PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Oktobris 2017

Lāsma Četverga, ģimenes ārste, Medicīnas sabiedrība ARS, Veselības centrs Vivendi

PAR OKTOBRA NUMURU

«Lasot Doctus oktobra numura rakstus, apstiprinās tas, ka viss cilvēka organismā ir nozīmīgi svarīgs. Un ka pats cilvēks ir svarīgs. Arī ārsts ir cilvēks!

Lasot jauno ārstu pieredzi NMPD, prieks par jaunāko kolēģu apņēmību, profesionalitāti un vēlmi strādāt.

Mierīgi un atbildīgi dzīves pieredzē dalās pieredzējis kolēģis Dr. Samuils Gordins. Un turpat līdzās raksts ar aktuālo tēmu par cilvēkresursu trūkumu.

Skaudri dati, bet ceru, ka tie labosies. Vērtīgs raksts par miokarda infarkta komplikācijām un to pārvaldību, kā arī par psoriāzi un ar to saistītām slimībām, kas noteikti noderēs praksē.»

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Miokarda infarkta komplikācijas. Pārvaldība un profilakse ambulatorajā praksē

Akūts miokarda infarkts ar vai bez ST segmenta elevācijas ir bieža un viena no svarīgākajām akūtajām situācijām kardioloģijā ar augstu mirstības risku. Tā ārstēšana strauji attīstījusies pēdējā desmitgadē, vērojams, ka pacienti pie ārsta dodas savlaicīgāk. Tomēr, lai mazinātu pacientu mirstību un darbnespēju pēc infarkta, svarīga pareiza savlaicīga miokarda infarkta komplikāciju pārvaldība.

M. Kovaļova

Sāpes plecā pacientiem pēc pārciesta insulta

Priekšnoteikums efektīvai rokas funkcijai ir laba un pilnvērtīga pleca locītavas funkcija. Sāpes plecā paralizētajā rokā pēc pārciesta insulta ir bieža komplikācija, kas kavē pacienta funkcionālo atveseļošanos, pagarina stacionēšanas ilgumu, var izraisīt depresiju, pasliktina dzīves kvalitāti. [1]

G. Sprudzāns

Slēpto asiņu diagnostika fēcēs. Gvajaka tests ģimenes ārsta praksē

Pētījuma ietvaros analizēts gvajaka testa lietojums ģimenes ārstu praksē trīs Latvijas pilsētās — Rīgā, Rēzeknē un Talsos. Galvenie secinājumi: sievietes ir krietni atsaucīgākas nekā vīrieši, būtiska ir ģimenes ārsta personāla ieinteresētība (daļai ārstu ir priekšstats, ka pacienta instruktāža aizņem daudz laika), pacientu aptveri var palielināt, ja atgādina par aizpildīto testsistēmu atdošanu pārbaudei.

O. Smirnova, Z. Grāve

Vējbaku komplikācijas. Vai tiešām vējbakas ir tik viegla slimība?

Vēl aizvien valda uzskats, ka vējbakas ir viegla un pašlimitējoša bērnu infekcijas slimība, taču literatūras dati liecina, ka 2—6 % vējbaku pacientu attīstās komplikācijas un līdz pat 80 % gadījumu tās attīstās iepriekš veseliem pacientiem. Riska grupā ir jaundzimušie, pusaudži, pieaugušie un pacienti ar traucētu imūnsistēmas darbību.

A. Meiere, D. Zavadska

Pagarinātā cikla kombinētā orālā kontracepcija. Kad un kā lietot, ārstu pieredze Latvijā

Lai gan kontracepcijas līdzekļu klāsts mūsdienās ir plašs, Latvijā joprojām neadekvāti maz lieto drošu kontracepciju. Ārsta uzdevums sarunā ar sievieti (pāri) — atrast zelta vidusceļu, lai paciente justos droši un ārsts būtu pārliecināts, ka izvēlētā kontracepcijas metode ir vispiemērotākā un paciente būs līdzestīga. Rakstā par vienu no drošas kontracepcijas metodēm — pagarinātā cikla kombinēto orālo kontracepciju.

D. Baumane–Auza, I. Dzintara, D. Matule, A. Tirāne

Mierīgi un atbildīgi. Urologs SAMUILS GORDINS

Gandrīz var apgalvot, ka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas centra Uroloģijas nodaļas vadītājs Dr. SAMUILS GORDINS medicīnā ir kopš bērna kājas, jo sāka strādāt par sanitāru pusaudža vecumā, darbu apvienojot ar mācībām 2. medicīnas skolā. Agri iepazina, ko īsti nozīmē ārsta darbs, cik bieza tā garoza.

M. Lapsa