PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Oktobris 2018

Dina Sebre, alergoloģe, bērnu alergoloģe, pediatre, BKUS Konsultatīvā poliklīnika, SIA “DINA SEBRE — ārsta prakse alergoloģijā”

PAR OKTOBRA NUMURU

“Ir patīkami PERSONĪBAS slejā lasīt interviju ar alergologu, kas ne vienai vien jauno speciālistu paaudzei ir iemācījis ar konkrēto disciplīnu saistītos pamatus. Gadiem ejot, esmu pieķērusi sevi pie domas, ka darbā ar sarežģītāku pacientu bieži iedomājos: kā būtu rīkojies dakteris Lozovskis? Mācoties rezidentūrā un strādājot kopā pieņemšanās, pārsteidza tas, kā viņš prata atrast izeju no situācijas, kas man tajā brīdī šķita strupceļš. Vienmēr ar smaidu atceros, kā dakteris Lozovskis citēja kāda sava pedagoga (šobrīd diemžēl neatminu, kura) teikto: “Skolotāja uzdevums ir iemācīt ieraudzīt mežu, kokus varēs skaitīt visu dzīvi.” Atliek novēlēt darba sparu un veselību!”

“Jaunu medikamentu izstrāde un ieviešana apritē ir laikietilpīgs, izmaksu ziņā dārgs process. Ne mazāk svarīgi, lai jaunais preparāts būtu atpazīstams arī pēc nosaukuma. Farmaceites Ingas Sīles rakstā “Kā zāles tiek pie sava zīmola vārda?” ar interesi iepazinu medikamenta nosaukuma veidošanās procesu. Atmiņā, protams, vislabāk paliek nosaukumi, kas pauž konkrētu darbību vai iedarbības mērķi. Zāļu nosaukumu darināšanā svarīgi izrādās pat izmantotie burti.”

“Jaunu un ne tik jaunu ārstu dzīvē bieži jāsaskaras ar nedrošību, nepārliecinātību par savām spējām, profesionalitāti. Pozitīvs un iedrošinošs raksts — tāds bija mans pirmais iespaids par Dr. Roberta Federa vēstījumu “Domāšana ārpus kastes”. Šķiet, galvenais ir saprast, ka ikkatru no mums — lai cik profesionāli izcils kāds būtu savā jomā — var mākt šaubas. Bet tam būtu jākalpo par stimulu iepazīt, izzināt un attīstīties.”

“Katrs no mums atrod informāciju, kas uzrunā personīgi. Lai, lasot žurnālu, katram aizraujošu stāstījumu pilnas lappuses, izzinot cilvēka dabu, slimības un vājības!”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Alerģijas rudenī: aktualitāte, profilakse un ārstēšana

Lai gan šķiet, ka alerģijām bagātākais gadalaiks ir pavasaris, nemaz neatpaliek arī rudens. Aukstums, pelējuma sēnīte, rudenī ziedošie augi — tā ir daļa no biežākajiem alergēniem rudens—ziemas periodā. Piedāvājam konspektīvu ieskatu problēmā līdz ar medikamentozas un nemedikamentozas profilakses iespējām.

D. Sebre

1. tipa cukura diabēts

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2017. gadā Latvijā bijuši 4283 pirmā tipa cukura diabēta (CD) pacienti. Kaut arī šie dati varētu nešķist ievērojami, jāņem vērā divi aspekti. Pirmais — 1. tipa CD ir jaunu, darbspējīgu cilvēku slimība, kas parasti diagnosticēta no bērna kājas un kas visu mūžu ietekmē dzīves kvalitāti, otrais — nekontrolētas slimības gadījumā komplikācijas ir ļoti nopietnas un dzīvībai bīstamas.

S. Paudere–Logina

Kā zāles tiek pie sava zīmola vārda?

Katru gadu tiek reģistrēts arvien vairāk jaunu zāļu, bet burtu skaits latīņu alfabētā ir nemainīgs — 26 burti, ar kuru palīdzību jārada jauns un unikāls nosaukums, kas atbilst zāļu nosaukumu veidošanas kritērijiem. Arī viegli izrunājams, uzrakstāms un atmiņā paliekošs, lietojams visās pasaules kultūrās. Nu ko — gandrīz neiespējamā misija!

I. Sīle

VERNERS LOZOVSKIS, alergologs: darba pilnas rokas

Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra vadītājs Dr. med., doc., alergologs VERNERS LOZOVSKIS medicīnai veltījis vairāk nekā pusgadsimtu. Interese par alergoloģiju viņam bijusi jau kopš studiju gadiem, un viņš ir viens no alergologiem Latvijā, kas strādāja pirmajā alerģisko slimību kabinetā, ko izveidoja 1969. gadā.

M. Lapsa

ROBERTS FEDERS: domāt “ārpus kastes”

“Šausmīgi daudz taisnību. Nojukt var, ja nav savējās,” — Imanta Ziedoņa teiktais mūsdienu milzīgās informācijas laikmetā iemanto jaunus apmērus. It sevišķi tad, kad apkārt tik daudzi māca dzīvot, strādāt, mācīties un mīlēt. Nevēlos pievienoties dzīves mentoru pulkam, varu tikai padalīties, kas ir mana taisnība.

R. Feders