Redakcijas komentārs
Par sapņiem un mērķiem
Gadu mijā cilvēki mēdz uzrakstīt savus sapņus un mērķus — pēc gada ir interesanti palūkot, kas no sapņu deklarācijas īstenots. 2023. gads nozarei nesolās būt viegls, bet kurš teicis, ka grūtības vienmēr ir tikai ar mīnusa zīmi?
Rītdiena un optimisms
Skaidrs, ka nekas nav skaidrs. Dzīvojam laikā, kad šis teiciens raksturo katru nākamo dienu. Drošība, ekonomiskā situācija — trausla, valsts jauno simts galvu darbs pie kompromisu meklēšanas nupat tikai sāksies.
Profesijas zīmogs
Vai profesija uzspiež zīmogu? Uzspiež gan. Kādu?
Labais ārsts
Aprīļa izskaņā notika Latvijā pirmā pacientu pieredzes konference, kurā diskutēja par pozitīvu pieredzi pacienta lomā. Berila institūta (kas ir pasaules līmeņa pacientu pieredzes pētniecības organizācija) dati liecina: 71 % pacientu vissvarīgākais šķiet tas, ka viņi tiek uzklausīti, bet 67 % pacientu ir būtiski, ka viņiem tiek sniegts skaidrojums par viņu veselības situāciju.
Gadu mijas pārdomas
Mēdz teikt — kā gadu iesāksi, tā viss ritēs. Vai atceramies, kā iesākām 2021. gadu?
Covid vakcinācijas apdeits
Ja lūko globālos datus, tad vasaras viducī (līdz jūlijam beigām) pret Covid–19 bija potējusies ceturtdaļa pasaules iedzīvotāju. Valstīs ar zemiem ienākumiem tikai 1 %, bet Kanādā, Izraēlā, Lielbritānijā, Čīlē vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši gandrīz 70 %, ASV 55 %, bet Japānā, kur jūlijā sākās olimpiskās spēles, 35 %. Latvijā vismaz vienu potes devu saņēmuši nepilni 40 %.
Vasara- joprojām Covid zīmē
Vasaras saulgriežu ticējums vēsta, ka ugunskura liesma jāsaglabā līdz rīta gaismai. Latviešiem uguns ir spēka simbols. Mazliet pārfrāzējot ticējumu, gribas vēlēt — saglabāsim spēku, turpinot izdzīvot šo vasaru joprojām Covid zīmē.
Topošie mediķi Covid laikā: kādas prasmes zaudē, kādas iegūst?
Tāds ir Visuma likums: gan zaudējam, gan iegūstam. It īpaši krīzēs. Retrospektīvi skatoties — vienmēr.
Par vakcināciju, gaidām un cerībām
Uz jaunizveidoto Vakcinācijas biroju gulstas milzu gaidas. Reālas un nereālas. Publiskajos iznācienos februārī valdības galva sāka izskatīties arvien aizkaitinātāks, mudinot agresīvāk “ņemt to bulli aiz ragiem”. Covid–19 vakcinācijas temps bijis gauss.
Gaišus un mierpilnus svētkus!
Lai Ziemassvētki Jums atnes ticību tam, ko visvairāk vēlaties, bet Jaunajā gadā - lai ir spēks un drosme šo vēlmi piepildīt!
Ko sola 2016.gads
Prognozēšana ir nepateicīgs darbs, it īpaši, ja jaunais gads šūpojas jaunas valdības veidošanas gaidās. Izskatās, ka 2016. gads solās būt nepopulāru lēmumu gads. Cieto riekstu gads.
Lasītākais Doctus.lv
Nevēlami grūtniecības iznākumi un ilgtermiņa išēmiskas sirds slimības risks
Nelabvēlīgu grūtniecības iznākumu gadījumā bieži vien tiek novērota patoloģiska placentas attīstība, iekaisums, asinsvadu disfunkcija, kas var būt kā palaidējmehānisms subklīniskai kardiovaskulārai slimībai, kas saglabājas vai progresē pēc dzemdībām. Lai noskaidrotu saistību starp pieciem nopietniem nevēlamiem grūtniecības iznākumiem un ilgtermiņa išēmiskas sirds slimības risku mātēm, tika veikts kohortas pētījums Zviedrijā.
Rīgas Austrumu slimnīcas ārsti piedalās starptautiskā projektā par retā aklās zarnas tārpveida piedēķla ļaundabīga audzēju
Aizvadītajā nedēļā Rīgā notika Eiropas sadarbības projekta “EuroPMP” darba grupas noslēdzošā tikšanās, kas saistīta ar reto aklās zarnas tārpveida piedēķla ļaundabīga audzēja diagnostikas un ārstēšanas iespējām Eiropā un arī citviet pasaulē.
Neapmierinātība ar savu ķermeni var izraisīt ēšanas traucējumus jebkurā vecumā
Ēšanas traucējumi stereotipiski tiek saistīti ar pusaudžiem un jauniem pieaugušajiem. Tomēr arvien vairāk pierādījumu liecina, ka šie apstākļi var rasties jebkurā sievietes dzīves posmā, tostarp pusmūžā. Jauns pētījums atklāj, ka neapmierinātība ar ķermeni ir galvenais ēšanas traucējumu cēlonis, īpaši perimenopauzes laikā.
Smaganu infekcijas var būt aritmiju riska faktors
Peridontīts var izraisīt vairākas problēmas, sākot no sliktas elpas līdz asiņošanai un zaudētiem zobiem. Tagad pētnieki ir atklājuši, ka tas varētu būt saistīts ar vēl smagākām problēmām citur organismā – sirdī. Jaunā pētījumā pētnieku grupa atklāja nozīmīgu saistību starp peridontītu un priekškambaru fibrozi paraugā, kurā bija 76 pacienti ar sirds slimībām.
Sepse palielina sirds mazspējas un atkārtotas hospitalizācijas risku pēc izrakstīšanas no slimnīcas
Cilvēkiem, kuri tika izrakstīti pēc hospitalizācijas ar sepsi, bija lielāks kardiovaskulāru notikumu, atkārtotas hospitalizācijas risks jebkāda iemesla dēļ vai nāves risks 12 novērošanas gadu laikā, salīdzinot ar tiem, kuri tika hospitalizēti, bet kuriem nebija sepses.
Nozares
- Alergoloģija 45
- Algoloģija 61
- Androloģija 3
- Anestezioloģija 25
- Arodmedicīna 7
- Dermatoloģija 161
- Dietoloģija 33
- Endokrinoloģija 303
- Farmācija 57
- Farmakoloģija 194
- Fitoterapija 9
- Fizikālā medicīna 14
- Fleboloģija 44
- Ģenētika 16
- Ģimenes medicīna 254
- Hematoloģija 1
- Hepatoloģija 46
- Imunoloģija 15
- Infektoloģija 278
- Internā medicīna 20
- Kardioloģija 421
- Ķirurģija 152
- Narkoloģija 27
- Neatliekamā medicīna 29
- Nefroloģija 56
- Neiroloģija 292
- Netradicionālā medicīna 15
- Oftalmoloģija 69
- Onkoloģija 190
- Otorinolaringoloģija 71
- Patoloģija 3
- Pediatrija 172
- Podoloģija 3
- Psihiatrija-psihoterapija 194
- Psihosomatika 41
- Pulmonoloģija 127
- Radioloģija 21
- Reanimatoloģija 17
- Reimatoloģija 75
- Retās slimības 11
- Sabiedrības veselība 216
- Sporta medicīna 13
- Stomatoloģija 45
- Uroloģija 85
- Uzturzinātne 65