PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūlijs 2016

Eva Šteina, anestezioloģe reanimatoloģe, Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā

PAR JŪLIJA NUMURU

"Atskatoties uz notikumiem medicīnas jomā, var redzēt, ka par spīti ilgajiem mācību gadiem, negulētām naktīm un (būsim godīgi) neadekvātajam atalgojumam nemainīgi liels ir gribētāju skaits, kas nākotni grib saistīt ar ārstniecību."

"Mainījies tikai viens — jauno ārstu skaits nekādā veidā nepalielina medicīnas darbinieku loku slimnīcās, bet turpina palēnām, toties mērķtiecīgi sarukt (aizbraucot). Bet šoreiz ne par to. Ir prieks lasīt par jaunajiem kolēģiem, kas par specializācijas vietu izvēlējušies (nevis pakļāvušies ministrijas ķepas spiedienam) reģionālās slimnīcas un šo izvēli nenožēlo, toties uzslavē kolēģu un vadības atbalstu viņu izaugsmē!

Pieredze un iespējas, ko var iegūt reģionālajās slimnīcās, ir jāatbalsta, taču ar vienu noteikumu — ja ir no kā mācīties un iegūt šo pieredzi, nevis iemest kā kaķēnus ūdenī, kad pacients kļūst par mācību upuri. Vasara vienmēr bijusi populārākais laiks atvaļinājuma baudīšanai, tāpēc ļoti aktuāls ir prof. Skuteļa apskats par “ceļojuma aptieciņas” saturu, bet raksts par saindēšanos atgādina, ka NMC speciālisti, reanimatologi un Toksikoloģijas centra darbinieki tonusā tiek turēti neatkarīgi no vēlmes pēc atpūtas un dabas velšu baudīšanas.

Visi esam redzējuši, ko dara slikti kontrolēts cukura diabēts ilgtermiņā, tāpēc raksts par venozām un diabētiskām čūlām, to profilaksi un ārstēšanu ir aktuāls jebkurā gadalaikā, ja vien tas spēj disciplinēt pacientus un palīdzēt mediķiem orientēties informācijas plūsmā. Kāds mans kolēģis teicis, ka “medicīna ir dinamiska zinātne”. Novēlu jums visiem dinamiski, baudot vasaras sauli un vitamīnus, gūt papildu zināšanas jomā, kurai vienmēr tiek piesaukts Hipokrats."

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Erektilās disfunkcijas ārstēšana. Dzīvesveida pārmaiņas un medikamentoza terapija

Erektilā disfunkcija ir nespēja sasniegt un uzturēt erekciju pietiekami ilgi, lai izdotos veiksmīgs dzimumakts; tā ir nozīmīgs dzīves kvalitāti ierobežojošs faktors. Lēš, ka tā attīstās 50 % vīriešu pēc 40 gadu vecuma, taču sastopama arī jaunākiem vīriešiem. Šajā publikāciju apkopojumā — par galvenajiem pasākumiem pacienta dzīves kvalitātes uzlabošanā.

I. Carevs, I. Stoma

Plaušu bojājums reimatoīdā artrīta pacientam

Šā klīniskā gadījuma mērķis ir akcentēt autoimūna iekaisuma artrīta izpausmes ārpus locītavām, ilgtermiņa komplikācijas neadekvātas terapijas gadījumā, kā arī atgādināt par pacienta līdzestības nozīmi hroniskas, sistēmiskas slimības gadījumā.

S. Kadiķe

Kas ir epifora un kādi ir tās iemesli?

Epifora jeb asaru tecēšana ir ļoti biežs simptoms, kas līdz ar vispārēju populācijas novecošanu kļūst arvien biežāks. [1] Epiforu rada līdzsvara traucējumi starp asaru ražošanu un drenāžu. Šajā rakstā par to, kādi ir biežākie epiforas attīstības iemesli, kā pacientu pareizi izmeklēt, lai noteiktu precīzu diagnozi, un kā izvēlēties ārstēšanu.

D. Reinholde, I. Solomatins

Motivējošā intervija. Kā farmaceitam veidot efektīvu komunikāciju ar pacientu?

Rīgas Stradiņa universitāte šogad nodibināja Akadēmiskās kapacitātes stiprināšanas stipendiju — maijā RSU Farmācijas fakultātē ar intensīvu komunikācijas prasmju lekciju un nodarbību ciklu ieradās pirmais augsta līmeņa mācībspēks, vieslektore Erika L. Freitas no ASV. Viens no jauninājumiem, ko studenti apguva Erika L. Freitas lekcijās un praktiskajās nodarbībās, bija motivējošā intervija.

E. Freitas, E. Poplavska