PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Novembris 2024

Nr. 11 (284)

Marta Celmiņa, miega speciāliste, pediatre, Epilepsijas un miega medicīnas centrs, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes priekšsēdētāja

Tieši tāpat kā Rīga nekad nebūs gatava, tā arī neviens sevi cienošs mediķis nekad neuzskatīs, ka zina visu, tāpēc jātur roka uz pulsa un pastāvīgi jāizglītojas. Doctus novembra numurā varam iepazīties gan ar pavisam svaigām lietām, gan arī zināmām, bet varbūt piemirstām tēmām un iedvesmoties no kolēģu stāstiem.

Īpaši interesanti uz medicīnu paskatīties nevis no vadlīniju, tabulu un devu, bet no personību un pieredžu skata leņķa. Pediatri Baiba un Reinis Balmaki dalās atziņās par darba un kultūras pieredzi, strādājot divās lielās Austrālijas slimnīcās Melburnā. Prof. Māris Taube paver iespēju psihiatrijas nozari ieraudzīt iepriekš neredzētā gaismā.

Numurā lasāmi izglītojoši raksti un praktisku padomu apkopojumi dažādās jomās. Dr. Ieva Ruža un Dr. Sindija Smirnova stāsta par optimālām kombinācijām 2. tipa cukura diabēta terapijā, Dr. Jūlija Zepa un Dr. Inita Buliņa — par aksiāla spondilartrīta diagnostiku un ārstēšanu. Dr. Sanita Paudere–Logina sagatavojusi pārskatu par Eiropas Kardiologu asociācijas šajā gadā publiskotajām vadlīnijām priekškambaru mirdzēšanas pārvaldībā, uzsverot, ka tās kļuvušas vieglāk izprotamas un skaidrākas to lietotājiem.

Žurnālā atrodama informācija arī par divām dzīves pamatnepieciešamībām — miegu un uzturu. Mēs kopā ar Dr. Mariju Luīzi Kalniņu sniedzam ieskatu miega hormona melatonīna dzīvē un vienlaikus aicinām pārdomāt, vai tiešām tas tik bieži izrakstāms pacientiem. Savukārt uztura speciāliste Nella Karpenska–Allaža atgādina, ka arī uzturs ir terapijas veids, īpaši akcentējot medicīniskā papilduztura nozīmi dažādu akūtu un hronisku stāvokļu gadījumā.

Lai visiem mierīgs un silts salnu mēnesis!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Priekškambaru mirdzēšana. Ko vēsta jaunās ESC 2024 vadlīnijas?

32 000 dalībnieku, 5400 ekspertu un lektoru — tik plašs pulks nozares entuziastu no 30. augusta līdz 2. septembrim tikās Eiropas Kardiologu asociācijas kongresā Londonā. Arī Doctus bija iespēja pieslēgties notikumiem attālināti, lai varam lasītājiem pastāstīt par jaunumiem vadlīnijās. Oktobra numurā sniedzām ieskatu par izmaiņām arteriālās hipertensijas vadlīnijās, šoreiz pievēršamies priekškambaru mirdzēšanai (PM) — biežākajai aritmijai pasaulē.

S. Paudere–Logina

Medicīniskais papilduzturs: ko tas nozīmē?

Medicīniskais papilduzturs (oral nutritional supplements) jeb īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzēta pārtika nodrošina uzturvielas cilvēkiem, kuri slimo vai cieš no uzturvielu trūkuma konkrētas diagnosticētas slimības vai veselības traucējuma dēļ, kas šiem pacientiem kavē apmierināt uztura vajadzības ar parastu pārtiku. Ikdienas sarunās biežāk lietojam terminu “medicīniskais papilduzturs”, savukārt likumdošanā to sauc par “īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzētu pārtiku”.

N. Karpenska–Allaža

Kad skābes atvilnis nepadodas terapijai. Domājam par žults atvilni!

Žults atvilnis jeb žults reflukss, jeb duodenogastroezofageālais reflukss ir medicīnisks stāvoklis, kad žults, kas ir aknu ražota gremošanas sula, no divpadsmitpirkstu zarnas plūst uz kuņģi un reizēm uz barības vadu. Šis atvilnis var izraisīt diskomfortu, sāpes un citus simptomus, kas bieži vien ir līdzīgi skābes refluksa (gastroezofageālā atviļņa slimības jeb GEAS) simptomiem un sūdzībām.

T. Raikstiņa, V. Skuja

Optimālās kombinācijas 2. tipa cukura diabēta terapijā

Raksta mērķis ir aplūkot dažas jaunākās terapijas kombinācijas pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. 2021. gadā veiktā apkopojumā ziņots gan tas, ka ~ 10,5 % pieaugušo vecumā no 20 līdz 75 gadiem slimo ar 2. tipa cukura diabētu, gan tas, ka gandrīz puse nezina — viņi dzīvo ar šādu slimību (latenta gaita). Tiek prognozēts, ka līdz 2045. gadam ar cukura diabētu slimos viens no astoņiem pieaugušajiem.

I. Ruža, S. Smirnova

Melatonīns — brīnumzāle?

Melatonīns tika atklāts 1958. gadā, bet līdz pircējiem nonāca tikai 20. gadsimta 90. gadu vidū. Kopš tā laika melatonīna lietošana būtiski palielinājusies kā pieaugušo, tā bērnu populācijā, un melatonīns tiek izmantots teju visu miega traucējumu ārstēšanai. ASV Central Disease Center publicētais pārskats liecina, ka melatonīna popularitāte turpina augt: no 2012. līdz 2021. gadam melatonīna lietošana bērniem palielinājās par 530 %. [1]

M. Kalniņa, M. Celmiņa

Prof. MĀRIS TAUBE, psihiatrs: Laimes atslēgas

Viņa laimes atslēgas ir divas. Ģimene, par kuru domājot, pārņem drošības izjūta, un darbs, kuram redzi patiesu jēgu. Profesors MĀRIS TAUBE ikdienā vada RPNC Ambulatoro centru “Veldre” un RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedru. Izgājis karjeras lokus, nu jau desmit gadus atgriezies pie psihiatrijas pacientiem, jo tieši šajā darbā rod vislielāko iespēju reāli palīdzēt.

G. Jansone

Kāpēc doties uz zemeslodes otru pusi? Pediatru piezīmes: Melburna

“Ir vērtīgi ik pa laikam paelpot svaigu gaisu citur, iegūt medicīnas un dzīves pieredzi,” saka pediatri Dr. med. REINIS BALMAKS un Dr. BAIBA BALMAKA. Viņi bija paņēmuši pauzi no Latvijas medicīnas, lai gadu strādātu Austrālijas pilsētā Melburnā. Pacientu drošība, vadlīniju medicīna, Melburnas īpašais darba grafiks, labsirdība komunikācijā, apsēstība ar kafiju un barista, kurš naktī ierodas slimnīcā, — šie ir daži no atslēgas vārdiem dakteru Balmaku stāstā.

D. Ričika

Kas notiek ar paliatīvo aprūpi Latvijā?

Valsts kontrole par paliatīvo aprūpi Latvijā nākusi klajā ar skarbu vērtējumu, kas faktiski klasificējams kategorijā “visslikti.lv”. Revidenti uzdod jautājumu — ir vai nav paliatīvā aprūpe Latvijā? Šis tas ir — un pat ļoti labs, piemēram, mobilās brigādes pacienta dzīvesvietā atbilstīgi pasaules praksei, kaut lielajā bildē — “nav nemaz radīti priekšnoteikumi, lai paliatīvā aprūpe atbilstu pacientu vajadzībām”.

D. Ričika