PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacientu ar aizkuņģa dziedzera vēzi izdzīvotība saistīta ar četriem gēniem

Doctus
Pacientu ar aizkuņģa dziedzera vēzi izdzīvotība saistīta ar četriem gēniem
Ir atklāti četri gēni, kuri ir atbildīgi par to, cik laba vai slikta būs pacienta ar aizkuņģa dziedzera vēzi izdzīvotība, pētījuma rezultāti publicēti žurnālā JAMA Oncology.

Līdz šim nebija skaidrības par gēnu un slimības progresijas saistību. Pētījumā iekļāva 356 pacientus ar aizkuņģa dziedzera vēža adenokarcinomu, kuru varēja ķirurģiski ārstēt. Adenokarcinoma ir biežāk sastopamais aizkuņģa dziedzera veids.

Visos gadījumos pēc ļaundabīgā audzēja izņemšanas zinātnieki ekstrahēja DNS no audzēja audiem un blakus esošajiem normālajiem audiem.

Analīzē koncentrējās uz KRAS, CDKN2A, SMAD4 un TP53 gēnu aktivitāti.

Rezultāti uzrādīja, ka pacientiem, kuriem bija trīs vai četri no šiem gēniem, ir sliktāka no slimības brīvā izdzīvotība (laiks starp ķirurģiju un slimības recidivēšanos) un sliktāka kopējā izdzīvotība, salīdzinot ar pacientiem, kuriem ir viens vai divi no šiem gēniem.

Pētījums ļauj labāk izprast aizkuņģa dziedzera vēža molekulārās īpašības, kas ietekmē pacienta izdzīvotību.

Aizkuņģa dziedzera vēzis ir agresīvs un tam parasti ir sliktas izdzīvotības izredzes. Pacientiem, kuriem var veikt ķirurģisku operāciju, izdzīvotība parasti ir labāka un daļai pacientu izdzīvotību uzlabo arī sekojoša ķīmijterapija. Zinot molekulāro informāciju būs vieglāk izprast slimību un tās progresēšanas iespējamību individuāliem pacientiem

AVOTS: Qian ZR, Rubinson DA, Nowak JA, et al. Association of Alterations in Main Driver Genes With Outcomes of Patients With Resected Pancreatic Ductal Adenocarcinoma. JAMA Oncology, 2017