PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ne alkohola taukainu aknu slimība paaugstina kardiovaskulāro notikumu risku sievietēm

Doctus
Ne alkohola taukainu aknu slimība paaugstina kardiovaskulāro notikumu risku sievietēm
Sievietēm ar ne‑alkohola taukainu aknu slimību (NATAS) ir līdzvērtīgs kardiovaskulāro notikumu risks vīriešiem ar NATAS, secināts lielā populācijā balstītā pētījumā.

Ir zināms, ka vispārējā populācijā sieviešu dzimums ir protektīvs faktors kardiovaskulāriem notikumiem, šis efekts tiek izskaidrots ar hormonālām atšķirībām, īpaši līdz menopauzes vecumam. Pētījumā tika atklāts, ka šī saistība nav, ja sievietei ir NATAS.

Pētījumā tika analizēta informācija par 3869 personām ar NATAS diagnozi un šiem pacientiem piemeklētu  kontroles grupu – 15 209 cilvēki no vispārējās populācijas. 7 novērošanas gadu laikā konstatēja 1375 kardiovaskulārus notikumus un 1551 nāves gadījumu. Sievietēm ar NATAS kardiovaskulāro notikumu biežums ir līdzvērtīgs vīriešiem (HR=0,94). Salīdzinājumam vispārējā populācijā sievietēm ir zemāks kardiovaskulāro notikumu biežums nekā vīriešiem (HR=0,77).Sievietēm ar NATAS kardiovaskulārie notikumi tika novēroti arī agrāk, nekā sievietēm vispārējā populācijā.

Lai gan tiek uzskatīts, ka taukaino aknu slimība ir saistīta ar paaugstinātu cirozes un aknu vēža risku, tomēr vairākos epidemioloģiskos pētījumos ir pierādīts, ka NATAS ir kardiovaskulāro notikumu riska faktors.

AVOTS: Allen AM, et al. NAFLD Increases Risk for Cardiovascular Events in Women. From The Liver Meeting 2017: American Association for the Study of Liver Diseases (AASLD).