PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Lielbritānija plāno veicināt jaunu medikamentu izstrādi

Doctus
Lielbritānija plāno veicināt jaunu medikamentu izstrādi
Lielbritānija plāno veicināt jaunu medikamentu un modernu tehnoloģiju ienākšanu tirgū un tiek plānots investēt 280 miljonus dolāru, lai īstenotu šo plānu. Valdība cer šī plāna īstenošanā iesaistīt arī lielās farmācijas kompānijas.   

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons (David Cameron) izklāstīja, ka jaunajā plānā ietilpst arī nepersonalizētu medicīnas datu, ko vāc un apkopo valsts finansētais Nacionālais Veselības dienests, nodošana privātu pētniecības institūtu vajadzībām.  

Deivids Kamerons uzvēra, ka tas ir ļoti vērā ņemams pagrieziens pētniecības iespējām, jo tiek atvērta plaša datu bāze, kurā varēs smelties neskaitāmas jaunas idejas.

Šī būs iespēja valsts sektoram sadarboties ar farmācijas kompānijām, strādāt roku rokā sabiedrības labā, un pēc iespējas ātrāk inovācijas no laboratorijas ieviest ikdienas praksē.   

Farmācijas kompānijas līdz šim gadiem ilgi ir sūdzējušās, ka Lielbritānijā ir ļoti ilgs process, kamēr jauni medikamenti tiek ieviesti tirgū un tiek izmantoti Nacionālajā Veselības dienesta sistēmās.  

Jaunā piekļuves shēma nodrošinās, ka nopietni slimi pacienti varēs saņemt jaunus medikamentus vismaz gadu pirms tie pilnībā tiek licenzēti tirgū.

Jauna produkta ieviešana tirgū var aizņemt 20 gadus, tas ir ļoti apgrūtinoši ražotājiem, nodokļu maksātājiem un galvenais pacientiem, un pats sliktākais ir tas, ka reāli nemaz tik ilgs process nav nepieciešams.

Vēl viena plāna daļa ir pacientu datus un citus Nacionālā Veselības dienesta datus ļaut izmantot pētniecības vajadzībām, kritiķi gan baiļojas par konfidencialitātes jautājumiem. Bet premjerministrs mierina, ka dati vēl arvien būs anonīmi, un dodot iespēju pētniekiem no privātā sektora izmantot datus, tas veicinās jaunu medikamentu atklāšanu un testēšanu.   

Sarah Chan, Mančesteras universitātes zinātnes, ētikas un inovāciju direktora vietniece uzsver, ka bailes par pacientu datu drošību ir pārspīlētas. Nacionālā Veselības dienesta savāktie datu ir plašs un ļoti vērtīgs resurss, kas ir jāizmanto pētniecībā.

Pēdējā gadu laikā par 30% ir samazinājusies jaunu medikamentu pētniecība 12 lielākajās pasaules farmācijas kompānijās. Farmācijas kompāniju pārstāvji uzskata, ka šī ir laba iniciatīva, bet tās efektivitāti varēs novērtēt tikai pēc vairākiem gadiem.