PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Glaukoma

Glaukoma un katarakta. Biežākie akluma iemesli pasaulē

Acu slimību pacientu lielākās bažas vienmēr izpaužas jautājumā: “Vai man draud aklums?” Dažādas acu slimības ietekmē atšķirīgus redzes funkcijas aspektus dažādās pakāpēs, un pacienti visbiežāk labi spēj adaptēties, izmantojot atlieku redzi. Uzskatāmi tas izpaužas pacientiem ar iedzimtām redzes orgāna slimībām, kad neiroplastiskums nereti izpaužas arī neirosubstitūcijas veidā.

K. Leimane, S. Čivljaka, I. Trēziņa
Glaukoma. No patoģenēzes līdz ārstēšanai

Pasaulē glaukoma ir zināma kā viens no lielākajiem invaliditātes izraisītājiem, tā ir otrais biežākais akluma cēlonis pasaulē — 8 % gadījumu. [1] Glaukoma ir optiska neiropātija, kas izpaužas ar tipiskiem redzes lauka defektiem, galvenokārt saistīta ar paaugstinātu intraokulāro spiedienu. [2]

E. Siliņa, Ē. Elksnis
Metformīns samazina atvērtā kakta glaukomas risku

Veikts pētījums, kurā secināts, ka metformīns ne tikai samazina asinīs glikozes līmeni, bet arī samazina atvērtā kakta glaukomas risku. Lai arī nav pierādīts, ka metformīnam ir preventīva ietekme uz glaukomu, bet pierādīts, ka pacientiem ar metformīna terapijas lielākām devām glaukomas attīstības risks ir zemāks nekā tiem, kas lieto to mazākās devās vai nelieto vispār.

Doctus
Glaukoma un tās terapija mūsdienīgā izpratnē

Pēdējos 50 gados glaukomas definīcija mainījusies par gandrīz 180°. Pašreiz uzskata, ka glaukoma ir optiska neiropātija, ko raksturo tīklenes ganglionāro šūnu (RGC) un to aksonu progresējošs zudums. Tas rada neatgriezeniskas izmaiņas redzes nerva diskā un attiecīgi — izmaiņas redzes laukā.

L. Volksone