PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Noskaidrots retas sirds slimības ģenētiskais pamats

Doctus
Noskaidrots retas sirds slimības ģenētiskais pamats
Pacientiem ar stresa inducētu kardiomiopātiju (SIKMP) jeb Takotsubo kardiomiopātiju parasti nav simptomu, līdz tie nonāk emocionāli vai psiholoģiski sarežģītās situācijās, tāpēc šo slimību dažkārt dēvē arī par "salauztās sirds sindromu".

Veicot gēnu sekvencēšanu, noskaidroti SIKMP attīstības ģenētiskie riska faktori. Zinot, kuriem pacientiem ir SIKMP riska gēni, kļūst iespējams plānot to aprūpi un ārstēšanu pirms un pēc SIKMP inducējošā faktora iedarbības.

Ir hipotēze, ka pacienti ar paaugstinātu SIMKP risku dzīvo ar kompensētu sirds disfunkciju, kas klīniski manifestējas tikai pēc tam, kad sirds muskulis tiek pakļauts stresa iedarbībai.

Pētījumam pieteicās 21 cilvēks, kuriem laikā no 2005.-2013.gadam ir bijis hemorāģisks insults un diagnosticēta SIKMP. Nevienam no pacientiem pirms tam nebija nozīmīgu kardiovaskulāru slimību.

Ar SIKMP saistīti vairāki gēni, iepriekš konstatēta to saistība ar citām sirds slimībām, bet tikai tagad atklāta to saistība ar SIKMP. Tie ir MYLK2, DSG2, FKTN un LDB3. Šie gēni ir ļoti reti. No 65 tūkstošiem pieejamo cilvēku genomu, šos gēnus sastop tikai:

  • MYLK2 – 1,539 cilvēkiem (1,3%);
  • DSG2 – 224 cilvēkiem (0,1%);
  • FKTN – 3 cilvēkiem (0,002%);
  • LDB3 – līdz šim nav sekvencēts.

SIKMP ir sarežģīti ārstēt, īpaši pacientiem, kas ir kritiskā stāvoklī, jo ārstēšana var pasliktināt slimības gaitu. Ģenētiskā marķiera atklāšana būs noderīga, lai agrīni atklātu riska grupas pacientus.

AVOTS: M. Yashar S. Kalani et al. Rare Variants in Cardiomyopathy Genes Associated With Stress-Induced Cardiomyopathy. Neurosurgery, 2015; 1.