PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacientiem ar miega apnoju ir paaugstināts osteoporozes risks

Doctus
Pacientiem ar miega apnoju ir paaugstināts osteoporozes risks
Obstruktīvas miega apnojas diagnoze paaugstina osteoporozes risku, īpaši sievietēm vai gados vecākiem pacientiem, secināts pētījumā, kurš publicēts žurnālā Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Miega apnoja ir slimība, kad miega laikā īslaicīgi apstājas elpošana. Obstruktīva miega apnoja ir visbiežāk sastopamā forma, kas attīstās, ja cilvēka elpceļi tiek nosprostoti miega laikā. Ja miega apnoju neārstē, tā var paaugstināt insulta, infarkta un sirds asinsvadu slimību risku.

Pētnījuma autori atzīst, ka miega traucējumi, ko izraisa miega apnoja, var radīt draudus visām orgānu sistēmām, tai skaitā balsta un kustību orgānu sistēmu. Miega apnojas gadījumos periodiski ķermenim trūkst skābekļa, tas var vājināt kaulus un paaugstināt osteoporozes risku. Slimībai progresējot, var attīstīties kaulu lūzumi, pieaug medicīnas izmaksas, samazinās dzīves kvalitāte un var iestāties nāve.

Retrospektīvā kohorta pētījumā, kurā tika iesaistīti 1377 cilvēki, kuriem tika diagnosticēta obstruktīva miega apnoja laika periodā 2000.-2008.gads. Sešu gadu novērošanas periodā, pētnieki salīdzināja osteoporozes diagnozes biežumu pacientiem ar obstruktīvu miega apnoju un 20 655 līdzīga vecuma un dzimuma cilvēkiem, kuriem nebija miega traucējumu.

Pētnieki atklāja, ka saslimstība ar osteoporozi ir 2,7 reizes augstāka pacientiem ar miega apnoju, salīdzinot ar vienaudžiem bez miega traucējumiem, samērojot rezultātus pēc vecuma, dzimuma, veselības stāvokļa, dzīvesvietas un ienākumiem. Sievietēm un gados veciem cilvēkiem šī saistība bija vēl ciešāka.

Pētnieki atgādina, ka ar katru gadu pasaulē pieaug pacientu skaits, kuriem diagnosticē obstruktīvu miega apnoju, tādēļ gan pacientiem, gan veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem jāapzinās šo pacientu paaugstinātais risks uz citām slimībām. Vairāk uzmanības jāvelta saistībai starp miega apnoju un kaulu veselību.

Pirmavots: Yu-Li Chen, Shih-Feng Weng, Yuan-Chi Shen, Chien-Wen Chou, Chwen-Yi Yang, Jhi-Joung Wang, Kai-Jen Tien. Obstructive Sleep Apnea and Risk of Osteoporosis: A Population-Based Cohort Study in Taiwan. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2014; jc.2014-1718.