Redakcijas komentārs
Latvijas veselības aprūpes politikas hrestomātija
Veidojot krājumu, kas apkopotu rīcības algoritmus un domāšanas veidu, pēc kura gadiem funkcionē mūsu veselības aprūpe, būtu vairākas spilgtas nodaļas.
Par sapņiem un mērķiem
Gadu mijā cilvēki mēdz uzrakstīt savus sapņus un mērķus — pēc gada ir interesanti palūkot, kas no sapņu deklarācijas īstenots. 2023. gads nozarei nesolās būt viegls, bet kurš teicis, ka grūtības vienmēr ir tikai ar mīnusa zīmi?
Rītdiena un optimisms
Skaidrs, ka nekas nav skaidrs. Dzīvojam laikā, kad šis teiciens raksturo katru nākamo dienu. Drošība, ekonomiskā situācija — trausla, valsts jauno simts galvu darbs pie kompromisu meklēšanas nupat tikai sāksies.
Profesijas zīmogs
Vai profesija uzspiež zīmogu? Uzspiež gan. Kādu?
Labais ārsts
Aprīļa izskaņā notika Latvijā pirmā pacientu pieredzes konference, kurā diskutēja par pozitīvu pieredzi pacienta lomā. Berila institūta (kas ir pasaules līmeņa pacientu pieredzes pētniecības organizācija) dati liecina: 71 % pacientu vissvarīgākais šķiet tas, ka viņi tiek uzklausīti, bet 67 % pacientu ir būtiski, ka viņiem tiek sniegts skaidrojums par viņu veselības situāciju.
Gadu mijas pārdomas
Mēdz teikt — kā gadu iesāksi, tā viss ritēs. Vai atceramies, kā iesākām 2021. gadu?
Covid vakcinācijas apdeits
Ja lūko globālos datus, tad vasaras viducī (līdz jūlijam beigām) pret Covid–19 bija potējusies ceturtdaļa pasaules iedzīvotāju. Valstīs ar zemiem ienākumiem tikai 1 %, bet Kanādā, Izraēlā, Lielbritānijā, Čīlē vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši gandrīz 70 %, ASV 55 %, bet Japānā, kur jūlijā sākās olimpiskās spēles, 35 %. Latvijā vismaz vienu potes devu saņēmuši nepilni 40 %.
Vasara- joprojām Covid zīmē
Vasaras saulgriežu ticējums vēsta, ka ugunskura liesma jāsaglabā līdz rīta gaismai. Latviešiem uguns ir spēka simbols. Mazliet pārfrāzējot ticējumu, gribas vēlēt — saglabāsim spēku, turpinot izdzīvot šo vasaru joprojām Covid zīmē.
Lasītākais Doctus.lv
Onihomikoze. Svarīgākais — pacienta un ārsta pacietība ārstējot
Onihomikoze klīnicistu praksē ir starp biežākajām naga infekcijām un var būt iemesls pacienta psihosociālām problēmām un diskomfortam, sāpēm naga apvidū. Zināmi vairāki riska faktori — hiperhidroze, tinea pedis, psoriāze, kā arī tādi eksogēni faktori kā ciešu apavu nēsāšana, nagu traumatisms, higiēnas un aprūpes pārkāpumi. Risku palielina blakusslimības: cukura diabēts, imūnsupresija, vēnu nepietiekamība, perifēro artēriju slimība un citas.
Primāra arteriāla hipertensija. Farmakoloģiskā terapija Latvijā
Esenciālas jeb primāras arteriālas hipertensijas (AH) sastopamības rādītājs ir ļoti augsts, turklāt tā izraisa nopietnas kardiovaskulāras komplikācijas, palielina mirstību un ir cēlonis pārejošai un pastāvīgai invaliditātei. [1] Rakstā sniegtas atziņas no pētījuma par asinsspiediena farmakoloģisko ārstēšanu Latvijā: ar pacientu saistīto rezultātu novērtējums.
Hroniska venoza mazspēja* ārsta ikdienas praksē
Hroniska venoza mazspēja ir termins, ko plaši lieto fleboloģijā, tomēr praksē to nereti lieto nevietā, runājot, piemēram, par varikozām kāju vēnām vai vēnu mazspēju. Rakstā vienkāršotā veidā sniegts skaidrojums, kāda ir atšķirība un ko tas nozīmē.
Cukura diabēta terapija. Holistiska pieeja pacientu aprūpē
Cukura diabēts (CD) ir endokrīna slimība, kuras ārstēšanas centrā jābūt diabēta pacientam. Terapijas izvēli nosaka glikēmijas pakāpe, blakusslimības, sociālie faktori un citi iemesli, kas var ietekmēt ārstēšanu.
Multiplā skleroze. Raksturojums un eksperta komentārs
Multiplā skleroze (MS) ir hroniski progresējoša centrālās nervu sistēmas slimība, kas skar jaunus pieaugušos un ir iemesls agrīnai invaliditātei šajā vecumgrupā. Precīzs MS cēlonis nav zināms, to izraisa vairāku līdztekus faktoru kopums. Iespējamie multiplās sklerozes simptomi ir ļoti dažādi, to izpausmes nosaka perēkļa lokalizācija galvas vai muguras smadzenēs, arī prognoze katra pacienta gadījumā atšķiras.
Nozares
- Alergoloģija 46
- Algoloģija 66
- Androloģija 4
- Anestezioloģija 25
- Arodmedicīna 7
- Dermatoloģija 168
- Dietoloģija 33
- Endokrinoloģija 310
- Farmācija 58
- Farmakoloģija 197
- Fitoterapija 9
- Fizikālā medicīna 14
- Fleboloģija 47
- Ģenētika 16
- Ģimenes medicīna 272
- Hematoloģija 4
- Hepatoloģija 48
- Imunoloģija 15
- Infektoloģija 283
- Internā medicīna 20
- Kardioloģija 441
- Ķirurģija 154
- Narkoloģija 30
- Neatliekamā medicīna 29
- Nefroloģija 57
- Neiroloģija 306
- Netradicionālā medicīna 15
- Oftalmoloģija 71
- Onkoloģija 202
- Otorinolaringoloģija 75
- Patoloģija 3
- Pediatrija 180
- Podoloģija 3
- Psihiatrija-psihoterapija 205
- Psihosomatika 41
- Pulmonoloģija 128
- Radioloģija 22
- Reanimatoloģija 17
- Reimatoloģija 76
- Retās slimības 11
- Sabiedrības veselība 239
- Sporta medicīna 14
- Stomatoloģija 45
- Uroloģija 88
- Uzturzinātne 70