PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Novembris 2019

Ainis Dzalbs, ģimenes ārsts  

“Raugoties pa logu, kur rudens krāsas un lietus pilieni spēlējas manas lauku viensētas ainavā, un pāršķirstot jauno Doctus numuru, aizdomājos... “Komunikācija un māksla izdarīt maksimumu, lai visi procesā iesaistītie būtu priecīgāki un apmierinātāki...” Ar šādu atziņu pēc studiju un darba pieredzes ārvalstīs dalās jaunā kolēģe Lelde Liepiņa.”

 “Rakstā atspoguļota ārstu darba vide ārvalstīs: uzrunājoša, motivējoša gandarījoša. Iepazīstoties ar Dr. Liepiņas pieredzi, izaicinājumiem un izsapņojot sakārtotu darba apstākļu un veselības aprūpes sistēmas vīziju, iezīmējas mūsu darba ikdienas vājie posmi: pārslodze, nogurums, izdegšana. Mazliet skumji, ka, funkcionējot uz izdegšanas robežas un šobrīd darot šķietami maksimāli iespējamo, mēdzam taupīt laiku svarīgākajā posmā —  sarunā ar pacientu. Īpaši svarīgi tas ir ģimenes medicīnā, kur konsultācija ir saruna par pacientam aktuālo, atbalsts un motivācija. Raksts liek aizdomāties par mūsu darba prioritātēm.”

“Pārlapojot Doctus numura publikāciju par migrēnu, atrodams svarīgākais vienojošais moments pacientu aprūpē — kvalitatīva, atbalstoša un skaidrojoša saruna, kas būs gan diagnostikas, gan ārstēšanas plāna stūrakmens.”

“Iedziļinoties to pacientu aprūpes niansēs, kam veikta sirds vārstuļu operatīva terapija, neiztiksim tikai ar vadlīnijām vien, jābūt efektīvai saziņai, kas mums palīdzēs gan sasniegt maksimumu, gan to, “lai visi procesā iesaistītie būtu priecīgāki un apmierinātāki”.”

“Novēlu visiem Doctus lasītājiem rast laiku empātiskai sarunai ar saviem pacientiem un vienlaikus nebeidzamo pienākumu un dežūru virpulī nepazaudēt sevi.”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Silimarīns un kurkumīns. Kāpēc noderīgs?

Parasti hepatoprotektoriem tiek izvirzītas vairākas prasības: maksimāla absorbcija, spēja saistīt aknu šūnas bojājošus savienojumus vai novērst to veidošanos, iekaisuma procesu mazināšana, fibroģenēzes nomākšana, reģenerācijas stimulēšana, aknu metabolisma uzlabošana, turklāt tas nedrīkst būt toksisks.

A. Derovs

Pēc sirds vārstuļu slimības operācijas. Kas tālāk?

Sirds vārstuļu kaites ir viena no izplatītākajām sirds slimību grupām visā pasaulē: katru gadu vairāk nekā 500 tūkstošiem cilvēku tiek veikta viena vai otra veida sirds vārstuļu kaites ķirurģiska korekcija. Latvijā ik gadu vairāk nekā sešiem simtiem cilvēku tiek veikta sirds operācija, kad tiek nomainīts vai salabots kāds vai vairāki sirds vārstuļi, un šim skaitlim proporcionāli ik gadu ir tendence pieaugt.

M. Kalējs, D. Kalniņa, K. Meidrops, P. Stradiņš

Universālais kareivis. AINIS DZALBS, ģimenes ārsts

Latvijas laukos tikai pieci procenti ģimenes ārstu ir vīrieši. Viens no viņiem ir Ainis Dzalbs no Staļģenes. Gudrs, izdarīgs, runātīgs, vienmēr ar savu viedokli. Kamēr Latvijas mediķi spriež par modernās ģimenes medicīnas ieviešanu, dakteris Dzalbs savā praksē to gandrīz jau izdarījis. Kad kāds no viņa pacientiem Facebook ierosināja iecelt viņu par veselības ministru, citi tūdaļ apsauca: “Liecies mierā, otru tik labu ārstu mēs vairs neatradīsim!”

V. Vāvere

Ko mācīties no Nīderlandes? Pieredze bērnu neiroloģijā, Dr. LELDE LIEPIŅA

Nīderlandes pilsētā Roterdamā apmaiņas pieredzē pavadīju kopumā septiņus mēnešus: trīs mēnešus Sofijas bērnu slimnīcā un četrus mēnešus Lizosomālās uzkrāšanās slimību un metabolisko slimību centrā. Pirmajās nedēļās gandrīz katru dienu kādu diagnozi redzēju pirmo reizi mūžā. Bija patīkami iet uz darbu, pilnasinīgi atdoties savai kaislībai — medicīnai — un saprast, ka paliek laiks arī sev! Daudz vairāk smaidīju, jo Nīderlandē tā dara visi: slimnīcā, veikalā, sabiedriskajā transportā, rindās, uz ielām.

L. Liepiņa