PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ieteikumi jaunajiem ārstiem – rezidentiem, uzsākot darba gaitas

Doctus
Ieteikumi jaunajiem ārstiem – rezidentiem, uzsākot darba gaitas
Tikko beidzies izlaidumu laiks un lielākajai daļai jauno ārstu vasara izvēršas par pirmo darba dienu. Kāda ASV jaunā interniste ir apkopojusi ieteikumus, ko vērts atcerēties un ņemt vērā jaunajiem kolēģiem. Tā kā šie ieteikumi ir vispārīgi, tie būs saistoši visiem un par tiem varētu neizmirst arī kolēģi ar lielāku darba stāžu.

Esi organizēts

Ir skaidrs, ka pirmajās darba nedēļās Jums nebūs jārisina Dr.Hausa cienīgi uzdevumi. Jūsu lielākais izaicinājums būs organizēt savu darbu/ laiku. Jums ir jāspēj apstrādāt liels datu apjoms par daudziem pacientiem. Izstrādājiet savu sistēmu, kā Jūs organizēsiet savu darbu, tās būs piezīmju lapiņas vai pieraksti datorā. Noteikti ir jābūt kontrolsarakstiem! Lai gan tie varētu šķist lieki, tie tomēr palīdz organizēt savu dienu un izdarīt visus plānotos darbus. Pārliecinieties, vai Jūsu izstrādātā sistēma darbojas, vai nekas netiek aizmirsts.

Jautā palīdzību, ja tā ir nepieciešama

Ir divu veidu jaunie ārsti/ darbinieki: vieni, kuri jautā, un otri, kuri nejautā. Pārējie kolēģi vairāk raizējas par tiem jaunajiem speciālistiem, kas nejautā. Ja tu kaut ko nezini, pajautā!

Esi godīgs

Ja tu kaut ko nezini, nemelo. Lai gan esi ārsts, tev nav jāzina viss. Nebūs nekādu nepatikšanu, ja tu kaut ko nezināsi, problēmas būs tad, ja tu samelosi vai izdarīsi kaut ko ne tā, tikai tāpēc, ka nepajautāji kādam citam padomu.

Izrādi cieņu māsiņām

Māsiņas var būt tavs lielākais palīgs vai arī ienaidnieks. Viņas redz daudzus jaunos ārstus nākam un ejam.Atstāj savu ego un pieņem, ka viņas zina daudz vairāk par tevi. Viņas netraucē tev strādāt, ja arī tev tā šķiet, viņas raizējas par pacientu un tev vajadzētu darīt tāpat.  Bērns vispirms iemācās rāpot un tikai tad staigāt, un rezidentūras pirmās nedēļas ir laiks, kad tu mācaties rāpot un tev ir nepieciešama visa iespējamā palīdzība, māsiņas var palīdzēt ļoti daudz. Paliec pazemīgs un pieņem palīdzību!

Esi jauks pret ikvienu

Atceries, ka laipniem cilvēkiem ir vieglāka dzīve. "Nepamet cilvēku zem autobusa". Tu esat daļa no komandas un arī no tavas attieksmes ir atkarīga pacientu aprūpes kvalitāte un pacienta apmierinātība ar sniegto pakalpojumu. Ja redzi, ka kādam no kolēģiem ir nepieciešama palīdzība un tev ir laiks, palīdzi.  Atrodi laiku, lai iepazītu savus jaunos kolēģus, viņi var kļūt par  tavu atbalsta sistēmu.

Atnāc uz darbu agrāk

Īpaši svarīgi tas ir pirmajās nedēļās. Darba iesākums būs lēns un neefektīvs, īpaši kamēr apgūsi jauno slimnīcas datorsistēmu. Akceptē, ka sākumā uz darbu jānāk agrāk un jāsāk strādāt. Tad, kad būsi apguvis jaunās lietas un kļūsi daudz produktīvāks, varēsi uz darbu nākt vēlāk.

Uzņemies atbildību

Uzņemies atbildību par saviem pacientiem. Pārliecinies, ka zini, ko dari un kāpēc to dari. Šeit ir jāatceras iepriekš minētais punkts, ja kaut ko nezini, jautā. Izproti un zini pamatojumu katrai darbībai, ko gatavojies darīt, jo varbūt gadījumi, kad tev tas ir jāizskaidro māsiņām un pacientam un viņa ģimenes locekļiem.   

Pievērs uzmanību apģērbam

Starp vecākajiem rezidentiem ir joks, jo mazāk tu zini, jo labāk tev ir jāizskatās. Pārsvarā gados vecāki cilvēki sagaida, ka ārsts izskatās gados vecāks.   Parūpējieties, lai tavs baltais halāts vienmēr būtu balts.

Mācies no saviem pacientiem

Šis ir svarīgs brīdis, kad mācīties. Turpini visu laiku mācīties, šobrīd ir pieejams tik plašs literatūras klāsts. Fokusējies uz to, kas ir nepieciešams taviem pacientiem. Tev nav laika mācīties visu, apgūstiet to, kas konkrētā brīdī ir nepieciešams.

Atceries, ka visa dzīve nav tikai slimnīca

Noteikti izmanto brīvdienas! Un brīvdienu nepavadi gultā, lai cik noguris arī būtu. Dari kaut ko tādu, kas sagādā  prieku. Tev ir jāatrod laiks arī pašam sev, tas palīdzēs kļūt labākam profesionālim. Satiecies ar cilvēkiem, kuri nav mediķi, brīvajā laikā nedomā par darbu. Atceries par draugiem un ģimeni, viņi par tevi raizējas, sazinies un satieciets ar viņiem.

Parūpējies par sevi

Tu saviem pacientiem stāsti par veselīga dzīvesveida principiem, bet atceries, ka tie ir jāievēro arī pašam: fiziskās aktivitātes, miegs, veselīgs uzturs. Atceries par ūdens lietošanu un veselīgu uzturu. Sagatavo veselīgus našķus, ar kuriem ieturēties brīžos, kad ir vēlme kaut ko apēst. Nekļūsti par tādu, kas saka vienu, bet dara pretēji.  

Atceries, kāpēc izvēlējies studēt medicīnu

Atgādini to sev ik dienas! Atceries savas pirmās dienas universitātē, kāpēc izvēlējāties studēt medicīnu, tas palīdzēs arī grūtos brīžos, kad rokas liekas, ka nolaižas. Atceries, ka neskaitāmi rezidenti pirms tevis tam visam ir gājuši cauri un ir izturējuši, tā ka tu arī to varat. 

Pirmavots: Garcia Ch. The 'July Effect': Tips for New Interns. Medscape Today, Jun 26, 2013.