PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Maijs 2024

Nr. 5 (278)

Sofija Viļisova, rezidente onkoloģijā ķīmijterapijā, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca

Baudot pavasara saules starus, aicinu kopā nosvinēt D vitamīna preparātu simtgadi — Dr. Maija Gureviča akcentē D vitamīna lomu mūsdienās. Taču atgādināšu, ka, intensīvi baudot saules starus, mēs sevi pakļaujam kancerogēnai iedarbībai — ultravioletajam starojumam.

Doctus maija numurā noteikti rekomendēju izlasīt klīnisko gadījumu onkoloģijā. Metastātiska melanoma ir slimība ar ārkārtīgi sliktu prognozi. Viena no ļaunākajām melanomas īpašībām ir tās spēja strauji metastazēties, turklāt bieži vien galvas smadzenēs. Pacientiem ar metastāzēm galvas smadzenēs prognoze ir īpaši slikta. To apgrūtina fakts, ka ķīmijterapijas preparāti praktiski nešķērso hematoencefālisko barjeru, savukārt imūnterapija un mērķterapija galvas smadzeņu audos nokļūst pietiekamā koncentrācijā, lai nodrošinātu labu klīnisko efektu.

Vēl gribētu izcelt Dr. Luīzes Auziņas pieredzi ārzemēs. Arī man ir bijusi iespēja stažēties ārpus Latvijas (Itālijā) un secināt, ka visur ir savi plusi un mīnusi. Prieks, ka ir kolēģi ar vēlmi ieviest jaunumus klīniskajā praksē Latvijā!

Interesants un noderīgs ir raksts par kolonoskopijas izmeklējumu pacientiem ar 1. tipa cukura diabētu. Diabēta pacientiem mēdz būt plašs gastrointestinālo simptomu spektrs un ir palielināts risks kolorektālā vēža attīstībai. Kolēģes lieliski apraksta pamatprincipus veiksmīgas kolonoskopijas veikšanai šajā pacientu grupā.

Patīkami, ka Doctus vienmēr ir spējis būt gan lielisks izziņas avots, gan motivēt, žurnālā iekļaujot ārstu pieredzes stāstus. Paldies par daudzpusību!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Ehokardiogrāfijas datu interpretācija sirds mazspējas diagnostikas kontekstā

Standarta transtorakāla ehokardiogrāfija ir viens no pamata izmeklējumiem sirds mazspējas diagnostikā (1. attēls). [1] Ja pacientam ar sirds mazspējai raksturīgiem simptomiem un/vai klīniskām pazīmēm* transtorakālā ehokardiogrāfijā tiek konstatēta samazināta kreisā kambara izsviedes frakcija (EF [ejection fraction] < 40 %), šaubām par sirds mazspējas diagnozi nevajadzētu būt un atliek tikai precizēt sirds mazspējas iemeslu un sākt atbilstošu ārstēšanu.

G. Kamzola

Muguras sāpes kā pārslodzes izraisīta arodslimība

Par sāpēm mugurā dzīves laikā sūdzas līdz 80 % cilvēku. Tas ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki vēršas pie ģimenes ārsta, un arī galvenais darbnespējas iemesls pasaulē. [1; 2] Sāpes mugurā un jo īpaši muguras lejasdaļā ietekmē kā nodarbinātos un viņu ģimenes, tā arī vairākus industriālos sektorus un valstu ekonomiku. Muguras sāpju dēļ Lielbritānijā vidēji tiek zaudēti 4,9 miljoni, Zviedrijā — 28 miljoni, ASV — 100 miljoni darba dienu gadā. [2]

M. Burčeņa, D. Skrupska

Priekšdziedzera vēzis. Uzraudzība, risku atpazīšana un ārstēšana

Priekšdziedzera vēzis (PV) ir trešais biežākais ļaundabīgais audzējs Eiropā. 2020. gadā Eiropas Savienībā no PV miruši 68 900 vīrieši, kas ir ekvivalents 10,6 % vīriešu mirstībai vēža dēļ un 2,6 % vīriešu mirstībai visu iemeslu dēļ. PV lielākoties attīstās lēni, ilgus gadus neradot nekādas sūdzības. Tāpēc īpaši svarīga ir pacientu uzraudzība, regulārs PSA skrīnings valsts programmas ietvaros, skaidri saprotams algoritms, kā pacientu uzraudzīt un ārstēt, konstatējot audzēju.

E. Vjaters, S. Paudere–Logina

INGŪNA LIEPA, Cēsu klīnikas vadītāja: Dzīves māksla. Bez tēlošanas

Ābele ziedonī. Tātad vēl viens pavasaris. Protams, Dr. INGŪNAI LIEPAI, Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētājai, ir strukturēts darba kalendārs ar obligāto pasākumu ierakstiem. Un ir kalendārs ar ģimenes plānotajām aktivitātēm. Dr. Liepai medicīnā rit 46. gads, no tiem 26 gadi — slimnīcu vadītājas amatā. Vispirms Alojas slimnīcā, kura vairs nepastāv, tad 12 gadus Vidzemes slimnīcā Valmierā, beidzamos gandrīz 11 gadus — Cēsu klīnikā.

B. Brila

Luīze Auziņa: Izcilības paraugstundas bērnu kardioloģijā Bostonā

Pērnā gada rudenī bērnu kardioloģe Dr. LUĪZE AUZIŅA četras nedēļas pavadīja Bostonas Bērnu slimnīcas kardioloģijas intensīvās terapijas nodaļā. Te viņai bija iespēja redzēt ne vien to, kā unikālā programmā tiek risinātas ļoti sarežģītas, kompleksas iedzimtas sirdskaites, bet arī organizatoriskas nianses, piemēram, cik ļoti tiek domāts par pacienta un viņa ģimenes emocionālo labsajūtu.

D. Ričika