PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Regulāras fiziskās aktivitātes var uzlabot sāpju panesību

Doctus
Regulāras fiziskās aktivitātes var uzlabot sāpju panesību
Freepik.com
Regulāras fiziskās aktivitātes var palielināt sāpju panesību — jauns atklājums, kas var ietekmēt tos, kuri sadzīvo ar hroniskām sāpēm.

Lielā novērošanas pētījumā par vairāk nekā 10 000 pieaugušajiem pētnieki atklāja, ka tie, kuri pētījuma periodā 7—8 gadus pastāvīgi nodarbojas ar mērenām vai intensīvām fiziskām aktivitātēm, ziņo par visaugstāko sāpju panesību. Tomēr rezultāti arī parādīja, ka pat nelielas fiziskās aktivitātes bija saistītas ar lielāku sāpju panesību.

Pētnieki izmantoja potenciālo iedzīvotāju Tromsø veselības pētījumu, veselības apsekojumu pēc aptaujām Ziemeļnorvēģijas iedzīvotājiem, kuras periodiski veiktas kopš 1974. gada. Pētījumā piedalījās 10 732 dalībnieki, kuri aptaujas aizpildīja 2007.—2008. gadā un atkārtoti 2015.—2016. gadā.

Dati par fizisko aktivitāti, eksperimentālo sāpju panesību, dzimumu, sociāli demogrāfiskajiem rādītājiem un hroniskām sāpēm tika savākti, izmantojot anketas, bioloģiskos paraugus un klīnisko izmeklēšanu.

Sāpju panesība tika mērīta ar aukstā spiediena testu (CPT), kad dalībnieki roku iespējami ilgāk iegremdē ledainā ūdenī. CPT panesība bija par 7 %, 14 % un 16 % augstāka attiecīgi nelielai, mērenai un intensīvai fiziskai slodzei abās aptaujās nekā mazkustīgiem dalībniekiem.

“Iesaistīšanās parastās fiziskās aktivitātēs brīvajā laikā ir saistīta ar lielāku sāpju panesību,” sacīja vadošais pētnieks Arnes. “Jebkura veida aktivitātes laika gaitā ir labākas nekā mazkustība.”

Pētnieki atklāja arī to, ka cilvēkiem, kuri sākumā bija mazkustīgi un pēcpārbaudes laikā ziņoja par lielāku fizisko aktivitāti, sāpju panesība ir lielāka nekā tiem, kuri palika mazkustīgi, lai gan šis konstatējums nebija statistiski nozīmīgs.

Augstākā sāpju panesība tika novērota cilvēkiem, kuri laika gaitā nodarbojās ar mērenu līdz intensīvu fizisko slodzi, ar 20,4 sekundēm ilgāku sniegumu aukstuma spiediena testā nekā tiem, kuri pastāvīgi bija mazkustīgi (p < 0,001; 95 % TI [13,7—27,1]).

Nebija būtisku atšķirību sāpju panesībā vīriešiem un sievietēm, visiem dalībniekiem laika gaitā panesība samazinājās.

Rezultāti liecina, ka pozitīvas fiziskās aktivitātes līmeņa izmaiņas laika gaitā saistītas ar lielāku sāpju panesību.

AVOTS: Årnes AP, Nielsen CS, Stubhaug A, et al. Longitudinal relationships between habitual physical activity and pain tolerance in the general population. PLOS One. Published online May 24, 2023