas nieru slimības attīstības izredzes, salīdzinot ar nekad nesmēķētājiem (OR= 1,18; 95% TI [1,10- 1,27]). Salīdzinot ar alkohola nelietošanu vispār, mērens alkohola patēriņš ir saistīts ar samazinātu hroniskas nieru slimības attīstības risku (RR=0,86; 95% TI [0,79 - 0,93]). Šīs saistības bija konsekventas, bet pierādījumi galvenokārt bija ar zemu vai ļoti zemu noteiktību. Sekundāro iznākumu rezultāti bija līdzīgi primārajam iznākumam.

Pētnieki secina, ka pētījuma rezultātā ir identificēti modificējamie riska faktori, kurus izmainot var aizkavēt hroniskas nieru slimības attīstību sabiedrībā, tos var izmantot gan sabiedrības informēšanai, gan klīniskajā praksē.

 

AVOTS: Kelly JT, Su G, Zhang L, et al. Modifiable Lifestyle Factors for Primary Prevention of CKD: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of the American Society of Nephrology, 2020; ASN.2020030384.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus