PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Olšūnas aktivē molekulārs modinātājpulkstenis

Doctus
Olšūnas aktivē molekulārs modinātājpulkstenis
Pirms reproduktīvā vecuma sākuma olnīca satur vidēji vairākus tūkstošus nenobriedušu olšūnu miera stāvoklī, kas var ilgt vairākas dekādes. Taču kā katra nenobriedusī olšūna zin, kad sākt gatavoties ovulācijai?

Portugālē un Amerikas Savienotajās Valstīs veiktā pētījumā ar drozofilām noskaidrots, ka eksistē molekulārs "modinātājpulkstenis", kas signalizē olšūnām, ka ir laiks aktivēties. Šī mokelulārā pulksteņa dēļ var attīstīties defekti sievietes reproduktīvajā funkcijā.

Miera laikā olšūnās gēni ir neaktīvi. Kolīdz tie kļūst aktīvi, olšūnas sāk nobriest ovulācijai. Atklāts, ka šo gēnu aktivācijas laiks ir ieprogrammēts olšūnas hromosomās. Veicot pētījumus ar augļu mušiņām (Drosophila melanogaster), konstatēts, ka tām līdzīgi kā cilvēku olšūnām mejozes laikā ir miera periods.

Drozofilas folikuls. Zaļā krāsā iekrāsotas hromosomas un sarkanā – dKDM5 proteīns. Drozofilas folikuls. Zaļā krāsā iekrāsotas hromosomas un sarkanā – dKDM5 proteīns.
Drozofilas folikuls. Zaļā krāsā iekrāsotas hromosomas un sarkanā – dKDM5 proteīns.
Kad olšūna sāk veidoties, proteīns dKDM5 izmaina hromosomas tā, ka tās var aktivēt genus konkrētā laikā. Ja šis "modinātājpulkstenis" uzstādīts nepareizi dKDM5 proteīna defektu dēļ, drozofilu mātītes kļūst neauglīgas, jo olšūnu mejoze nenotiek.

Cilvēkiem šī olšūnu veidošanās notiek jau intrauterīni, tāpēc skaidrs, ka prenatālais periods ir kritisks veselu reproduktīvo šūnu attīstībai nākotnē.

AVOTS: Paulo Navarro-Costa, Alicia McCarthy, Pedro Prudêncio, Christina Greer, Leonardo G. Guilgur, Jörg D. Becker, Julie Secombe, Prashanth Rangan, Rui G. Martinho. Early programming of the oocyte epigenome temporally controls late prophase I transcription and chromatin remodelling. Nature Communications, 2016; 7: 12331.