PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pie datora pavadītais laiks un kaulu minerālais blīvumus

Doctus
Pie datora pavadītais laiks un kaulu minerālais blīvumus
Pasaules Osteoporozes, osteoartrīta un balsta kustību orgānu slimību kongresā prezentēta pētījuma rezultāti uzrāda, ka zēniem, kuri daudz laika pavada pie datora ir zemāks kaulu minerālais blīvums, samērojot arī pēc specifiskiem dzīvesveida faktoriem.

Skelets turpina augt no dzimšanas brīža līdz pusaudžu vecuma beigām, kaulu masas pīķis (maksimālais stiprums un izmērs) tiek sasniegts agrīnā pieaugušo vecumā. Arvien pieaug bažas, ka mazkustīgs dzīvesveids pusaudžu vecumā negatīvi ietekmē kaulu veselību un aptaukošanos.

Norvēģijā tika veikts pētījums, kuram izvirzīja hipotēzi, ka ilgstoša sēdēšana pie datora brīvdienās ir saistīta ar zemāku kaulu minerālo blīvumu. Pētījumā piedalījās 463 meitenes un 484 zēni vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Tika mērīts kaulu minerālais blīvums gūžā, gūžas kakliņā un kopējais, izmantojot DXA. Dzīvesveida parametri tika iegūti no aptaujas un intervijām, anketā bija jautājums arī par laiku, kas tiek pavadīts pie datora vai televizora brīvdienās, kā arī laiks, kas tiek veltīts fiziskām aktivitātēm. Tika analizēta saistība starp kaulu minerālo blīvumu un laiku, kas pavadīts pie ekrāna, daudzfaktoru analīzē tika iekļauts vecums, dzimumbriedums, ķermeņa masas indekss, laiks, kas veltīts fiziskām aktivitātēm, smēķēšana, alkohola lietošana, mencu aknu eļļas un saldināto dzērienu patēriņš.

Pētnieku atklājums, ka zēni pavada vairāk laika pie datora nekā meitenes, nebija nekāds pārsteigums. Ilgs laiks pie datora ir saistīts ar ķermeņa masas indeksu, zēniem ilgi pavadīts laiks pie datora ir saistīts ar lielāku ķermeņa masas indeksu. Pretēji zēniem, meitenēm, kuras pavada pie datora 4 - 6 stundas nedēļā, ir augstāks ķermeņa masas indekss, nekā tām, kuras pavada pie datora mazāk, nekā 1,5 stundas katru dienu.

Pētnieki atzīst, ka kaulu minerālais blīvums ir ciešs prognostiskais faktors nākotnes kaulu lūzumiem. Atklājums par meitenēm ir intriģējošs. Atklājumi attiecībā par zēniem, skaidri pierāda, ka sēdošs dzīvesveids pusaudžiem ietekmē ķermeņa masas indeksu, kas ietekmē arī ķermeņa masas pīķi. Tam var būt negatīva ietekmē uz osteoporozi un lūzumu risku nākotnē. Pēc starptautiskā Osteoporozes fonda datiem, apmēram vienam no pieciem vīriešiem pēc 50 gadu vecuma cieš no osteoporozes. 

Pirmavots: International Osteoporosis Foundation. Does too much time at the computer lead to lower bone mineral density in adolescents?. ScienceDaily. ScienceDaily, 4 April 2014.