PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Medikamenti un paaugstināts kritienu risks

Doctus
Medikamenti un paaugstināts kritienu risks
Puse no 20 biežāk izrakstītajiem medikamentiem gados veciem cilvēkiem, var paaugstināt kritienu risku, secināts Zviedrijā veiktā pētījumā.

Zviedrijā veiktā pētījumā analizēja 20 biežāk izrakstītos medikamentus senioriem, daži no šiem medikamentiem jau bija zināmi, kā kritienus veicinoši medikamenti. Kopumā tika analizēti gandrīz 7 miljoni cilvēku pēc 65 gadu vecuma un tika identificētas 64 339 traumas, kas gūtas kritienu rezultātā un kuras tika ārstētas stacionāros.

Pēc samērošanas ar lietoto medikamentu skaitu, pētnieki atklāja, ka vīrieši un sievietes, kuri lietoja opioīdu pretsāpju medikamentus, kā arī vīrieši, kuri lietoja antidepresantus, bija divas reizes lielāks kritienu rezultātā gūtu traumu risks, salīdzinot ar dalībniekiem, kuri nelietoja šāda veida medikamentus. Sievietēm, kuras lietoja antidepresantus bija par 75% lielāks kritienu risks, nekā sievietēm, kuras nelieto antidepresantus.

Medikamenti čūlas un gastroezofageālā atviļņa ārstēšanai, kalcijs, B 12 vitamīns un daži ne opioīdu pretsāpju medikamenti ir saistīti ar 15 - 75% lielāku kritienu risku.

Estrogēns un sirds medikamenti nav saistīti ar kritienu risku. Neviens no medikamentiem, kas ietekmē kardiovaskulāro sistēmu, neietekmē kritienu risku, turklāt tiem pat ir nedaudz kritienus aizsargājošs efekts. Vienīgais izņēmums bija diurētiķi lielās devās.

Pacientiem jāspēj pieņemt informētu lēmumu par medikamentu lietošanu, kas var veicināt kritienus. Kritieni ir nopietni draudi veselībai un labklājībai gados veciem cilvēkiem, tādēļ ārstiem jāizvērtē nozīmēto medikamentu ieguvumi un riski.

Pirmavots: Kuschel BM, Laflamme J, Moller J. The risk of fall injury in relation to commonly prescribed medications among older people-a Swedish case-control study. The European Journal of Public Health, online July 31, 2014.