PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Marts 2014

ANTONS SKUTELIS, Dr. med., farmakologs, Rīgas Stradiņa universitātes asoc. profesors

PAR MARTA NUMURU

Ārsta profesija līdzinās drēbnieka profesijai. Kādam kaut kas jāsašuj, jānostiprina veselības irstošās vīles, vēl citam jāpalīdz piemeklēt veselīgs dzīvesveids.

Sanāk darboties gan ar adatu un diegu, gan šķērēm, un tas jādara ar mēru - ne tikai īstās zāles, bet arī pareizā deva.  Mēdz teikt: "Mode mainās, klasika paliek." Tā ir arī medicīnā. Žurnāls Doctus palīdz orientēties mūžīgi mainīgajā medicīnas pasaulē.

Te rodami raksti par klasiskām nepārejošām vērtībām (lasiet par sāpēm plecos, uzsverot tieši diferenciāldiagnozes reimatologa praksē) un jaunākajām atziņām, un medicīnas zinātnes tendencēm (lasiet par sirds asinsvadu atjaunošanu, kā arī arteriālās hipertensijas jaunajām vadlīnijām), kas palīdz darīt cilvēka dzīvi skaistāku, priecīgāku un laimīgāku. Pārlasot žurnālu, redzu, kā izauguši mani bijušie studenti, ar interesi lasu viņu rakstus. Daudz gaišu brīžu sagādā intervijas un raksti par kolēģu vaļasprieku, kas mudina arī pašam vēl neļauties saulrieta gadu laiskumam.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Sirds asinsvadu atjaunošana

Metāla stenta implantācija aterosklerotiski sašaurinātā asinsvada segmentā kopā ar modernu farmakoloģisku terapiju ir koronāro artēriju slimības mūsdienīgas ārstēšanas pamats. Vācu kardiologs Andreas Gruentzig 1977. gada septembrī pirmo reizi veica koronāro balonangioplastiju, kas bija revolucionārs notikums: koronārā revaskularizācija cilvēkam pirmo reizi tika veikta bez ķirurģiskas operācijas un mākslīgās asinsrites.

K. Trušinskis, R. Roze

Jaunākās atziņas par vīrusu ietekmi uz astmas attīstību bērniem

Astma skar apmēram 300 miljonus cilvēku, tā ir biežākā hroniskā elpceļu slimība bērnu vecumā. Pašreiz valda uzskats, ka astma attīstās, mijiedarbojoties gēnu un vides faktoriem. Iespējams, ka mijiedarbība sākas jau grūtniecības laikā un zīdaiņa periodā, kad dažādu faktoru ietekmē mainās imunitātes nobriešanas process, kas veicina astmas attīstības risku.

E. Aleksejeva, L. Berķe

Arteriālā hipertensija. Jaunās vadlīnijas un citi jaunumi

Hipertensija ir viena no biežākajām hroniskajām slimībām ambulatorās aprūpes ārstu praksē. Augsts asinsspiediens ir neatkarīgs riska faktors nozīmīgiem kardiovaskulāriem notikumiem (insults, miokarda infarkts, pēkšņa nāve u.c.). Tas attiecas uz visu vecumu un abu dzimumu indivīdiem, līdz ar to pazemināt paaugstinātu asinsspiedienu ir ļoti būtiski.

S. Pildava

Glaukoma un tās terapija mūsdienīgā izpratnē

Pēdējos 50 gados glaukomas definīcija mainījusies par gandrīz 180°. Pašreiz uzskata, ka glaukoma ir optiska neiropātija, ko raksturo tīklenes ganglionāro šūnu (RGC) un to aksonu progresējošs zudums. Tas rada neatgriezeniskas izmaiņas redzes nerva diskā un attiecīgi — izmaiņas redzes laukā.

L. Volksone

Bromokriptīns: sens medikaments kā jauna iespēja 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā

2. tipa cukura diabēta sastopamība pēdējos gados strauji palielinās visā pasaulē. Un nākamajos 25 gados pacientu skaits, kas slimo ar 2. tipa cukura diabētu (CD), būs divas reizes lielāks, nekā tas ir tagad, tātad ievērojami palielināsies slimības un komplikāciju ārstēšanas izmaksas. [1] Izmantojot pašreizējos medikamentus, diabēta ārstēšanas vadlīnijās minētos mērķus izdodas uzlabot tikai 50–70% slimnieku.

T. Mikijanska, S. Putne, V. Šņigirovs, V. Pīrāgs

Biozāļu “tjūnings” jeb ko nozīmē pegilēšana?

Pēdējos 20 gados biozāļu izmantošana gājusi plašumā, tie veido vairāk nekā 40% no visiem medikamentiem ar būtiski strauju pieauguma tendenci tieši pēdējos gados. Biozāļu un biolīdzinieku tēma žurnālā Doctus jau iepriekš skatīta vairākos rakstos. Šoreiz skatījums cits — par atšķirībām starp dažādām biozālēm un iespēju tās “uztjūnēt” jeb uzlabot.

M. Skromanis

Sāpes plecos

Šo divu klīnisko gadījumu apraksta mērķis ir detalizēti atspoguļot sāpes plecos ar kustību ierobežojumiem, uzsverot tieši diferenciāldiagnozes reimatologa praksē, kā arī akcentēt pacienta stāsta nozīmi diagnozes precizēšanā un US nozīmi mīksto audu reimatisma noteikšanā (bursīts, tendinīts).

J. Zepa, D. Seisuma

Lakricas iespējamā farmakoloģiskā nesaderība

Lakricas sakne Radix Glycyrrhizae (Radix Liquiritiae) tautas medicīnā pazīstama jau pirms mūsu ēras senajā Ēģiptē, bet fitoterapijā to izmanto vēl šodien. Tās kompleksajā sastāvā ir saponīni (galvenokārt glicirizīns), izoflavonoīdi (piem., glabridīns, glabrēns), kumarīni un daudz citu savienojumu. Lakricas nosaukums “saldā sakne” cēlies no glicirizīna tās sastāvā, kas ir daudzkārt saldāks par cukuru.

J. Baltkājs, S. Jankovskis, A. Ranks

Vairāku kungu kalpi. Cik viņu ir Latvijas medicīnā?

Otrā, trešā, papildu un apakšspecialitāte... — Latvijā netrūkst ārstu, kas apguvuši un praktizē vairākās, turklāt gana atšķirīgās medicīnas nozarēs. Ģimenes ārsts, kas sertificēts arī pediatrijā vai narkoloģijā, veic ultrasonogrāfijas vai elektrokardiogrāfijas izmeklējumus. Nervu un acu slimību ārsts, gastroenterologs un dietologs. Izvēļu kombinācijas dažādas.

I. Brikere

Kāpēc otra specialitāte?

Kāda ir prakse — kas pamudina un motivē apgūt un strādāt nozarē līdzās savai pamatspecialitātei? Divu ārstu stāsti par to, kā otra specialitāte ļauj palūkoties uz pacientu.

I. Brikere

Ar bultām un krosa motociklu. RINGOLDS JAUNBELZĒJS

Ventspilniekam RINGOLDAM JAUNBELZĒJAM ir liela profesionālā slodze. Viņš ir ne tikai doktorāta “Elite” valdes priekšsēdētājs un ģimenes ārsts, bet arī internists Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā un arodslimību ārsts Ventspils poliklīnikā. Ārēji mierīgais ārsts izvēlas visnotaļ ekstrēmu atpūtu.

M. Zvaigzne

No divdesmit tūkstošiem septiņsimtie

Gada sākumā vairāki Latvijas zinātniskie institūti bija sašutuši par starptautisko izvērtējumu, ko IZM organizēja sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes sekretariātu. Par šo jautājumu un vēl šo to saistībā ar zinātni jautājām Latvijas Universitātes rektoram prof. Mārcim Auziņam.

G. Skrebele