PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūlijs 2015

Dace Zavadska, pediatre, bērnu infektoloģe, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitātes docente

PAR JŪLIJA NUMURU

Absolūti labs pasaulē laikam ir tikai viens — bērni. Vienalga, savi vai citu, paklausīgi vai nepaklausīgi. Bērni ir brīnišķīgi. Bērni ir svētība. Un vasara vēl jo vairāk to izgaismo, vasarā bērnība izpaužas pilnā sparā uz visām četrām debess pusēm. Vērojiet un baudiet!

Tāpēc uzrunāja intervija ar LPA prezidenti profesori Ilzi Gropi par daudzpusīgo un priecīgi cerīgo bērnu ārstu profesionālo attīstību. Domāju, nekļūdīšos, ja teikšu, ka ikvienam no mums gadījušies brīži, kad šķiet — izsmelti visi smadzeņu kapacitātes resursi un visa kā ir par daudz! Tāpēc ar neviltotu interesi izlasīju Dr. Ievas Paegles rakstīto par atmiņu. Šīs tēmas ietvaros ikvienam praktiskam un akadēmiskam ārstam ieteiktu vasaras brīvākajos vakaros noskatīties mākslas filmu Still Alice (2014).

Klīniskie gadījumi mūsu darba dzīvē ļauj apvienot un likt lietā gan izlasīto un dzirdēto, gan pieredzēto. Ar interesi tos uzklausām profesionālajās konferencēs, labprāt par tiem lasām žurnālā. Šoreiz klīniskos gadījumus dermatoloģijas jomā demonstrē Dr. Raimonds Karls ar kolēģēm.

Notikumi klīnikā un dzīvē mēdz būt līdzīgi, un ne vienmēr debesīs spīd tikai saule. Taču, ja svešinieks negaidīti iecērt pļauku, negrieziet viņam otru vaigu! No sirds novēliet šim cilvēkam labu veselību un aizmirstiet viņu! Dzīve ir brīnišķīga, pat ja reizēm šķiet, ka tā nav. Dzīvi vajag dzīvot un baudīt!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu ilgtermiņa lietošana un kardiovaskulārais drošums

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPL) — medikamentu grupa, kas neizbēgami ienākusi mūsu dzīvē gan reklāmu ietekmē, gan arī tāpēc, ka pašsaprotama un ikdienišķa ir cilvēka vēlme atbrīvoties no sāpēm, lai kāds būtu to iemesls. Ko gan mēs vēl nezinām par šo plaši izmantoto medikamentu grupu?! Rakstā centīšos uz šo jautājumu atbildēt.

A. Strēlnieks

Vērtēsim un respektēsim savu atmiņu

Aizmirsta parole, nokavēta tikšanās reize, piemirsts uzdevums, kļūdains lēmums, finansiāla kļūda neprecizitātes dēļ, zudusi interese par jaunākajiem kultūras, sporta vai sabiedriskiem notikumiem — tik dažādi parādās izmaiņas kognitīvajās spējās, zūd darba efektivitāte, mazinās sekmīgas karjeras iespējas.

I. Paegle, J. Harlamova

Apdegumu brūces un to kopšana

Efektīva apdegumu brūču ārstēšana ne vienmēr ir vienkārša. Svarīgi ir savlaicīgi un pareizi novērtēt apdeguma smaguma pakāpi un svarīgākos faktorus, kas ietekmē konkrētā pacienta brūču dzīšanu. Apdegumu gadījumos ļoti liela nozīme ir pirmajai palīdzībai, kas praktiski vienmēr ir paša cietušā vai līdzcilvēku ziņā.

L. Logina

Kuņģa–zarnu trakta darbības traucējumi vasaras sezonā

Vasarā cilvēki vairāk laika pavada ārpus telpām, tāpēc vides, dzīvesveida un fizisko aktivitāšu līmeņa maiņas dēļ var aktualizēties dažādi gremošanas traucējumi — diētas izmaiņu dēļ var saasināties gremošanas trakta slimības un parādīties līdz šim nebijuši simptomi. Par biežākajām kuņģa—zarnu trakta sūdzībām, simptomiem un to risinājumiem tālāk rakstā.

E. Krustiņš, I. Stoma

Akūts hemorāģisks insults

Spontānas intracerebrālas hematomas raksturo augsti invaliditātes un mirstības rādītāji. Rakstā izmantots Uchino, Pary, Grotta piedāvātais akūta hemorāģiska insulta (AHI) sarežģīto klīnikas, diagnostikas un ārstēšanas pamatprincipu īss, skaidrs un saprotams izklāsts. Atspoguļotās atziņas sakrīt ar oficiālajām vadlīnijām. [26]

K. Stirāns, A. Baharevs

Spraigā kustībā. INGRĪDA RUMBA–ROZENFELDE, bērnu reimatoloģe

“Es neesmu no tiem, kas gaužas, ka vajadzēja rīkoties tā, ne šitā. Pieņemtos lēmumus noteikti nenožēloju. Drīzāk bijis tā, ka daži pagriezieni profesionālajā dzīvē un karjerā, kas sākumā šķituši zaudējumi, vēlāk izrādījušies ieguvumi,” atzīst profesore INGRĪDA RUMBA–ROZENFELDE, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes dekāne.

M. Lapsa

Vācijas veselības aprūpes modelis. Vai viens no labākajiem Eiropā?

Maija beigās Rīgas Stradiņa universitātē uzstājās lektori no Greifsvaldes Universitātes (Ernst–Moritz–Arndt University Greifswald): profesors Dr. Steffen Fleßa dalījās pieredzē, stāstot par Vācijas veselības aprūpes modeli, vienu no labākajiem Eiropā, bet Markus Krohn ar konkrētiem piemēriem sniedza ieskatu Vācijas DRG (Diagnoses Related Grouping) sistēmā.

I. Bikava