PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījums: dzelzi saistoša molekula – efektīva vakcīna pret urīnceļu infekcijām?

Doctus
Pētījums: dzelzi saistoša molekula – efektīva vakcīna pret urīnceļu infekcijām?
Uropatogēna Escherichia coli (UPEC) ir biežākais nekomplicētu urīnceļu infekciju cēlonis. Lai arī lielākā daļa urīnceļu infekciju ir izolēti gadījumi, 1 no katrām 40 sievietēm urīnceļu infekcija recidivē.

Antibakteriālās rezistences pieaugums apgrūtina hronisku urīnceļu infekciju ārstēšanu un rada nepieciešamību pēc jaunām profilakses iespējām. Šobrīd pasaulē vēl nav efektīvas vakcīnas pret urīnceļu infekcijām, taču iespējams, ka drīz tāda tiks izstrādāta.

Pētījumā ar pelēm izmēģināta profilaktiska vakcinācija ar nelielām molekulām, kurām ir loma urīnceļu infekciju patoģenēzē. Par antigēniem izvēlētas nelielas dzelzi saistošas molekulas siderofori. Šīs molekulas apiet saimniekorganisma imūnās sistēmas šūnas un vairo baktēriju virulenci. Iepriekš veiktos pētījumos ar pelēm konstatēts, ka vakcinācija ar sideroforu receptoru proteīniem pasargā no urīnceļu infekcijām, tomēr šo proteīnu sliktā šķīdība ūdenī ierobežoja to praktisku lietošanu. Tā kā tiem līdzīgie siderofori ir ūdenī šķīstoši, izteikta hipotēze, ka šīs molekulas ir potenciāli laba vakcīna.

Lai hipotēzi pārbaudītu, peles imunizētas ar sideroforiem, kas konjugēti ar imunogēnu transportproteīnu. Siderofora-proteīna konjugāti veicināja imūnu reakciju, kas mērķtiecīgi iznīcināja baktērijās esošos sideroforus un pasargāja no urīnceļu infekcijas attīstības.

Pētījumā atklāti vēl citi antigēni, ko iespējams izmantot multikomponentu urīnceļu infekcijas vakcīnā.

AVOTS: Harry L. T. Mobley et al. Siderophore vaccine conjugates protect against uropathogenic Escherichia coli urinary tract infection. PNAS, November 2016.