PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai ir noderīgas viedtālruņu aplikācijas garīgajai veselībai?

Doctus
Vai ir noderīgas viedtālruņu aplikācijas garīgajai veselībai?
Viedtālruņu lietotājiem tiek piedāvātas arvien vairāk aplikācijas, tai skaitā, ir arī garīgo veselību uzlabojošas aplikācijas. Bet vai šīs aplikācijas ir noderīgas pacientiem ar depresiju, posttraumatisko stresu vai citiem garīgās veselības traucējumiem?

Pieejamās aplikācijas ir ļoti daudz un dažādas, sākot no tādām, kas palīdz novērtēt lietotāja uzvedības modeļus, līdz tādām, kas prognozē iespējamās depresijas epizodes. Ir aplikācijas, kas sniedz padomus relaksācijas vingrinājumu veikšanai vai nepieciešamības gadījumā savieno ar krīzes telefonu, kad stresa līmenis pārsniedz noteiktu līmeni.

Lori Simona, psihiatre no Ņujorkas, izpētīja pieejamās aplikācijas un novērtēja to lietderīgumu. Viņai bija liels pārsteigums, ka lielākā daļa šo aplikāciju ir tiešām ļoti labas.  Protams, tās nevar aizstāt ārstu un ārsta nozīmētu terapiju, bet tās var būt labs papildus līdzeklis, kā palīdzēt pacientam. Tās var būt noderīgas pacientiem arī starp ārstēšanas sesijām. Viņa uzsver, ka ārstiem vajadzētu padomāt par šīm aplikācijām, kā papildus iespējām pacientam.

Visā pasaulē 2010.gadā viedtālruņos tika lejuplādētas 9 miljardi aplikāciju, tiek prognozēts, ka 2014.gadā tās jau būs 76,9 miljardi lejuplādes gada laikā.

Aplikācija Mobilyze  

Aplikācija Mobilyze  tika izstrādāta Ziemēlrietumu universitātē, šī aplikācija novērtē lietotāja uzvedības paradumus un sociālās aktivitātes, tādā veidā mēģinot pasargāt no depresijas. Aplikācija darbojas kā monitoring sistēma, tā uzskaita, cik bieži lietotājs zvana vai saņem zvanus, raksta vai saņem e-pastus un īsziņas.  Turklāt šī aplikācija darbojas arī kā globālā pozicionēšanas sistēma, kas monitorē kustības – var pārliecināties, ka lietotājs, piemēram, visu dienu nav pavadījis gultā. Pēc tam analizējot personas ikdienas ritmu, pamatojoties uz 38 sensoru vērtībām, aplikācija izsūta ziņu vai ieteikumu, ja tiek novērotas nozīmīgas izmaiņas uzvedībā. Nelielā pētījumā, kurā piedalījās 8 pieaugušie ar smagu depresiju, tika secināts, ka šīs aplikācijas lietošana 8 nedēļas statistiski ticami uzlaboja depresijas simptomus. Daktere Simona uzsvēra, ka šī aplikācija atrodas vēl izstrādes procesā, bet šķiet, ka tā varētu būt laba papildus terapija pacientiem ar depresiju.

Aplikācija PTSD Coach 

Aplikācija pacientiem ar posttraumatiskā stresa sindromu Aplikācija pacientiem ar posttraumatiskā stresa sindromu
Aplikācija pacientiem ar posttraumatiskā stresa sindromu
Par brīvu pieejamā aplikācija PTSD Coach sākotnēji tika izstrādāta priekš veterāniem. Lietotājs ievada problēmu, kas viņam tajā brīdī ir aktuāla un aplikācija uz to atbild ar vienu vai vairākām norādēm, tai skaitā, pozitīvu pašsaziņu vai dusmu menedžmenta ieteikumiem. Ja stresa līmenis pārsniedz noteiktu līmeni, aplikācija piedāvā savienot ar krīzes tālruņa līniju. Dr. Simon šo aplikāciju ir atzinusi par ļoti labu, jo  cilvēki to var izmantot akūtās situācijās un saņemt nepieciešamās atbildes. Šo aplikāciju var ieteikt pacientiem ar posttraumatiska stresa sindromu.

Aplikācija Live OCD free

Pacientiem ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem var ieteikt aplikāciju Live OCD free, tā palīdz pārvaldīt un mazināt uzvedības traucējumus. Ir pieejama versija gan pieaugušajiem, gan bērniem. Šo aplikāciju ir izstrādāju psiholoģe, kas šos traucējumus ārstē 15 gadus. Izstrādājot aplikāciju viņa visu laiku domājusi par to, kā ar šīs aplikācijas palīdzību viņa var pacienta ārstēšanu padarīt efektīvāku.

ASV ir 4 līdz 7 miljoni cilvēku ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem , bet tikai 1000 terapeitu, kuri ir specializējušies šo traucējumu ārstēšanā. Aplikācijā pieaugušajiem ir iekļauti motivācijas rīki, relaksējoši ieraksti, pārbaužu rituāli un ieteikumi kā mazināt simptomus pēc tam, kad tie ir gadījušies. Aplikācijā ir iekļauta arī progresa analīze, kuru var nosūtīt savam ārstējošajam ārstam. Bērniem domātā aplikācija ir veidota ar multfilmu varoņiem, spēļu veidā.  

Nelielā pilotprojektā pierādīts, ka 5 pacientiem ar smagiem obsesīvi kompulsīviem traucējumiem, izmantojot šo aplikāciju 6 nedēļas, simptomi samazinājās par 26%. Pēc 8 nedēļām simptomi samazinājās par 34%.

Aplikācija WhatsMyM3

Ir arī citas aplikācijas, piemēram, WhatsMyM3, ir rezultātu uzraudzības aplikācija, ko var izmantot depersijas, trauksmes un posttraumatiskā stresa atklāšanai vai šo traucējumu novērtēšanai dinamikā. Aplikācija novērtē traucējumu risku 3 minūšu laikā, pēc īsas anketas aizpildīšanas, tiek saņemts personalizēts ziņojums, kurā ir novērtēts simptomu smagums. Tā ir vairāk diagnostiska aplikācija, kas var palīdzēt lietotājam noteikt brīdi, kad ir jāmeklē speciālista palīdzība.

Dr.Simon izpētot pieejamās aplikācijas ir secinājusi, ka dažas no tām tiešām ir ļoti labas un piemērotas gados jauniem cilvēkiem, kuri plaši izmanto viedtālruņus. Ārsts nevar uzraudzīt svau pacientu visu laiku, lielākoties pacients ir viens pats, šīs aplikācijas var palīdzēt pacientam nejusties vientuļam, tās ir gudrs nākamais solis ārstēšanas procesā.

Pirmavots: Brauser D. Pocket Therapy: Do Mental Health Apps Work? Medscape News, August 2012.