PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Augusts 2011

Dr. INTS ŪDRIS, asinsvadu ķirurgs, flebologs, Veselības centrs 4 un RAKUS klīnikas Gaiļezers Asinsvadu ķirurģijas nodaļa

PAR AUGUSTA NUMURU

Ir gandrīz ideāla vasara - saule mijas ar negaisu un lietusgāzēm, pasākumu tik daudz, ka grūti izvēlēties, kurp doties un ko redzēt. Daudziem no mums ir atvaļinājums, tomēr vakarā pārņem patīkams nogurums un tā vien gribas atlaisties šūpuļtīklā ar iecienīto žurnālu rokās. Doctus augusta numurs tam ir kā radīts.    

Žurnālā kā allaž katrs kolēģis atradīs ko interesantu savā specialitātē vai uzzinās ko pilnīgi jaunu. Es novērtēju un ar interesi salīdzināju savu pieredzi ar dr. Sandras Prāves rakstīto par vēnu putu skleroterapiju.

Sev noderīgu informāciju par reizēm neuzkrītošu vai citām saslimšanām raksturīgu simptomu nozīmi nopietnu slimību diagnostikā guvu no Dr. med. Simonas Doniņas raksta "Paraneoplastiskie sindromi".

Interesanta ir arī urologa Ata Karuļa izklāstītā tēma par urīna nesaturēšanu, bet nākotnes veselības aprūpes vīzija jaušama mūsu jauno un topošo kolēģu diskusijā.

Šajā Doctus numurā ir arī kas "visai ģimenei" - Santas Rozītes sagatavotais apraksts par mobilo tālruņu, datoru un citu mūsdienu tehnoloģiju ietekmi uz veselību. Tas būtu jāizlasa ikvienam, arī jauniešiem.

Patīkami lasīt par dr. Zentas Stradiņas atgriešanos ārsta praksē pēc septiņiem farmācijas biznesā pavadītiem gadiem!

Lai jums visiem neaizmirstama vasara!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Diabētiskā retinopātija un redzes funkcijas

Cukura diabēts (CD) XXI gadsimtā kļūst par epidēmiju, un tiek prognozēts, ka tuvākajos gados tīklenes speciālistu lielāko darba daļu veidos diabētiskā retinopātija (DR). Cukura diabēta incidences palielināšanos nosaka iedzīvotāju novecošanās, urbanizācijas procesi, dzīvesveida un diētas izmaiņas, kas veicina aptaukošanos un fizisko aktivitāšu samazināšanos. Aprēķināts, ka laikposmā no 2007. līdz 2025. gadam saslimstība ar cukura diabētu palielināsies 2,7 reizes, turklāt iedzīvotāju skaits šajā laikā pieaugs par 19,4%, bet saslimušo skaits ar CD – par 54%, sasniedzot 380 miljonus līdzšinējo 246 miljonu vietā.

M. Klindžāne

Vai zini, kā atpazīt paraneoplastiskos sindromus?

Paraneoplastiskais sindroms ir simptomu komplekss, ko novēro pacientiem ar ļaundabīgo audzēju un ko nevar izskaidrot ar lokālu audzēja recidīvu vai metastāžu attīstību – vēsta medicīnas vārdnīcas. Ar šo rakstu vēlētos atgādināt par plašās un daudzveidīgās sindromu grupas biežākajiem variantiem, par reizēm neatpazītajiem ļaundabīgo audzēju pavadoņiem un aicināt – īpaši jaunos kolēģus – rūpīgi ieklausīties pacienta sūdzībās un novērtēt to saistību ar objektīvo atradi.

S. Doniņa

Skleroterapijas izmantojums klīniskajā praksē

Skleroterapija ir ķīmiska varikozās vēnas ablācijas metode, kuras laikā varikozajā vēnā tiek ievadīts medikaments – sklerozants, kas rada asinsvada spazmu, bojā vēnas endotēliju, panāk pilnīgu vai daļēju vēnas slēgšanos un sekojošu tās rezorbciju. Duplekssonogrāfijas kontrolē veikta putu skleroterapija prasmīga flebologa izpildījumā ir mazinvazīva, efektīva, nesāpīga, ātri un viegli ambulatori veicama procedūra ar zemu komplikāciju risku; šī procedūra neierobežo pacienta ikdienas aktivitātes. Bieži vien tā ir izvēles terapijas metode atsevišķu varikozes formu ārstēšanai.

J. Rīts, A. Kadišs, A. Rīts, U. Mauriņš, S. Prāve

Celiakija – bieži nediagnosticēta slimība

Celiakija visbiežāk sastopama kā hroniska iekaisuma slimība, tā ir glutēna izraisīta autoimūna slimība, kas galvenokārt skar tievās zarnas gļotādu un izpaužas gan ar celulāru, gan ar antivielu izraisītu hipersensivitātes reakciju. Eiropā celiakijas sastopamība vidēji ir 1 uz 150–300 iedzīvotājiem. Pirmo reizi celiakijas simptomus aprakstīja pediatrs Samuels Gī (Samuel Gee) Bartolomeo slimnīcā 1888. gadā.

E. Bodnieks

Urīna nesaturēšana. Vai tikai uroloģiska problēma?

Pēdējo gadu pētījumi pierādījuši, ka lielākā nozīme cilvēku savstarpējo kontaktu veidošanā sākotnēji ir redzei, kas mums veido 83% no informācijas daudzuma, otrā vietā paliekot ožai. Pētot dažādu sajūtu ietekmi uz mūsu izvēli, vispārēju un sākotnēju informāciju galvenokārt mēs saņemam ar redzi, bet izvēli – īpaši savstarpējos kontaktos – apzināti vai neapzināti pamato oža. Šis ir viens no būtiskākajiem iemesliem, kāpēc urīna nesaturēšana, kas lielākoties neapdraud mūsu veselību, bet var jūtami vai nejūtami mainīt mūsu izdalīto smaržu, ir tik nozīmīga cilvēka dzīves kvalitātes problēma, izsaucot gan fiziskus, gan emocionālus traucējumus.

A. Karulis

Mūsdienu tehnoloģiju negatīvā ietekme uz veselību

Kopš industriālās revolūcijas laikiem sabiedrība kļuvusi arvien atkarīgāka no tehnoloģijām. Mūsdienu sabiedrība meklē aizvien jaunus veidus, kā atvieglot ikdienu. Mūsu dzīve vairs nav iedomājam bez datora, tālruņa un citām elektroniskām ierīcēm. Mēs tās lietojam ik dienu, bet reti kurš aizdomājas, ka tās varētu būt kaitīgas veselībai. Šajā rakstā apkopoti jaunāko pētījumu rezultāti par mūsdienu tehnoloģiju ierīču – televizoru, datoru, mobilo tālruņu – iespējamo kaitīgo ietekmi uz veselību.

K. Azarjana, S. Pildava

Idiopātiska pulmonāla fibroze

Idiopātiska pulmonāla fibroze (IPF) ir viena no idiopātiskām intersticiālām pneimonijām, pie kurām pieder vēl septiņas citas nozoloģiskas formas, bet IPF ir visbiežāk sastopamā un prognostiski vissmagākā forma. Pēc definīcijas IPF ir nezināmas etioloģijas progresējoša intersticiālas plaušu slimības forma, ko raksturo īpašu klīnisko, radioloģisko un histoloģisko pazīmju kopums. Šoreiz klīniskajā gadījumā - paciente ar sarežģītu diagnozi. Demonstrējot šo klīnisko gadījumu, diferenciāldiagnozē tika minēta arī sarkoidoze, jo bija paaugstināta angiotenzīna konvertāze, kas var būt paaugstināta arī dažu aknu slimību gadījumā.

Z. Kravale, M. Tokmanceva, A. Stāka

Ajūrvēda

Ajūrvēda ir zinātne, kas nosaka lietderīgu un nelietderīgu, laimīgu un nelaimīgu dzīves norisi. Tā izskaidro, kas palīdz un kas kaitē veselīgai un ilgai dzīvei, kā arī novērtē dzīvi visā tās pilnībā un daudzveidībā (Čaraka Samhitā, Sutra stana; 1:41). Ajūrvēda (dzīvesziņa) - sena holistiska sistēma, kuras pamatprincips: profilakse ir svarīgāka par ārstēšanu. Tūkstošiem gadu gaitā ajūrvēdas principus pārbaudījušas paaudžu paaudzes un apstiprinājušas to reālo darbību. PVO ir atzinusi ajūrvēdu, un tā ir mūsdienu medicīnisko pētījumu objekts.

R. Pedāne

Profesora Rudzīša mantojums

Atmiņas par prof. Kristapu Rudzīti pierakstījis doc. Agnis Štifts. No lielas personības arhitektūrā pēctečiem paliek dižas celtnes, no inženieriem – skaisti tilti, no māksliniekiem – gleznas un skulptūras, no literātiem un filozofiem – viņu rakstītie darbi, dažkārt pat pēc gadu tūkstošiem. Bet no ārsta? Visi kādreiz izglābtie pacienti reiz mirst; ārsta zinātniskie darbi un pētījumi strauji noveco, kādreiz pat ātrāk nekā ilgst cilvēka mūžs. Vai tiešām nepaliek nekas? Saka – paliek atmiņas. Bet arī tās nedzīvo ilgi, ja netiek uzrakstītas. Vai atmiņām par senu ārstu ir kāda vērte, lai tās cilātu? Laikam visai neliela. Progress medicīnā šodien ir ļoti straujš. Tikai dažu aspektu dēļ ir jēga palūkoties atpakaļ – lai salīdzinātu, pavērtētu.

A. Štifts

Ar Latgales meitenes spītību. No farmācijas biznesa atpakaļ ārsta praksē

Pēc septiņu gadu darba farmācijas biznesā un dzīves, kas pavadīta pārbraucienos starp Rīgu, Lietuvu un Madonu, ZENTA STRADIŅA ielēkusi atpakaļ praktiskajā ārsta darbā. Pagājušā gada novembrī viņa atvēra ģimenes ārsta praksi Lubānā, 50 kilometrus no Madonas. Neviens te atplestām rokām negaidīja, bija jāiekārto prakse, jāveido pacientu loks un jānopelna viņu uzticība. Un pamazām praksē pierakstīto pacientu skaits aug – tas tuvojas tūkstotim! Madoniešiem un lubāniešiem gan viņa ir savējā, jo Madonas slimnīcā sāka strādāt 1993. gadā. Pacienti viņu zina kā ģimenes ārsti, kam medicīna ir aicinājums, ne tikai darbs.

B. Miglone

Uz ielas, graustos... Kā sasniegt HIV/AIDS inficētos ārpus slimnīcas?

Pulkstenis ir pusseši vakarā. Pie ēkas Rīgā, Dzirnavu ielā pieripo busiņš. Tā sānus rotā uzraksts DIA+LOGS. Busiņā kāpj grupa cilvēku. Šajā pievakares stundā viņi dodas darīt savu darbu, kura veikšanā ierindas pilsonis viņiem negribētu pievienoties. Atbalsta centra DIA+LOGS mobilā brigāde dodas reidā uz vienu no Rīgas mikrorajoniem, lai tiktos ar HIV pozitīvajiem narkotiku lietotājiem, ielu meitenēm un darītu ierasto darbu - mainītu šļirces, veiktu eksprestestus, informētu un vienkārši atbalstītu.

G. Gauja

Ģimenes ārsti var palīdzēt samazināt pašnāvību skaitu

Pašnāvības ASV ir 11.vietā no visiem nāves cēloņiem. Katru gadu miljons amerikāņu domā par pašnāvību. Diemžēl, katru gadu 10 no 1000 mirst no pašnāvības. Pašnāvība ir šoks ģimenei un draugiem, tomēr pastāv brīdinošas pazīmes jau pirms notikuma. Bieži vien pietiek ar vienu vienkāršu jautājumu no ģimenes ārsta puses, lai uzsāktu palīdzības sniegšanu un ārstēšanu.  

Doctus

Zinātnieki soli tuvāk C hepatīta vakcīnas izstrādei

Eiropas zinātnieki veiksmīgi ir izmēģinājuši C hepatīta vakcīnu uz dzīvniekiem. C hepatīts ir organismu novājinoša vīrusu infekcija, kas var veicināt aknu mazspējas un vēža attīstību, ziņo jaunākā pētījuma rezultāti.

Doctus

Valstī strauji augusi saslimstība ar dažādām infekcijas slimībām

Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta apkopotā informācija par infekcijas slimību izplatību pirmajā pusgadā liecina, ka valstī strauji palielinājies ar dažādām infekcijas slimībām saslimušo cilvēku skaits. Visintensīvākais saslimstības pieaugums ir novērots ar zarnu infekcijas slimībām, kašķi, seksuāli transmisīvajām infekcijām un legionelozi.

Latvijas Infektoloģijas centrs

Veselības aprūpes “iekšiņa un āriņa”

“Skaties jūrai tieši acīs, ieraudzīsi nāriņu,” – tā, šķiet, rakstīja Inese Zandere…Skaties šai vasarai acīs – un redzi iegūtus, zaudētus un tukšus paturētus iekārojamus posteņus. Domā – vai šobrīd, kad āriņā politiķi spēlējas uz koferiem, tā ir nejaušība? Re, cik Latvija kārtējo reizi izrādījusies mazītiņa: posteņus ievērojamā konkursā ieguvuši kolēģi, ar ko reiz cieši strādāts vienā nodaļā, vienā farmācijas kompānijā. Un amatu var zaudēt, jo «man nepatīk, kā jūs strādājat».

Doctus

Lielai daļai pacientu nav nepieciešami dārgi un sarežģīti diagnostikas testi

Izraēlā veikta pētījuma rezultāti liecina, ka izmeklēšana un anamnēzes ievākšana ir daudz vērtīgāka, diagnosticējot pacientam saslimšanu, nekā sarežģītas un dārgas tehnoloģijas. Pētījumā iekļautie ārsti uzskata, ka kompjūtertomogrāfija un ultraskaņas testi veikti pacientam uzņemšanas nodaļā palīdz noteikt diagnozi tikai vienam no trim pacientiem.    

Doctus

Protestē pret ieceri ārstam uzlikt par pienākumu izrakstīt lētākās līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles

Vairāki desmiti veselības aprūpes nozares asociāciju parakstījušas atklātu vēstuli ar aicinājumu apturēt Veselības ministrijas rosinātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 899, kas paredz izmaiņas references medikamentu izrakstīšanas kārtībā. Minētie grozījumi uzliek ārstam par pienākumu izrakstīt lētākās līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles. Publicējam asociāciju Atklātās vēstules un Atzinuma tekstu.

Doctus

Slimnīcas prasa papildu finasējumu neatliekamai palīdzībai, veselības ministrs aicina ārstēt nepārmaksājot

Jau tradicionāli, vasarai noslēdzoties, slimnīcas sit trauksmi, ka nespēs sniegt neatliekamo palīdzību gada otrajā pusē. Citādās domās ir veselības ministrs, viņš teic: "Realitāte parāda, ka neatliekamā palīdzība tiek nodrošināta apmērā, kāds ir nepieciešams. Šogad, līdzīgi kā pagājušā gadā, turpina samazināties slimnīcu stacionāros akūti ārstēto pacientu skaits, un tas notiek, attīstoties ambulatorajam sektoram."

Doctus

Visā pasaulē strauji pieaug aptaukošanās epidēmija

Aptaukošanās ir plaši izplatīta Lielbritānijā un ASV un, ja turpināsies pašreizējās tendences, tad tiek plānots, ka 2030.gadā ASV puse vīriešu un sieviešu būs aptaukojušies. Žurnālā Lancet tiek publicēti četri izdevumi saistīti ar aptaukošanās problēmu.

Doctus

Vai no papildu apsolītās naudas kaut kas tiks arī neatliekamai palīdzībai lokālajās slimnīcās?

25. augustā Veselības ministrijā uz tikšanos bija aicināti 22 daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcu vadītāji, pārstāvji no Latvijas Slimnīcu biedrības un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības, kā arī Veselības nozares Stratēģiskās padomes, lai pārrunātu situāciju veselības aprūpē un nepieciešamā papildus finansējuma sadali. Lokālo slimnīcu vadītāji atzīst saruna beidzās "ne ar ko".

Doctus

Palielina finansējumu neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai lokālajās slimnīcās

Veselības ministrija (VM) palielinās finansējumu lokālajām slimnīcām kopumā nepilnu 700 tūkstošu latu apmērā, pārdalot līdzekļus nozares budžeta ietvaros. Līdz ar to kopumā lokālajām slimnīcām finansējums neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai šogad ir absolūti līdzvērtīgs ar pagājušo gadu, kaut arī ārstniecības budžeta programmās ārstēto pacientu skaits šogad sešos mēnešos ir samazinājies, salīdzinot ar līdzīgu periodu 2010.gadā.

Veselības ministrija

Eiropas kardiologi tiekas Parīzē - papildināta ziņa

No 27. līdz 31. augustam Parīzē risinās Eiropas kardiologu kongress - pasaules līmeņa pasākums par sirds un asinsvadu slimību profilaksi, ārstēšanu un pētījumiem. Šajā kongresā lielākoties diskutē par strīdīgiem jautājumiem kardioloģijā, ir daudz diskusiju starp speciālistiem.

Doctus

Profesora Andreja Ērgļa galvenās atziņas pēc Eiropas kardiologu kongresa

Parīzē ir noslēdzies Eiropas kardiologu biedrības rīkotais kongress, kurā piedalījās apmēram 30 000 dalībnieku no visas pasaules. Pēc tik vērienīga pasākuma lūdzām prof. Andreju Ērgli, kurš piedalījās kongresā ar vairākiem ziņojumiem, kā arī vadīja vairākas kongresa sadaļas, dalīties iespaidos un galvenajos secinājumos par kongresu.   

S. Pildava