PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sociālo faktoru loma medicīnā

Doctus
Sociālo faktoru loma medicīnā
Pacients var neatnākt uz vizīti vai nelietot medikamentus, jo ir zaudējis darbu. Arī šādus "sarkanos karogus" , ne tikai ar veselību siatsītos, būtu ārstam jāizvērtē, secināts nesen veiktā pētījumā.

Ārsti bieži piemirst par faktoriem, kas nav stingri saistīti ar medicīnu, tomēr var būtiski pasliktināt pacienta veselības stāvokli, secināts izvērtējot vairākus simtus audio ierakstu no pacientu un ārstu sarunām iekšķīgo slimību klīnikās.

Veselības pasliktinājumam ne vienmēr ir medicīnisks iemesls. Nedrīkst aizmirst par sociālajiem faktoriem. Veselības pasliktinājumam ne vienmēr ir medicīnisks iemesls. Nedrīkst aizmirst par sociālajiem faktoriem.
Veselības pasliktinājumam ne vienmēr ir medicīnisks iemesls. Nedrīkst aizmirst par sociālajiem faktoriem.

Ar tā sauktajiem"sarkanajiem karogiem", piemēram, apmeklējuma kavējumiem, medikamentu nelietošanu, pēķšņiem slimības pasliktinājumiem iepriekš labi kontrolētu slimību gadījumos (cukura diabēts, hipertensija) ārsti saskaras vairāk nekā 60% gadījumu.

Šie sarkanie karogi parasti norāda uz tādiem faktoriem, kā darba zaudēšana, izmaiņas veselības apdrošināšanas statusā un problēmām ar nokļūšanu pie ārsta, kā arī naudas trūkumu.  Pētnieki atzīst, ka ir neskaitāmi algoritmi kā ārstēt pacientus ar hroniskām saslimšanām, bet šie algoritmi nebūs veiksmīgi, ja ārsti neinteresēsies par citām lietām, kas notiek ar šo pacientu. Zinot pacienta problēmas, var piemeklēt konkrētam pacientam atbilstošu un pieņemamu ārstēšanu.

8 pazīmes, kas norāda uz to, ka pacientam ir nepieciešama papildus palīdzība

Darbības, kas signalizē, ka pacientam ir kaut kādas problēmas:

  • Pacients neatnāk uz divām vai vairāk vizītēm pēdējo četru mēnešu laikā vai vismaz uz četrām vizītēm pēdējā gada laikā.
  • Pacients neizmanto vienu vai vairāk receptes pēdējo četru mēnešu laikā vai neizmanto vismaz četras receptes pēdējā gada laikā.
  • Ir nekontrolēts cukura diabēts ar HbA1c virs 8%.
  • Ir nekontrolēts aisnsspiediens ar sistolisko asinsspiedienu virs 140 mmHg vai diastoliskais asinsspiediens virs 90 mmHg.
  • Pacients neveic vienu vai vairāk nozīmētos izmeklējumus pēdējo četru mēnešu laikā vai vismaz četrus izmeklējumus pēdējā gada laikā.
  • Pacientam ir divi vai vairāk uzņemšanas nodaļu apmeklējumi gada laikā.
  • Pacients divas vai vairāk reizes gada laikā ir izsaucis netaliekamo medicīnisko palīdzību.
  • Pacients neveic ietekto skrīningu vai vakcīnāciju, piemēram, kolonoskopiju vai gripas vakcināciju.

 

Pirmavots: Patient-Centered Decision Making and Health Care Outcomes: An Observational Study. Annals of Internal Medicine, 2013, April 16.