PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Novembris 2018

Dainis Krieviņš, asinsvadu ķirurgs, LU profesors, Paula Stradiņa KUS Zinātniskā institūta direktors

“Pacients atnāk pie ārsta uz pieņemšanu un rāda savas analīzes.

Ārsts: “Labi, labi, labi...”

Pacients: “Kas ir labi? Vai tiešām man viss kārtībā un esmu vesels?”

Ārsts: “Nē, nē, nē... Labi, ka tas nav man.”

Ar interesi šajā Doctus numurā lasīju trīs ārstu viedokļus par vadlīnijām un to nozīmi pacientu ārstēšanā.

Vadlīnijas nav panaceja visām kaitēm un slimību kombinācijām. Tomēr slimību diagnostikas, ārstēšanas vai profilakses vadlīnijas palīdz mums orientēties pārbagātajā medicīnas informācijas plūsmā. Tās vajadzīgas gan jaunam, gan pieredzējušam speciālistam.

Tajā pašā laikā nav universālu vadlīniju individualizētai medicīnai — un nekad arī nebūs, jo nekad nesasniegs statistisko ticamību, lai mēs to uzskatītu par evidence based. To plašākais mērķis ir lielāks par atbalstu konkrētam ārstam konkrēta pacienta ārstēšanā. Tās kalpo sabiedrībai kopumā.

Vadlīnijas, līdzīgi kā jebkuru likumu, veido cilvēki, tāpēc nav iespējams izvairīties no dažādu interešu ietekmes. Nereti industrija, konkrētas specialitātes (profesionālās asociācijas) merkantilās intereses ietekmē gan vietējo, gan starptautisko vadlīniju izstrādes procesu. Taču mūsdienu vadlīnijas arvien vairāk tiek veidotas pēc stingri ētiskiem, zinātniski pamatotiem principiem.

Diskusija ir atvērta. Daudzām šo trīs vadošo un pieredzējušo ārstu izteiktajām tēzēm varu piekrist, par atsevišķām varētu strīdēties. Taču tas parāda diskusijas nepieciešamību ārstu sabiedrībā. Varbūt tas ir pavērts logs turpmākām publikācijām Doctus nākamajos izdevumos.

Sinerģiski savienot pieredzējuša ārsta intuīciju un pieredzi, personalizēto medicīnu ar šodienas modernajām vadlīnijām un evidence based medicīnu ir liela māka. Un to nemāca nevienā augstskolā vai pēcdiploma kursos. Bet varbūt vajadzētu...”

Numurā lasi:

Saistošā vitaminoloģija. III daļa: D vitamīns

Izpētes līderis no vitamīniem neapšaubāmi ir D vitamīns, kurš ietekmē vairākus organisma fizioloģiskos procesus vai ir tajos iesaistīts. Ja sistēmiskos datubāzes MedLine pārskatos ievada atslēgvārdu “vitamin D”, par 2018. gadu parādās 252 dažādi pētījumi un pārskati!

A. Derovs

Kolikas zīdaiņa vecumā

Pediatra apskates laikā bērniem 2 nedēļu—3 mēnešu vecumā 10—20 % gadījumu diagnosticē vēdera kolikas. [1] Tās apmēram 85 % gadījumu pilnībā pāriet, sasniedzot trīs mēnešu vecumu, [2] un abiem dzimumiem sastopamas vienlīdz bieži. [3] Kolikas lielākoties ir pašlimitējošs process, kam nav saistības ar organiskiem gremošanas trakta traucējumiem.

K. Radionova, D. Brenča

Blomes pagasta dvēsele. Ārsta palīgs LAIMA GARKLĀVA

Smiltenes novadā, pašā Blomes sirdī, vienā ēkā ar pagasta pārvaldi iekārtotas glītas un mājīgas telpas, kur pacientus pieņem feldšere LAIMA GARKLĀVA. Blomēnieši viņu sauc par pagasta dvēseli. Bet kāda izskatās lauku cilvēku veselības aprūpe feldšerītes acīm? Par ikdienu Laima stāsta sirsnīgi, sulīgi un ar humoru.

B. Vahere