Žurnāls
Skatīt visusAugusts 2020
Vitolds Mackēvičs, Dr. med., asoc. prof. endokrinologs, internists
Lai gan pastāvīgi paplašinās zināšanas un parādās jaunas terapijas iespējas, cukura diabēts un tā izraisītās komplikācijas joprojām ir aktualitāte endokrinoloģijā. Par ieguldījumu endokrinoloģijas tēmas izklāstā — cukura diabēta hroniskajām komplikācijām — atzinība jāizsaka kolēģiem, endokrinoloģijas programmas rezidentiem, kuri aizrautīgi apgūst šo specialitāti. Tas rada pārliecību, ka endokrinologu saimi papildinās jauni ļoti kompetenti specialitātes profesionāļi.
Vēl tad, kad vadīju rezidentūras programmu ģimenes ārstiem, izteicos, ka labprāt ierosinātu uzcelt bronzā lietu pieminekli ģimenes ārstam. Tik plašs zināšanu apjoms nepieciešams šā medicīnas darba lauka pirmajās rindās! Ģimenes ārsta Dr. Andra Lasmaņa atziņas šajā žurnāla numurā vēlreiz raisa cieņu pret kolēģiem, kas pirmie sāk risināt pacientu veselības problēmas.
Ikvienam būs vērtīgi iepazīties ar Doctus medicīnas redaktores Dr. Sanitas Pauderes–Loginas apkopoto informāciju par četru biežāko onkoloģisko slimību statistiku, attīstības riskiem un vadlīnijās minētajām terapijas iespējām.
Patīkami, ka žurnāls Doctus saglabā tradīciju privātā sarunā iepazīstināt ar medicīnas jomas speciālistiem. Šajā numurā varam smelties no fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstes Andas Nulles dzīves pieredzes un atziņām.
Par savu ievirzi klīniskajā medicīnā, pētniecībā un docēšanas darbā, kā arī par ārsta stājas paraugiem vienmēr mana pateicība paliks prof. I. Lazovskim, docentam A. Štiftam endokrinoloģijā, profesoriem I. Siliņam, I. Zagorskim internajā medicīnā, daudziem citiem kolēģiem. Alberts Einšteins teicis, ka viņa panākumi kļuvuši iespējami, pakāpjoties uz iepriekšējo paaudžu milžu pleciem. Tāpat tas ir ar skolotājiem medicīnā.
Portālā pieejamie raksti no šī numura:
Onkoloģiskās slimības nešķiro. Skaudrā statistika, riski, ārstēšana
Katru gadu kāda onkoloģiska slimība Latvijā vidēji tiek diagnosticēta 11 000 cilvēku. Tikai puse no gadījumiem tiek atklāti agrīni, I vai II stadijā, kad gan terapijas iespējas plašākas, gan prognoze draudzīgāka.
Cukura diabēts un mikrovaskulārs bojājums — tīklenē un nierēs (I daļa )
Cukura diabēta izplatība pēdējos 40 gados pieaugusi par 110 % vīriešu populācijā un par 58 % sieviešu populācijā, globāli sasniedzot 9 % un 7,9 % (2014. gada dati). [1] Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas datiem, ik 6 sekundes kādam no zemeslodes iedzīvotājiem tiek atklāts cukura diabēts, 2019. gadā sasniedzot 463 miljonus pieaugušo populācijā. [2] 2035. gadā tiek prognozēts saslimstības pieaugums par 27 % jeb 592 miljoniem [3] ar strauju pieaugumu līdz 2045. gadam, kad 700 miljoniem varētu tikt diagnosticēts diabēts.
Probiotikas mutes veselībai. Vai tas ir iespējams?
Vairāk nekā gadsimtu zobārsti zina galvenos mutes saslimstību ietekmējošos faktorus, un kādu laiku jau šķita, ka esam iemācījušies kontrolēt kariesa izplatību. Tomēr pēdējās desmitgadēs novērotais saslimstības biežums ar bērnu zobu agrīnu kariesu arī ekonomiski attīstītās valstīs norāda, ka ar tradicionālām metodēm kontrolēt šo slimību neizdodas.
Sāpju medicīna. Katastrofizēšana un kineziofobija
Katastrofizēšana un kineziofobija ir maznovērtētas psiholoģiski psihoterapeitiskas problēmas pacientiem ar sāpēm. Pēc IASP* mūsdienīgiem sāpju multimodālās ārstēšanas ieskatiem, pacienti ar katastrofizēšanu un/vai kineziofobiju ir savlaicīgi identificējama riska grupa, kam potenciāli ilgstošās darbnespējas un invaliditātes dēļ jāpiedāvā psihologu vai psihoterapeitu palīdzība.
Hroniska un epizodiska migrēna. Līderis jaunu cilvēku darbnespējā
Galvassāpju pārvaldība neirologa, algologa un ģimenes ārsta praksē var būt sarežģīta kā plašās diferenciāldiagnostikas dēļ, tā pacienta cerību attaisnošanas dēļ. Migrēna ir viens no prevalējošajiem galvassāpju veidiem pasaulē, izplatība vispārējā populācijā sasniedz 12 %.
Iespējamie sarežģījumi pēcdzemdību periodā
Pēcdzemdību periods ilgst 6—8 nedēļas pēc dzemdībām. Grūtniecības laikā sievietes organismā notiek fizioloģiskas pārmaiņas, kas aptuveni 42 dienās atgriežas pirmsdzemdību stāvoklī, tomēr ne vienmēr šajā periodā sievietes organisms atkal funkcionē tāpat kā pirms dzemdībām. Dažos literatūras avotos minēts, ka post partum periods ilgst pat 12 mēnešus pēc bērna dzimšanas.
Paceles cīpslu traumas
Paceles cīpslu traumu izplatība dažādos sporta veidos svārstās 8—25 % robežās. Atlabšana var ilgt apmēram divas nedēļas, bet var gadīties, ka sportists vairs nespēj atgriezties sportā. Tas ir atkarīgs no traumas smaguma un attiecīgā sporta veida. [1]
E–cigaretes. Cīņa ar atkarību vai modes tendence?
Rakstā demonstrēti divi klīniskie gadījumi: jaunu vīriešu slimības stāsti ar kopīgām un atšķirīgām iezīmēm. Abi atspoguļo šā gadsimta pēdējās desmitgades aktuālo un joprojām maz izpētīto kaitīgā ieraduma problēmu. Nobeigumā diskusija, kas varētu rosināt jautājumus un plašāku pētniecību šajā jomā.
Ar sportisku krampi. ANDA NULLE, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste
Medicīniskā rehabilitācija cilvēkam palīdz uzlabot dzīves kvalitāti, atdod dzīves garšu un prieku. Jau 25 gadus šajā veselības aprūpes daļā strādā fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste ANDA NULLE, pēdējos deviņus gadus atrodoties pie Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” vadības stūres. Nākotnes plānu netrūkst, un viņa ir droša, ka tos izdosies īstenot. Kā gan ne, ja ir lieliska komanda?!
Divi spilgti mēneši Izraēlā. Traumatologs ortopēds Dr. IGORS PIKAĻEVS
Iespēja strādāt blakus prof. Aleksandram Lerneram, kas ir viens no pasaules ievērojamākajiem traumatologiem ortopēdiem militāru konfliktu izraisītu ekstremitāšu ievainojumu ārstēšanā, kultūras kolorīts, terora draudu tuvums, cilvēku atvērtība un lojalitāte savai zemei, skaļais temperaments, dabas šarms — Dr. IGORS PIKAĻEVS sauc atslēgas vārdus, kas vēl un vēlreiz liek atgriezties atmiņās.
Labsajūtas formula ir mērenībā. Dr. ANDRA LASMAŅA dzīves atziņas
Klīnikas ALma vadītājs ANDRIS LASMANIS ir pirmais ģimenes ārsts Latvijā. Viņa ģimenes ārsta kvalifikācijas apliecībā rakstīts: Nr. 1. Pieredzējis, vitāls astoņdesmitgadnieks, joprojām kustībā.
Nozares
- Alergoloģija 50
- Algoloģija 80
- Androloģija 5
- Anestezioloģija 32
- Arodmedicīna 10
- Dermatoloģija 194
- Dietoloģija 36
- Endokrinoloģija 351
- Farmācija 71
- Farmakoloģija 203
- Fitoterapija 10
- Fizikālā medicīna 14
- Fleboloģija 48
- Ģenētika 17
- Ģimenes medicīna 341
- Hematoloģija 4
- Hepatoloģija 54
- Imunoloģija 16
- Infektoloģija 312
- Internā medicīna 28
- Kardioloģija 533
- Ķirurģija 191
- Narkoloģija 37
- Neatliekamā medicīna 33
- Nefroloģija 67
- Neiroloģija 385
- Netradicionālā medicīna 15
- Oftalmoloģija 83
- Onkoloģija 248
- Otorinolaringoloģija 78
- Patoloģija 3
- Pediatrija 222
- Podoloģija 3
- Psihiatrija-psihoterapija 264
- Psihosomatika 41
- Pulmonoloģija 147
- Sabiedrības veselība 325
- Sporta medicīna 15
- Stomatoloģija 49
- Uroloģija 100
- Uzturzinātne 91