PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Epšteina—Barras vīruss var būt galvenais multiplās sklerozes cēlonis

Doctus
Epšteina—Barras vīruss var būt galvenais multiplās sklerozes cēlonis
Freepik.com
Multiplo sklerozi (MS), progresējošu slimību, kura skar 2,8 miljonus cilvēku visā pasaulē un kuru nevar pilnībā izārstēt, visticamāk, izraisa infekcija ar Epšteina—Barras vīrusu (EBV), liecina nesena pētījuma rezultāti.

Pētnieki jau vairākus gadus mēģinājuši pārbaudīt hipotēzi, ka EBV izraisa MS, taču šis ir pirmais pētījums, kas sniedz pārliecinošus pierādījumus par cēloņsakarību. Tas ir liels solis, jo apliecina, ka lielāko daļu MS gadījumu var novērst, apturot EBV infekciju, un ka mērķēšana uz EBV var rezultēties jaunu terapijas metožu izstrādē MS ārstēšanai.

MS ir hroniska CNS iekaisuma slimība, kura uzbrūk mielīna apvalkiem, kas aizsargā smadzeņu un muguras smadzeņu neironus. Tās cēlonis nav zināms, tomēr viens no lielākajiem aizdomās turamajiem ir EBV, herpes vīruss, kas var izraisīt infekciozu mononukleozi un uz mūža nosaka latentu saimnieka infekciju. Cēloņsakarības noteikšana starp vīrusu un slimību bijusi sarežģīta, jo EBV inficē ~ 95 % pieaugušo, MS ir salīdzinoši reta slimība un MS simptomi sākas apmēram desmit gadus pēc infekcijas ar EBV. Pētījumā, kurā noteica saikni starp EBV un MS, piedalījās vairāk nekā desmit miljoni jaunu pieaugušo, kas bija ASV aktīvajā militārajā dienestā, un pētnieki identificēja 955, kuriem dienesta laikā diagnosticēja MS.

Pētnieku komanda analizēja seruma paraugus, ko militārpersonām paņēma reizi divos gados, un noteica karavīru EBV statusu pirmā parauga ņemšanas laikā un saistību starp EBV infekciju un MS rašanos aktīvā dienesta laikā. Šajā kohortā MS risks palielinājās 32 reizes pēc inficēšanās ar EBV, bet nemainījās pēc inficēšanās ar citiem vīrusiem. Neirofilamenta vieglās ķēdes līmenis serumā, kas ir MS tipisks nervu deģenerācijas biomarķieris, palielinājās tikai pēc EBV infekcijas. Rezultātus nevar izskaidrot ne ar vienu zināmu MS riska faktoru, un tie liecina, ka EBV ir galvenais MS cēlonis.

Aizkave starp EBV infekciju un MS rašanos daļēji var būt saistīta ar slimības simptomiem, kas nav atklāti agrīnākajās stadijās, un daļēji tāpēc, ka veidojas attiecības starp EBV un saimniekorganisma imūnsistēmu, kas atkārtoti tiek stimulēta ikreiz, kad latentais vīruss atkal aktivējas.

Šobrīd nav iespējams efektīvi novērst vai ārstēt EBV infekciju, taču EBV vakcīna vai vīrusa mērķēšana ar EBV specifiskām pretvīrusu zālēm varētu rezultēties iespējā izārstēt MS.

AVOTS: Bjornevik K, Cortese M, Healy BC, et al. Longitudinal analysis reveals high prevalence of Epstein-Barr virus associated with multiple sclerosis. Science, 2022.