PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Epšteina-Barra vīruss var būt galvenais multiplās sklerozes cēlonis

Doctus
Epšteina-Barra vīruss var būt galvenais multiplās sklerozes cēlonis
Freepik.com
Multiplo sklerozi (MS), progresējošu slimību, kas skar 2,8 miljonus cilvēku visā pasaulē un kuru nevar pilnībā izārstēt, visticamāk, izraisa infekcija ar Epšteina-Barra vīrusu (EBV), liecina nesen veikta pētījuma rezultāti.

Pētnieki jau vairākus gadus ir mēģinājuši pārbaudīt hipotēzi, ka EBV izraisa MS, taču šis ir pirmais pētījums, kas sniedz pārliecinošus pierādījumus par cēloņsakarību. Tas ir liels solis, jo tas liecina, ka lielāko daļu MS gadījumu var novērst, apturot EBV infekciju, un ka mērķēšana uz EBV var rezultēties jaunu terapijas metožu izstrādē MS ārstēšanai.

MS ir hroniska centrālās nervu sistēmas iekaisuma slimība, kas uzbrūk mielīna apvalkiem, kas aizsargā smadzeņu un muguras smadzeņu neironus. Tās cēlonis nav zināms, tomēr viens no lielākajiem aizdomās turamajiem ir EBV, herpes vīruss, kas var izraisīt infekciozu mononukleozi un nosaka saimnieka latentu, mūža infekciju. Cēloņsakarības noteikšana starp vīrusu un slimību ir bijusi sarežģīta, jo EBV inficē aptuveni 95 % pieaugušo, MS ir salīdzinoši reta slimība, un MS simptomi sākas apmēram desmit gadus pēc EBV infekcijas. Lai noteiktu saikni starp EBV un MS, pētnieki veica pētījumu, kurā piedalījās vairāk nekā 10 miljoni jaunu pieaugušo, kuri aktīvi dienēja ASV militārajā dienestā, un identificēja 955, kuriem dienesta laikā tika diagnosticēts MS.

Pētnieku komanda analizēja seruma paraugus, ko militārpersonām paņēma reizi divos gados, un noteica karavīru EBV statusu pirmā parauga ņemšanas laikā un saistību starp EBV infekciju un MS rašanos aktīvā dienesta laikā. Šajā kohortā MS risks palielinājās 32 reizes pēc inficēšanās ar EBV, bet nemainījās pēc inficēšanās ar citiem vīrusiem. Neirofilamenta vieglās ķēdes līmenis serumā, kas ir MS tipisks nervu deģenerācijas biomarķieris, palielinājās tikai pēc EBV infekcijas. Rezultātus nevar izskaidrot ar kādu zināmu MS riska faktoru, un tie liecina, ka EBV ir galvenais MS cēlonis.

Aizkavēšanās starp EBV infekciju un MS rašanos daļēji var būt saistīta ar slimības simptomiem, kas nav atklāti agrīnākajās stadijās, un daļēji tāpēc, ka attīstās attiecības starp EBV un saimniekorganisma imūnsistēmu, kas tiek atkārtoti stimulēta ikreiz, kad latentais vīruss atkal aktivizējas.

Šobrīd nav iespējams efektīvi novērst vai ārstēt EBV infekciju, taču EBV vakcīna vai vīrusa mērķēšana ar EBV specifiskām pretvīrusu zālēm varētu rezultēties iespējā izārstēt MS.

AVOTS: Bjornevik K, Cortese M, Healy BC, et al. Longitudinal analysis reveals high prevalence of Epstein-Barr virus associated with multiple sclerosis. Science, 2022