PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jauna skrīninga stratēģija olnīcu vēža agrīnai atklāšanai

Doctus
Jauna skrīninga stratēģija olnīcu vēža agrīnai atklāšanai
Jaunā olnīcu vēža skrīnīga stratēģija ir augsti specifiska, lai atklātu slimību pirms tā kļūst letāla. Stratēģija aprakstīta žurnālā Cancer. Ja šī stratēģija tiks verificēta klīniskos pētījumos, tā varēs izglābt tūkstošiem sieviešu katru gadu visā pasaulē.

Šobrīd nav izstrādātas olnīcu vēža skrīninga stratēģijas. Slimībai parasti nav specifisku simptomu un to ir grūti atklāt agrīnās stadijās, kad ārstēšana ir efektīva.  Olnīcu vēzis ir ļoti letāls, jo lielākajai daļai sieviešu tas tiek diagnosticēts vēlīnā stadijā.

Teksasas universitātē pārbaudīja iespējamo divu stadiju olnīcu vēža skrīninga efektivitāti, kas ietver izmaiņas asins proteīnā CA125, kas ir zināms, kā audzēja marķieris.  

Pētījums ilga 11 gadus, 4051 sieviete pēc menopauzes tika iekļauta pētījumā, viņām tika veikts ikgadējais CA125 asins tests. Pamatojoties uz Olnīcu vēža riska algoritmu visas sievietes tika sadalītas trīs grupās: tās, kurām jāveic tests pēc gada (zems risks); tās, kurām jāveic atkārtots tests pēc trīs mēnešiem (vidējs risks); tās, kurām jāveic transvagināla ultrasonogrāfija un jāapmeklē ginekologs-onkologs (augsts risks).

Tika atklāts, ka katru gadu vidēji 5,8% sieviešu ir vidējs risks, tas nozīmē, ka viņām pēc trīs mēnešiem bija jāveic atkārtots CA125 tests. Vidējais ikgadējais transvaginālas ultrasonogrāfijas un ginekologa-onkologa apmeklējuma biežums bija 0,9%. 10 sievietēm, balstoties uz sonogrāfijas izmeklējumu, tika veikta operācija, četrām no tām bija invazīvs olnīcu vēzis, divām - zemas malignitātes pakāpes olnīcu vēzis, vienai - endometrija vēzis un trijām - labdabīgs olnīcu audzējs. Pozitīvā paredzošā vērtība invazīva olnīcu vēža atklāšanā ir 40%. Testa specifiskums ir 99,9%, tas nozīmē, ka tikai 0,1% bez vēža var būt kļūdaini pozitīvs rezultāts. Būtiski, ka visi atklātie olnīcu veži bija agrīnā stadijā. 

Pētījuma rezultāti uzrāda, ka skrīninga stratēģija ir augsti specifiska ar ļoti retiem kļūdainiem pozitīviem rezultātiem sievietēm pēc menopauzes.

Šobrīd pētnieki gaida rezultātus no liela, nejaušināta iedalījuma pētījuma, kurš tiek veikts Anglijā. Ja rezultāti šajā pētījumā būs pozitīvi, rezultāti varētu mainīt ikdienas praksi.

 

Pirmavots: Karen H. Lu, Steven Skates, Mary A. Hernandez, Deepak Bedi, Therese Bevers, Leroy Leeds, Richard Moore, Cornelius Granai, Steven Harris, William Newland, Olasunkanmi Adeyinka, Jeremy Geffen, Michael T. Deavers, Charlotte C. Sun, Nora Horick, Herbert Fritsche, Robert C. Bast. A 2-stage ovarian cancer screening strategy using the Risk of Ovarian Cancer Algorithm (ROCA) identifies early-stage incident cancers and demonstrates high positive predictive value. Cancer, 2013.