PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

HPV testēšana ir efektīvāka nekā citoloģiskā uztriepe dzemdes kakla vēža atklāšanā

Doctus
HPV testēšana ir efektīvāka nekā citoloģiskā uztriepe dzemdes kakla vēža atklāšanā
Dzemdes kakla vēža testēšanā, izmantojot HPV testu papildus Pap uztriepei nepalielina iespējamību atklāt vēža gadījumus, ko neatklātu, izmantojot tikai HVP testu.

Dzemdes kakla vēža skrīninga galvenais mērķis ir atklāt un ārstēt pirms vēža slimības. Cilvēka papillomas vīrusa (HPV) testēšana ir daudz jutīgāka metode nekā citoloģiskā uztriepe, lai atklātu pirms vēža stāvokļus. Tomēr ziņojumi par retiem gadījumiem, kad HPV tests ir negatīvs, bet citoloģija pozitīva liek turpināt abu testu salīdzināšanu.

Pētījumā tika iesaistītas 1 208 710 sievietes, kurā skrīninga programmas ietvaros veikti abi šie testi kopš 2003.gada. Tika salīdzināta vēža (n=623) un pirms vēža slimību (n=5369) atklāšana saistībā ar izmantoto skrīninga metodi.  

Ar HPV testu vairāk sievietēm atklāja vēzi (p<0,001) un pirms vēža slimības (p<0,001), nekā ar citoloģiju. HPV tests bija statistiski ticami biežāk pozitīvs uz vēzi jebkurā laika punktā (p<0,001). HPV negatīvs/ citoloģija pozitīva rezultāts bija pavisam mazai daļa ino visiem atklātajiem vēžiem (5,9 %) un pirms vēža slimībām (3,5 %); šie vēži biežāk bija reģionāli vai novēlotās stadijās ar skvamozu histopatoloģiju, nekā citi vēži. Ņemot vērā, ka vēzi atklāj reti skrīnētajām sievietēm, citoloģiskā uztriepe palīdz agrīnāk atklāt 5 gadījumus uz 1 000 000 skrīnētu sieviešu gadā. Divām trešdaļām (67,9 %) sieviešu, kurām atklāj vēzi, to atklāj 10 novērošanas gadu laikā pēc pirmā skrīninga testa.

Pētnieki secina, ka abu testu veikšana pret monotetsēšanu ar  HVP testu papildus atklāj vēzi ļoti maz sievietēm. Pētnieki secina, ka abu tetsu izmantošana nav ekonomiski izdevīga, HPV tests ir pietiekami sensitīvs, lai to izmantoti skrīninga programmā.  

 

AVOTS: Schiffman M, Kinney WK, Cheung LC, et al. Relative Performance of HPV and Cytology Components of Cotesting in Cervical Screening. JNCI: Journal of the National Cancer Institute, 2017